Vylepšená verzia lode Starship sa pripravuje na štart, ktorý by mohol prebehnúť 15. januára 2025 s cieľom otestovať všetky nové funkcie.
Spoločnosť SpaceX plánuje 15. januára 2025 uskutočniť siedmy testovací let svojej zostavy Starship Super Heavy pozostávajúcej z lode Starship 33 a rakety SuperHeavy B14. Testovací let bol pôvodne plánovaný na 10. januára, neskôr bol presunutý na 13. januára.
O siedmej misii Starship informovala na svojej stránke spoločnosť SpaceX 8. januára. V piatok 10. januára 2025 úspešne prebehol test motorov najvyššej a najvýkonnejšej lode na svete s impozantnými rozmermi.
Starship, ktorá je navrhnutá s cieľom transportovať v budúcnosti náklad aj astronautov na obežnú dráhu Zeme, ale aj na Mesiac či dokonca na Mars a ďalej, má celkovú výšku 123 metrov a priemer 9 metrov.
Prelomový piaty testovací let
Doteraz absolvovala loď Starship šesť testovacích letov. Prvé dva sa uskutočnili v roku 2023, ďalšie v marci, júni, októbri a v novembri 2024. Hoci druhý letový test lode Starship dosiahol množstvo významných míľnikov, až piaty a šiesty testovací let boli považované za celkovo úspešné, hoci šiesty bol menej úspešný ako piaty.
Podľa časopisu Science sa do kolektívnej pamäti zapísal práve piaty testovací let z 13. októbra 2024 a prelomové pristátie nosiča Super Heavy na rampe o sedem minút neskôr, ako z nej odštartoval. Išlo o prvý pokus zachytenia rakety pomocou systému Mechazilla, ktorý bol rovno korunovaný úspechom. „Tento pozoruhodný technický výkon predznamenáva novú éru cenovo dostupných ťažkých nosných rakiet, ktoré by mohli znížiť náklady na vedu vo vesmíre,“ píše Science, ktorý preto zaradil tento moment na svoj zoznam Brakethrough of the Year, sumarizujúci prelomové okamihy roka 2024 v oblasti vedy a technológií.
Hlavným cieľom siedmej misie je otestovať všetky funkcie novej generácie lode Starship, ako i ďalšie úpravy rakety aj veže.
Siedma testovacia misia
Štart lode Starship pripojenej k nosiču Super Heavy je predbežne plánovaný na 23.00 hod. SEČ z rampy v Boca Chica (Starbase), výrobného a štartovacieho strediska spoločnosti SpaceX v južnom Texase.
Rovnako ako v prípade všetkých vývojových testov sa môže, a pravdepodobne sa aj bude, harmonogram meniť. Priamy prenos letového testu by sa mal začať približne 35 minút pred štartom. Budeme ho môcť sledovať naživo na platforme X. Od 22.45 hod. SEČ prinesie živý online prenos s českým komentárom kosmonautix.cz na svojom YouTube kanáli.
Plánovaný priebeh
Ak pôjde všetko podľa plánu a všetky systémy budú fungovať tak, ako sa od nich očakáva, oddelí sa raketa Super Heavy od lode pár minút po štarte, uskutoční návrat smerom k pevnine pomocou spätného zážihu. Následne odhodí prstenec pre hot staging, čo je fáza, počas ktorej sa motory horného stupňa lode Starship zapália ešte pred oddelením oboch stupňov, teda kým je loď ešte pripojená k rakete. Prstenec má zabrániť poškodeniu prvého stupňa od plameňov druhého stupňa.
Pristávajúcu raketu následne zachytí systém nazývaný Mechazilla, ktorý je súčasťou veže na štartovacej rampe, alebo raketa pristane v pobrežných vodách Mexického zálivu.
Loď Starship by medzitým mala dosiahnuť cieľovú suborbitálnu dráhu, kde urobí test opätovného zážihu motora. Po prvýkrát v histórii by sa mala tiež pokúsiť vypustiť 10 simulátorov družíc Starlink s podobnými parametrami, aké majú satelity Starlink novej generácie. Necelú hodinu po štarte by mala loď vstúpiť do atmosféry.
Ak prežije prelet atmosférou, pokúsi sa o opätovný zážih motorov a pristávací manéver s pretočením sa do zvislej polohy, aby nakoniec dosadla do Indického oceánu.
Vylepšený prototyp Starship Super Heavy
Ako vo vyhlásení na svojej stránke informuje SpaceX, v prípade najnovšej lode Starship ide o vylepšenú verziu najnovšej generácie, ktorá má byť spoľahlivejšia a výkonnejšia. Predné klapky lode boli zmenšené a posunuté smerom k špičke lode a ďalej od tepelného štítu, čím sa má znížiť ich zaťaženie pri návrate do spaľujúcej atmosféry.
Loď má vylepšený tepelný štít vďaka najnovšej generácii dlaždíc. Taktiež obsahuje záložnú vrstvu dlaždíc pre prípad, že by niektorá chýbala alebo by bola poškodená. Tepelný štít by tak podľa konštruktérov mal lepšie odolávať horúčave pri vstupe do atmosféry. „SpaceX zároveň počas tejto misie otestuje niekoľko kovových doštičiek, z ktorých niektoré budú mať aktívne chladenie,“ uvádza stránka ElonX.
„Redizajn pohonného systému vrátane 25-percentného zvýšenia objemu pohonnej látky, vákuového opláštenia prívodných potrubí, nového systému prívodného palivového potrubia pre vákuové motory Raptor a vylepšeného modulu avioniky pohonu, ktorý ovláda ventily lode a snímače, zvyšuje výkon vozidla a jeho schopnosť lietať na dlhšie misie,“ uvádza na svojej stránke SpaceX.
O systéme Starship
Opakovane použiteľný dopravný systém Starship je spoločné označenie pre vesmírnu loď Starship a raketu Super Heavy spoločnosti SpaceX.
Starship je opakovane použiteľná vesmírna loď a druhý stupeň systému Starship. Obsahuje integrovanú nákladnú časť a v budúcnosti má dopraviť posádku a náklad na obežnú dráhu Zeme, Mesiaca či Marsu. Systém Starship je podľa konštruktérov a vývojárov SpaceX tiež schopný prepravy z bodu A do bodu B na Zemi, a tak môže umožniť prepravu kamkoľvek na svete za jednu hodinu alebo menej.
Super Heavy je prvý stupeň alebo urýchľovač štartovacieho systému Starship. Super Heavy poháňa 33 motorov Raptor využívajúcich podchladený kvapalný metán (CH4) a kvapalný kyslík (LOX).
Zdroj: SpaceX, ElonX, Space.com, The Guardian, Science
(zh)