Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nebeské úkazy na Silvestra: V hre je aj polárna žiara

VEDA NA DOSAH

Bezmesačná nočná obloha na Silvestra prinesie viaceré nebeské úkazy, prekvapiť by nás mohla aj polárna žiara.

Polárna žiara zaznamenaná 5. mája 2024 zo Záhořic v Česku.

Polárna žiara zaznamenaná 5. mája 2024 v Záhořiciach v Česku. Zdroj: FÚ v Opave. Foto: Petr Horálek

Ak plánujete tráviť Silvester niekde na horách dostatočne ďaleko od svetelného smogu a bude vám priať počasie, môžete sa oddať pozorovaniu nočnej oblohy. Ako informuje známy astrofotograf a popularizátor astronómie Petr Horálek, v nasledujúcich dňoch nás na oblohe čaká hneď niekoľko vzácnych úkazov.

Pozorovaniu nočnej oblohy nahráva fakt, že Mesiac sa 30. decembra 2024 bude nachádzať vo fáze novu. Mesiac v nove pred Silvestrom sa opäť bude nachádzať 29. decembra v roku 2035. Na silvestrovský Mesiac v nove si počkáme až do roku 2043.

Zimný šesťuholník

Bezmesačné zimné noci sú podľa Horálka ideálne na pozorovanie najjasnejších hviezd nočnej oblohy blízko slabej Mliečnej cesty v okolí majestátneho súhvezdia Orión.

V ramene Orióna sa nachádza druhá najjasnejšia hviezda tohto súhvezdia. Nesie názov Betelgeuze a ide o červeného obra na sklonku života. Obklopený je jasnými hviezdami: Rigel (noha Orióna), Aldebaran (súhvezdie Býk), Capella (súhvezdie Povozník), Pollux (súhvezdie Blíženci), Prokyón (súhvezdie Malý pes) a Sírius (najjasnejšia hviezda nočnej oblohy v súhvezdí Veľký pes). Tieto výrazné hviezdy utvárajú na nebi veľký obrazec, odborne asterizmus, označovaný aj ako Zimný šesťuholník.

Najlepšie je útvar pozorovateľný v čase okolo polnoci, a to dokonca aj z miest, píše Horálek. Mimo miest možno vidieť, ako ho pretína Mliečna cesta.

Polárna žiara na Silvestra?

Na Slnku, ktoré sa nachádza na vrchole aktivity, došlo včera k sérii erupcií. Tá vyprodukovala plazmatické oblaky nabitých častíc, pričom minimálne jeden by mohol doraziť k Zemi vo večerných hodinách na Silvestra.

Podľa amerického Centra pre predpoveď vesmírneho počasia NOAA (Národný úrad pre oceány a atmosféru) by mohol vyvolať geomagnetickú búrku s intenzitou triedy G3. Geomagnetická búrka tejto intenzity so sebou prináša aj možnosť výskytu polárnych žiar, ktoré by sme podľa NOAA mohli pozorovať už v priebehu zajtrajška, 31. decembra. Polárna žiara by mohla byť viditeľná aj z územia Slovenska.

To, či v závere roka polárnu žiaru uvidíme, sa s istotou predpovedať nedá. Modelovanie pohybu slnečného vetra je veľmi náročné a vo všeobecnosti vychádza len z dejov na Slnku a zo stavu jeho magnetického poľa a magnetického poľa Zeme. Slnečný vietor, ktorý k Zemi putuje niekoľko dní, môže za tento čas zmeniť svoje vlastnosti, ako sú rýchlosť, intenzita či smer.

Dobrou pomôckou pre všetkých, ktorí chcú byť pripravení, sú aurorálne monitory na stránkach SolarHam alebo SpaceWeatherLive.com. V teréne sú praktické mobilné aplikácie, napríklad Aurora Alerts.

To, ako sa v nich vyznať a ako ich správne používať, si môžete pozrieť vo videu Petra Horálka nižšie.

V prípade, že chcete pozorovať polárnu žiaru, odporúčanie je, aby ste si našli miesto s výhľadom na severný obzor bez svetelného znečistenia.

Jasná Venuša v roku 2025

Planéta Venuša je už v týchto dňoch krásne pozorovateľná na večernej oblohe. Predstavuje najjasnejší nebeský objekt po Slnku a Mesiaci. Na oblohe je neprehliadnuteľná už v čase súmraku nad juhozápadným obzorom, a to aj z miest.

Venuša bude v roku 2025 veľmi častým aktérom nebeských stretnutí, takzvaných konjunkcií, a to najmä s Mesiacom (spravidla vo fáze úzkeho kosáka), ale aj s jasnými planétami.

Tesná konjunkcia Venuše so Saturnom nastane na oblohe 18. januára 2025.

Tesná konjunkcia Venuše so Saturnom nastane na oblohe 18. januára 2025. Zdroj: Petr Horálek. Autor: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium

V prvých mesiacoch roka 2025 (od januára až do konca marca) ju budeme pozorovať ako jasnú Večernicu za súmraku a neskoro večer nad západným obzorom.

Konštelácie a konjunkcie s planétou Venušou, ktoré nás čakajú od januára do marca:

  • 3. január 2025 – na večernej oblohe nastane konjunkcia Venuše s mladým Mesiacom;
  • 18. január 2025 – na večernej oblohe nastane tesná konjunkcia Venuše so Saturnom (2° 10’), neďaleko bude planéta Neptún (pozri obrázok);
  • 1. február 2025 – na večernej oblohe nastane konštelácia s mladým Mesiacom a planétou Saturn;
  • 1. a 2. marec 2025 – na večernej oblohe nastane konjunkcia s mladým Mesiacom a planétou Merkúr.

Viac o očakávaných nebeských úkazoch sa dočítate na našom portáli VEDA NA DOSAH v článku venovanom pozoruhodným a vzácnym úkazom, ktoré nás čakajú na oblohe v roku 2025.

Zdroj: Astrofyzikální ProGResy z Opavy, VND

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky