Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový výkonný čínsky ďalekohľad poslal svoju prvú snímku. Bude hľadať supernovy

VEDA NA DOSAH

Je najväčším zariadením na severnej pologuli určeným na sledovanie meniacich sa kozmických objektov.

Zdroj: Čínska univerzita vedy a techniky

Galaxia Andromeda. Zdroj: Čínska univerzita vedy a techniky

Vysoko v horách na odľahlej tibetskej náhornej plošine začal v septembri nový výkonný čínsky ďalekohľad WFST (Wide Field Survey Telescope) zachytávať nočnú oblohu v pohybe. Na Zem sa v týchto dňoch dostala aj jeho prvá snímka, na ktorej je Andromeda – najbližšia veľká galaxia pri Mliečnej ceste.

Nový ďalekohľad bude sledovať meniace sa objekty

Ďalekohľad WFST, prezývaný tiež Mozi (po starom čínskom filozofovi, ktorý sa zaoberal prvými optickými experimentmi), je najväčším zariadením na severnej pologuli určený na časozberný prieskum – sleduje kozmické objekty, ktoré sa počas pozorovania menia. Vyvinula ho Čínska univerzita vedy a techniky v Hefei a Čínska akadémie vied v Nankingu. Jeho súčasťou sú mozaikové CCD (charge-coupled device) detektory, ktoré majú rozlíšenie 9 000 pixelov na horizontálnej aj vertikálnej osi. Umožňujú tak ďalekohľadu zachytiť mimoriadne podrobné astronomické snímky.

Zdroj: Čínska univerzita vedy a techniky

Ďalekohľad Wide Field Survey Telescope. Zdroj: Jin Liwang/Xinhua, Čínska univerzita vedy a techniky

Počas šiestich rokov bude 2,5-metrový teleskop skenovať oblohu a zachytávať rýchlo sa pohybujúce javy, ako sú explózie hviezd a objekty približujúce sa k Zemi. Mal by tiež poskytnúť detailnejší obraz o Mliečnej ceste a jej dianí. Jeho hlavná kamera má menšiu oblasť blokovania svetla, čo má v porovnaní s ďalekohľadmi s rovnakou apertúrou za následok vyššiu citlivosť.

Ďalekohľad začne v októbri trojmesačný pilotný prieskum, ktorým položí základy pre jeho nadchádzajúcu šesťročnú misiu. Tá sa má začať v roku 2024.

Na programe je hľadanie supernovy

Jedným z hlavných cieľov WFST je nájsť desiatky tisíc explodujúcich hviezd, známych ako supernovy. Tím vedcov dúfa, že medzi nimi každý rok nájde 100 takých, ktoré sú vo fáze pár dní od výbuchu. Pre doterajšie menšie ďalekohľady je zachytenie podobného javu ťažké, pretože vo svojej ranej fáze sú supernovy slabé a správajú sa inak ako ich zrelšie náprotivky.

Čínsky ďalekohľad bude môcť vďaka novým technológiám pracujúcim vo vlnových dĺžkach ultrafialového žiarenia dokonalejšie zachytiť proces hviezdnych výbuchov. Z nových dát dokážu vedci podrobnejšie študovať mnohé prechodné javy vrátane zábleskov svetla, ku ktorým dochádza pri splynutí párov neutrónových hviezd. Veria, že sa ďalekohľadu podarí zachytiť aj slapové sily (Tidal Disruption Event), ktoré trhajú hviezdy v blízkosti supermasívnych čiernych dier.

Zachytenie postupného vývoja týchto javov by mohlo pomôcť astronómom odhaliť odpovede na zložitejšie otázky o vesmíre, napríklad ako rýchlo sa rozpína, ako sa formujú galaxie, čierne diery a chemické prvky.

WFST bude dopĺňať projekt Legacy Survey of Space and Time (LSST) – plánovaný 10-ročný prieskum južnej oblohy, ktorý sa uskutoční na observatóriu Vera C. Rubin, v súčasnosti vo výstavbe na vrchole El Peñon Cerro Pachón v severnom Čile. Observatórium by malo byť do prevádzky spustené v roku 2024. Kým WFST bude skúmať severnú pologuľu, ďalekohľad Simonyi Survey Telescope (SST) v Čile by mal pokrývať juh.

Zdroj: Nature, Space, KIPA

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky