Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Planétka vo vesmíre je pomenovaná po mladej Slovenke

Martina Pitlová

Michaela Brchnelová

Michaela Brchnelová je hlavnou hrdinkou spotu „Odkaz z budúcnosti“ z kampane Future Generation. Hlavnou ideou spotu je poukázať na to, aký význam a dosah môže mať práca našich mladých výskumníkov pre ďalšie generácie. Aj keď momentálne niektoré veci ešte nie sú uskutočniteľné, v budúcnosti sa môžu stať úplnou samozrejmosťou. Ako to bolo napríklad v minulosti v prípade cestovania do vesmíru.

Porozprávať o tom by vám vedela naša mladá vedkyňa Michaela Brchnelová, ktorá má k vesmíru veľmi blízko. Okrem toho, že študuje vesmírne a letecké inžinierstvo a vesmír ju fascinuje, je po nej pomenovaná planétka vo vesmíre.

Energia pre vesmírne častice

Michaela Brchnelová sa do povedomia dostala vďaka vynikajúcemu úspechu so svojím projektom „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove“, s ktorým obsadila prvé miesto na prestížnej medzinárodnej súťaži Intel ISEF 2014 (The Intel International Science and Engineering Fair) v kategórii fyzika a astronómia. V projekte sa venovala zdroju urýchľovania častíc prichádzajúcich z vesmíru (tzv. kozmických). Pôvodne nebolo známe, kde tieto častice získavajú také energie, ako sa pozorovali, avšak Michaela našla dôkaz, že získavajú energiu v mračnách, ktoré vznikajú po výbuchoch hviezd. Tým dokázala, že magnetické polia týchto mračien sú omnoho silnejšie, než sme si doteraz mysleli. Pomohla tak dokázať nové, doposiaľ nepozorované vlastnosti plazmy v extrémnych podmienkach. Vďaka výhre v súťaži okrem iného môžeme vo vesmíre nájsť podľa nej pomenovanú planétku 31462 Brchnelova.

Fotka mračna z projektu „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove“, na ktorom dokázala svoju hypotézu a s ktorým po celý čas pracovala.

Stavia lietadlo na Mars

Úspešnú mladú vedkyňu najviac baví astrofyzika a s ňou súvisiaci výskum. V súčasnosti študuje vesmírne a letecké inžinierstvo na Technickom inštitúte v holandskom Delfte. Vysoká škola ju veľmi baví, no štúdiu musí venovať takmer všetok svoj čas, keďže je tam veľmi veľká konkurencia a do ďalšieho ročníka sa dostane priemerne len 30 – 40 % študentov. Michaela v štúdiu vyzdvihuje najmä prítomnosť množstva praxe. „Práve s mojou študentskou skupinou pracujeme na navrhovaní a stavaní lietadiel, pričom každá skupina má iné zadanie o výslednom dizajne – napr. to naše musí vedieť fungovať v atmosfére Marsu. Lietadlo staviame od základov – od 3D dizajnu v počítači až po testovanie motorov. Asi najviac ma v škole bavia práve tieto školské projekty,“ vysvetľuje Michaela. Okrem toho je ešte členkou v univerzitnej študentskej „raketovej“ spoločnosti a takisto spolu s ďalšími štyrmi spolužiakmi pracuje na projekte pre Európsku vesmírnu agentúru. V nej optimalizujú 3D tlačiareň na kovy, aby bolo možné používať ju na medzinárodnej vesmírnej stanici.

Fotografia z röntgenovej a rádiovej analýzy okraju Tychovho pozostatku po supernove, ktorá bola zásadná pre potvrdenie hypotézy o urýchľovaní kozmických častíc.

 

Motivácia ľudí na prácu v kozme

Vo svojom voľnom čase sa Michaela ako jedna z hlavných organizátoriek podieľa na príprave česko-slovenskej súťaže Expedice Mars. Je to unikátna medzinárodná česko-slovenská súťaž pre mladých záujemcov a záujemkyne o kozmonautiku, astronómiu a ďalšie vedecké odbory vo veku 13 až 18 rokov. Patrónmi súťaže sú Vladimír Remek a Ivan Bella. Taktiež je členkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA – Slovak Organisation for Space Activities). Cieľom tejto organizácie je popularizovať výskum vesmíru a vzdelávať deti a mládež formou rôznych projektov a súťaží, kde predstavujú vesmír ako zdroj poznania, dobrodružstva a inšpirácie. Snažia sa tým motivovať mladých ľudí na štúdium matematiky, fyziky a ďalších príbuzných odborov nevyhnutných pre profesionálnu prácu v kozmickom odvetví. (Pozn. redakcie – O SOSA sa budete môcť viac dočítať na našom portáli už čoskoro.)

Od expedície na Mars až po hru na flautu

Pri otázke, čomu by sa Michaela Brchnelová v budúcnosti venovala najradšej, odpovedá: „Najviac by sa mi páčilo pracovať s vesmírnou technikou (satelity, vesmírne ďalekohľady, raketoplány) a dosiahnuť nejaký výraznejší posun v tejto oblasti – či už nový materiál pre okná raketoplánu, alebo vývoj bezpečnejších a spoľahlivejších záchranných systémov pre posádky. Je toho veľa, čo táto oblasť potrebuje a fascinuje ma natoľko, že som ochotná jej venovať všetok svoj čas. Uvidíme, kam ma však škola ,zavedie‘ a do ktorého odboru nakoniec spadnem.“ Keď sa Michaela nevenuje vesmíru, rada experimentuje s novými hudobnými nástrojmi, pričom ovláda hru na viacero typov fláut. Keď si potrebuje prečistiť hlavu od štúdia, ide si zabehať alebo sa vydá s priateľmi na dlhšiu túru do hôr.

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Archív Michaela Brchnelová

Uverejnila: JS 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky