Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Marse objavili zásoby vody, ich objem výskumníkov prekvapil

VEDA NA DOSAH

Hlboko pod povrchom Marsu objavili vrstvu, ktorá by mohla obsahovať dostatok tekutej vody, aby sa tu mohol vytvoriť aj oceán hlboký tisíce metrov.

Mars

Na Marse objavili zásoby vody. Zdroj: NASA

Vedci z Číny, Austrálie a Talianska sa preto rozhodli preskúmať záhadu. Konkrétne skúmali, či tekutá voda stále existuje pod povrchom planéty. Táto voda bola totiž kedysi hojná na starovekom Marse. Ich výskum následne adresuje základné otázky o potenciálnom živote na Marse a budúcom ľudskom prieskume.

Záznamy seizmických vĺn z hĺbky červenej planéty naznačujú, že v marťanských horninách v hĺbke 5,4 až 8 km pod povrchom sa môže skrývať vrstva vody v tekutom stave. Celkový objem skrytej vody by mohol zaplaviť celý povrch Marsu oceánom hlbokým 520 až 780 metrov, čo je približne rovnaký objem kvapaliny, aký sa nachádza v ľadovej pokrývke Antarktídy.

Voda je vo forme ľadu

Planéta, ktorá je zložením čiastočne podobná Zemi, pravdepodobne kedysi obsahovala bohaté zásoby vody. Odborníci predpokladajú, že v období medzi vznikom Marsu pred 4,1 miliardy rokov a približne pred tromi miliardami rokov obsahoval Mars zásoby vody. Naznačujú to hlbiny na povrchu, najmä sieť údolí, deltové útvary a vrstevnaté sedimentárne horniny.

Voda však zmizla, keď bolo na planéte extrémne chladné a suché prostredie, ktoré poznáme dnes. Mars časom stratil svoje magnetické pole a slnečné žiarenie začalo odstraňovať jeho atmosféru. So stenčujúcou sa atmosférou sa znížila povrchová teplota a kvapalná voda z planéty začala unikať do vesmíru, uviazla ako ľad v podpovrchových vrstvách alebo polárnych čiapkach alebo sa uzavrela v hydratovaných mineráloch v kôre planéty. V minulosti sa však ukázalo, že tieto metódy úbytku vody nezohľadňujú úplne všetku vodu, ktorá podľa odhadov kedysi tiekla na Marse, pričom doteraz nevieme, aké sú jej množstvá.

Po analýze seizmických údajov zo sondy InSight NASA, ktorá pristála na Marse v roku 2018, vedci odhalili nízku rýchlosť strižných vĺn 5,4 až 8 km pod povrchom. Tento jav teda potvrdzuje prítomnosť tekutej vody na spodku vrchnej kôry Marsu. Vedci predpokladajú, že táto tekutá voda by mohla tvoriť celkový objem vody, ktorý v predchádzajúcich výpočtoch chýbal.

„Naša štúdia naznačuje, že veľká časť tejto dávnej vody prenikla cez porézne povrchové horniny a zadržala sa v podzemí,“ uviedol Hrvoje Tkalčić, profesor na Austrálskej národnej univerzite a jeden z autorov štúdie. „To zodpovedá aj odhadom ‚chýbajúcej‘ vody na Marse z iných štúdií.“

Predchádzajúce štúdie uvádzajú, že pod marťanským povrchom sa môžu nachádzať veľké objemy vody vo forme ľadu, a štúdia z roku 2024 naznačila, že tekutá voda by mohla byť uložená v horninách v hĺbke 11,2 km až 21 km pod povrchom. Na potvrdenie prítomnosti vody v týchto hĺbkach a získanie ďalších indícií sú potrebné ešte ďalšie dlhodobé výskumy a štúdie.

Zdroj: Live Science

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup