Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

NASA predstavila nový skafander pre astronautov, ktorí poletia na Mesiac

VEDA NA DOSAH

Skafander je vhodný aj pre ženy, má nové technologické funkcie a mal by uľahčiť výskum.

Ľudia budú mať na Mesiaci svoje zázemie i terénne vozidlá, v ktorých sa môžu pohybovať a skúmať okolie. Zdroj: iStockphoto.com

Ľudia budú mať na Mesiaci svoje zázemie i terénne vozidlá, v ktorých sa môžu pohybovať a skúmať okolie. Zdroj: iStockphoto.com

Nové skafandre sú určené pre astronautov, ženu a muža, ktorí by mali pristáť na Mesiaci v roku 2025 v rámci misie Artemis. Spolu s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) sa na misii Artemis podieľa aj Európska vesmírna agentúra (ESA) a Kanadská vesmírna agentúra (CSA). Cieľom misie je zabezpečiť na Mesiaci udržateľnú prítomnosť človeka a vybudovať na ňom medzistanicu pre cesty na Mars.

Nový skafander navrhla súkromná texaská spoločnosť Axiom Space. Podľa spravodajského portálu BBC News ju NASA vybrala po tom, čo v roku 2021 odhalila, že na vývoj špecializovaného obleku vesmírna agentúra vynaložila 420 miliónov dolárov, pričom výsledok nebol uspokojivý. Texaská spoločnosť Axiom Space pred pol rokom získala na túto úlohu kontrakt v hodnote 228 miliónov dolárov.

Skafander pre astronautov od Axiom Space. Zdroj: Axiom Space

Skafander pre astronautov od Axiom Space. Zdroj: Axiom Space

V čom je dizajn vesmírneho skafandra nový?

Skafander s názvom AxEMU vychádza z prototypu skafandra, ktorý vyvíjala NASA. Novinkou sú všité kĺby, ktoré astronautom poskytujú väčšiu flexibilitu, či svetlá zabudované v prilbe. Tieto funkcie sú kľúčové, pretože astronauti budú musieť preskúmať geológiu Mesiaca, získať z neho vzorky a ďalšie údaje z južnej polárnej oblasti.

Vďaka HD videokamere, ktorá je tiež súčasťou prilby, by malo byť možné na Zemi sledovať videá z Mesiaca vo vysokom rozlíšení.

Nové sú aj vesmírne topánky navrhnuté tak, aby vydržali hlboké mrazy v trvalo zatienených oblastiach mesačného povrchu.

Skafandre budú vyrobené pomocou pokročilých výrobných metód vrátane 3D tlačiarní a laserových rezačiek, aby mali presné rozmery.

Skafander by mal sadnúť 90 percentám Američanov

Dobre padnúci skafander je rozhodujúci, lebo môže pomôcť predísť nadmernej únave a v najhoršom prípade fyzickému poškodeniu.

Predchádzajúce plány úradu NASA vyslať do vesmíru astronautky prekazil práve nedostatok skafandrov v ich veľkosti.

V roku 2019 NASA plánovala vyslať ženský tím astronautov na vesmírnu prechádzku z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Len niekoľko dní pred tým, ako sa na ňu Anne McClainová a Christina Kochová mali vydať, si však agentúra uvedomila, že nemajú dva skafandre v správnej veľkosti pre obe ženy, a McClainovú musel nahradiť kolega Nick Hague.

Skafander AxEMU umožňuje rozsah pohybu a flexibilitu, ktoré sú potrebné na preskúmanie väčšej časti lunárnej krajiny, a hodí sa širokej škále členov posádky. Sadnúť by mal najmenej 90 percentám americkej mužskej a ženskej populácie.

Zdroje: BBC News, NASA
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky