Je to jedna z najjasnejších hmlovín vôbec, ktorá je viditeľná voľným okom.
Aj počas marca môžeme na nočnej oblohe vidieť zaujímavú astronomickú udalosť – Veľkú hmlovinu v Orióne známu aj ako M42.
Pozorovať sa dá ako svetlý pás hviezd, nepotrebujeme na to ani ďalekohľad.
Obrovský oblak plynu a prachu
Veľká hmlovina v Orióne je vlastne obrovský oblak plynu a prachu. Je to jedna z najjasnejších hmlovín vôbec, ktorá je viditeľná voľným okom. Od Slnka je vzdialená asi 1 350 svetelných rokov a široká je 33 svetelných rokov.
Kde ju máme hľadať?
Veľkú hmlovinu v Orióne nájdete celkom jednoducho. Ako uvádza portál imeteo.sk, treba ju hľadať v južnej časti súhvezdia Orión, kde sa mierne líši od tmavej nočnej oblohy.
Voľným okom je obloha v tejto časti akoby svetlejšia, niekedy môže nadobudnúť aj mierne ružovkastý alebo sivozelený nádych. Tvorí ju totiž ionizovaný vodík a žiari vďaka tomu, že pohlcuje ultrafialové žiarenie.
Skutočné farby Veľkej hmloviny v Orióne možno vidieť na obrázkoch zhotovených dlhými expozíciami profesionálnych ďalekohľadov. Pochádzajú z energie uvoľnenej excitovanými molekulami v plyne. Vtedy má hmlovina intenzívne červenkasté, fialové alebo zelenomodré odtiene.
Inkubátor hviezd
Veľká hmlovina v Orióne je naša najbližšia emisná hmlovina, v ktorej prebieha intenzívna hviezdotvorba. Astrofyzici veria, že hmlistá hmota je akýmsi hviezdnym inkubátorom alebo prvotným chaosom, v ktorom sa neprestajne rodia hviezdy. Novovzniknuté hviezdy sa nazývajú protohviezdy.
Zdroj: imeteo.sk
(af)