Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová kométa C/2025 F2 (SWAN) na oblohe púta pozornosť

VEDA NA DOSAH

Najlepšie ju uvidíme na rannej oblohe na začiatku svitania v apríli. Najbližšie k Slnku aj k Zemi bude 1. mája 2025.

Kométa C/2025 F2 (SWAN) na zábere zo 6. apríla 2025. Dlhý iónový chvost viditeľný na fotografii bol okom ďalekohľadu prakticky nepozorovateľný. Zdroj: Česká astronomická spoločnosť.

Kométa C/2025 F2 (SWAN) na zábere zo 6. apríla 2025. Dlhý iónový chvost viditeľný na fotografii bol okom ďalekohľadu prakticky nepozorovateľný. Zdroj: Česká astronomická spoločnosť. Autor: Michael Jäger

Na prelome marca a apríla tohto roka astronomickú obec potešil objav novej kométy. Podarilo sa ju objaviť na snímkach z prístroja SWAN na vesmírnom observatóriu SOHO. Objekt, ktorý dostal predbežný názov SWAN25F, bol každým dňom jasnejší. O objave kométy informuje na svojich stránkach Česká astronomická spoločnosť.

Kométa C/2025 F2 (SWAN) na rannej oblohe

Označenie pre dlhoperiodické kométy C/2025 F2 (SWAN) dostal objekt 8. apríla 2025. Pozorovacie okno tejto pomerne jasnej kométy je krátke a najlepšie bude pozorovateľná na rannej oblohe ešte pred svitaním.

Na jej pozorovanie nastávajú dobré podmienky práve v apríli. V prípade priaznivého počasia sa pokúste kométu C/2025 F2 (SWAN) nájsť na oblohe pred úsvitom. Počas druhej aprílovej dekády na to bude najlepšia príležitosť.

Prvé pozorovania

Prvé upozornenie na prítomnosť kométy prišlo 1. apríla 2025 od austrálskeho amatérskeho astronóma Michaela Mattiazza, ktorý na snímkach získaných prístrojom SWAN na palube slnečného kozmického ďalekohľadu SOHO identifikoval objekt pohybujúci sa severovýchodným smerom súhvezdím Pegas rýchlosťou viac než jeden stupeň za deň.

Niekoľko ďalších pozorovateľov ohlásilo hneď ďalší deň prvé odhady týkajúce sa jasnosti novej kométy, ktorá sa na rannej oblohe premietala do oblasti veľkého Pegasovho štvorca. Hodnoty sa pohybovali medzi 10. a 11. magnitúdom (pravdepodobne v závislosti od pozorovacích podmienok). Súčasne bol potvrdený rýchly vlastný pohyb objektu.

Známky zvýšenej aktivity kométy

Dňa 3. apríla 2025 astronómovia navyše zaregistrovali skokové zvýšenie jasu kométy. Mnoho pozorovateľov udávalo jasnosť okolo 9,5 magnitúda. Začalo sa hovoriť o prítomnosti komy s uhlovým priemerom medzi 2 až 3,5 uhlovej minúty. Súčasne sa objavili prvé hlásenia o prítomnosti chvosta s dĺžkou 10 až 30 oblúkových minút.

Ďalšie série pozorovaní zo 4. apríla 2025 odhalili, že kométa sa naďalej zjasňuje a vykazuje známky neobyčajne zvýšenej aktivity. Vizuálne odhady jasnosti ju už radili do blízkosti 9. magnitúda s dobre viditeľnou centrálnou kondenzáciou komy.

Rakúsky amatérsky astronóm Michael Jäger ju zachytil na snímkach, ktoré ukazovali 1,5 stupňa dlhý iónový chvost obsahujúci jasný „uzol“, čo len potvrdzovalo značnú kometárnu aktivitu objektu.

Pozorovateľná aj menšími ďalekohľadmi

Na niekoľkých širokouhlých snímkach zo 7. apríla 2025 mala už kométa SWAN25F veľmi aktívny iónový chvost dlhý viac než 2 stupne, ktorý ukazoval štrukturálne detaily v podobe niekoľkých dýz, zlomov, uzlov a odpojení.

Aj koma zvýšila svoju kondenzáciu na stupeň 7, čo svedčí o veľmi silných výronoch materiálu z jadra. Celková jasnosť kométy opäť narástla a dosiahla hodnoty magnitúda medzi 8,5 až 8,0. Kométa sa tak dostala do dosahu vizuálneho pozorovania aj menšími ďalekohľadmi a stala sa jednoduchším cieľom astrofotografov.

Dňa 8. apríla vyšiel elektronický cirkulár Minor Planet Centra, ktorý konečne priniesol kometárne označenie objektu SWAN25F ako C/2025 F2 (SWAN).

Mapa polohy kométy C/2025 F2 SWAN v apríli medzi hviezdami.

Mapa polohy kométy C/2025 F2 (SWAN) v apríli medzi hviezdami. Zdroj: Česká astronomická spoločnosť. Autor: Sky&Telescope

Ako ju pozorovať?

Ak chcete kométu pozorovať, pozerajte sa smerom k východoseverovýchodnému obzoru ešte pred tým, ako začne Slnko za úsvitu nadmerne ožarovať atmosféru Zeme.

Hoci kométa sa postupne zjasňuje, bude na jej pozorovanie potrebný v tejto chvíli ešte ďalekohľad. Na začiatku apríla sa premietala do veľkého Pegasovho štvorca. Na konci prvej dekády ho opúšťa a bude postupovať do súhvezdia Andromeda.

Pomôckou pre pozorovateľov by mohlo byť 13. apríla 2025 jej priblíženie k hviezde Alpheratz (Sirrah) na hranici medzi Pegasom a Andromedou (ľavou hornou stálicou veľkého Pegasovho štvorca), ktorá má jasnosť 2,0 magnitúda.

Na konci astronomického svitania okolo 5.00 hod. SELČ vlasaticu nájdeme 15° v azimute okolo 60° (VSV; výška Slnka -13°). Pri hľadaní určite pomôže nielen pripojený obrázok na najbližšie dni, ale aj efemerida na obdobie 10. až 31. apríla 2025.

Najbližšie k Slnku aj k Zemi bude 1. mája

V priebehu druhej polovice apríla sa bude priebežne znižovať vzdialenosť kométy od Slnka, čo skomplikuje pozorovateľnosť kométy aj napriek jej narastajúcej jasnosti. Najbližšie k Slnku aj k Zemi bude kométa v rovnaký deň, 1. mája 2025.

Kométa bude prechádzať vo vzdialenosti približne 0,333 AU (49,8 milióna kilometrov od Slnka), teda tesne vnútri priemernej obežnej dráhy planéty Merkúr.

Súčasný optimistický odhad jej jasnosti v tomto bode dráhy je až 4,5 magnitúda. Ak kométa prežije prechod perihéliom, môže byť v druhej polovici mája viditeľná na západe po západe Slnka.

Pri pohľade z Európy to však bude komplikovať veľmi rýchly pokles jej deklinácie (a, naopak, narastajúca deklinácia Slnka). Tá sa už 16. mája 2025 prehupne do záporných hodnôt a prakticky znemožní akékoľvek pozorovanie. Šancu na pozorovanie dostanú astronómovia na južnej pologuli.

Zdroj: Česká astronomická spoločnosť

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup