Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Už o pár dní odštartuje k Mesiacu vesmírna loď Orion

VEDA NA DOSAH

Pôjde o let bez ľudskej posádky, iba s plyšovou figúrkou ovečky Shaun z obľúbenej rozprávky.

Ťažkotonážna raketa NASA (SLS) s kozmickou loďou Orion na vrchole mobilného odpaľovacieho zariadenia na štartovacej rampe 39B, v stredu 17. augusta 2022 v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. Zdroj: NASA; Ovečka Shaun. Zdroj: ESA/Aardman

Ťažkotonážna raketa NASA (SLS) s kozmickou loďou Orion na vrchole mobilného odpaľovacieho zariadenia na štartovacej rampe 39B, v stredu 17. augusta 2022 v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. Zdroj: NASA; Ovečka Shaun. Zdroj: ESA/Aardman

Vesmírna loď Orion by mala podľa portálu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odštartovať z Kennedyho vesmírneho strediska (KSC) na Floride 29. augusta.

Na štart je určené dvojhodinové časové okno, ktoré sa otvára 8.33 miestneho času (14.33 stredoeurópskeho času). Ak mu počasie nebude priať, presunie sa na 2. alebo 5. septembra. Let bude riadený zo Zeme, vo vesmírnej lodi sa povezie iba plyšová ovečka Shaun, obľúbená hlavná postavička z britského animovaného seriálu pre deti.

Podľa NASA je Orion, ktorá odštartuje do vesmíru na novej ťažkotonážnej rakete (Space Launch System – SLS), postavená tak, aby dopravila ľudí ďalej než kedykoľvek predtým.

Jej štart je súčasťou programu so symbolickým názvom Artemis. Ten odkazuje na Artemis, antickú bohyňu lovu, ale v niektorých mýtoch aj bohyňu Mesiaca a sestru dvojčaťa Apolla.

Meno jej mužského dvojčaťa zas odkazuje na projekt Apollo, ktorý dopravil na Mesiac prvých ľudí. V decembri oslávi NASA 50. výročie posledného pristátia človeka na Mesiaci – v rámci posádky Apollo 17. Aj preto má štart vesmírnej lode Orion pre NASA mimoriadny význam. Mala by niekoľkokrát obletieť Mesiac a vrátiť sa na Zem.

Pravdepodobne sa v roku 2024 let okolo Mesiaca zopakuje, tentoraz s ľudskou posádkou a v roku 2025 plánuje NASA pristátie dvojice astronautov, muža a ženy, na Mesiaci. Ďalším cieľom je vybudovanie prestupnej stanice na Mesiaci pre budúce cesty ľudí na Mars.

Na Orione má podiel aj Európska vesmírna agentúra (ESA), ktorá preň zostrojila servisný modul poskytujúci elektrinu, vodu, kyslík a dusík, ako aj zodpovedný za udržiavanie kozmickej lode pri správnej teplote a správnom kurze.

Zdroje: NASA, ESA, BBC news
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky