Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Raz za život: pripravte sa na výbuch novy, ktorý bude viditeľný voľným okom

VEDA NA DOSAH

Do konca septembra 2024 by mala v súhvezdí Severná koruna vybuchnúť hviezda T Coronae Borealis.

Dvojhviezdny systém. Zdroj: NASA/Conceptual Image Lab/Goddard Space Flight Center

Dvojhviezdny systém. Zdroj: NASA/Conceptual Image Lab/Goddard Space Flight Center

Nastražte oči a pripravte sa na jedinečnú udalosť, ku ktorej dochádza len raz za 80 rokov. Nočnú oblohu bude zdobiť výbuch novy T Coronae Borealis alebo T CrB viditeľný voľným okom. T CrB vybuchla naposledy v roku 1946 a astronómovia veria, že sa tak stane znova medzi februárom a septembrom 2024. Aj keď my uvidíme výbuch novy niekedy v tomto období, reálne nastal už pred 3000 rokmi.

Presný dátum výbuchu ešte nevieme

Ide o dvojhviezdny systém. Skladá sa z červeného obra a bieleho trpaslíka, ktoré obiehajú okolo seba. Nachádza sa asi 3000 svetelných rokov ďaleko od Zeme. K udalosti dôjde, keď vybuchne biely trpaslík jasným svetlom po tom, ako odsaje materiál zo svojho väčšieho spoločníka.

Za normálnych okolností má T CrB magnitúdu 10, čo je príliš málo na to, aby sme ju mohli pozorovať voľným okom. Vo chvíli, keď dôjde k výbuchu, sa ale magnitúda zmení na 2, čo znamená, že bude na oblohe svietiť asi ako Polárka. Je to premenná hviezda patriaca k rekurentným novám.

Po dosiahnutí maximálnej jasnosti by mala byť nova viditeľná voľným okom niekoľko dní a ďalekohľadom niečo vyše týždňa. Následne opäť uhasne na ďalšie desiatky rokov.

Konkrétny dátum vzplanutia novy sa nedá presne predpovedať, nakoľko závisí od množstva plynu, ktorý biely trpaslík na seba gravitačne nabalil, a erupcií červeného obra, ktoré nemusia byť v priebehu osemdesiatich rokov pravidelné.

Severná koruna (Corona Borealis) je malé severné súhvezdie, ktorého najjasnejšie hviezdy tvoria kruhový oblúk.

Severná koruna (Corona Borealis) je malé severné súhvezdie, ktorého najjasnejšie hviezdy tvoria kruhový oblúk. Zdroj: Wikipedia

Vzácny hviezdny systém

Je iba jednou z piatich pozorovaných nov v galaxii Mliečnej cesty. Ak plánujete vidieť výbuch na vlastné oči, mali by ste nasmerovať svoj pohľad na súhvezdie Severná koruna, ktoré leží medzi súhvezdiami Pastier a Herkules.

„Väčšina hviezd sa stane novami neočakávane, bez varovania,“ povedal William J. Cooke, vedúci Kancelárie prostredia meteoritov NASA. „T Coronae Borealis je však jednou z desiatich opakujúcich sa nov v galaxii. Z poslednej erupcie v roku 1946 vieme, že hviezda slabne približne viac ako rok pred tým, ako sa extrémne rozžiari. T CrB začala slabnúť v marci minulého roka, takže niektorí výskumníci očakávajú, že sa odteraz až do septembra stane novou,“ dopĺňa.

Hviezdy v dvojsystéme sú totižto pri sebe dosť blízko. Keď sa červený obor stáva nestabilným pre zvyšujúcu sa teplotu a tlak, začína vyhadzovať svoje vonkajšie vrstvy. Biely trpaslík zhromažďuje túto hmotu na svojom povrchu. Plytká hustá atmosféra bieleho trpaslíka sa nakoniec zahreje natoľko, aby spôsobila nekontrolovanú termonukleárnu reakciu, ktorá produkuje novu, ktorú uvidíme aj zo Zeme.

Astronómovia ju budú pozorovať pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu a študovať nebeskú udalosť prostredníctvom röntgenového a ultrafialového svetla na vesmírnom observatóriu Neila Gehrelsa Swifta.

Zdroj: NASA, CNN

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky