Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Meteorický roj Perzeíd vyvrcholí cez víkendovú noc z 12. na 13. augusta

VEDA NA DOSAH

Znova sa veľmi dobre pozorovateľných Perzeíd dočkáme až 12. augusta 2026.

Na obrázku je porovnanie Parku tmavej oblohy Poloniny (vľavo) a Sečskej priehrady (vpravo). Poloniny ležia stovky kilometrov od veľkých miest, zatiaľ čo Seč iba desiatky. Foto: Tomáš Slovinský (vľavo) a Peter Horálek (vpravo).

Na obrázku je porovnanie Parku tmavej oblohy Poloniny (vľavo) a Sečskej priehrady (vpravo). Poloniny ležia stovky kilometrov od veľkých miest, zatiaľ čo Seč iba desiatky. Foto: Tomáš Slovinský (vľavo) a Peter Horálek (vpravo).

Od 17. júla do 24. augusta budeme môcť pozorovať každoročný meteorický roj Perzeíd, ktorého maximum tento rok nastane cez víkendovú noc zo soboty 12. na nedeľu 13. augusta.

Meteory možno vidieť už teraz, ich frekvencia pozvoľna stúpa a v priebehu noci maxima uvidíme na bezmesačnej oblohe mimo mesta medzi polnocou a 4. hodinou rannou až 80 meteorov za hodinu. Za pozorovaním je potrebné vycestovať ďaleko od miest do oblastí s minimom rušivého svetelného znečistenia.

Podmienky budú počas víkendu ideálne

Prvé meteory vieme spravidla pozorovať už 17. júla a posledné 24. augusta. Najviac ich však padá okolo maxima, ktoré tento rok nastane v nedeľu 13. augusta dopoludnia. Pretože po maxime už aktivita prudko klesá, najvhodnejšie je úkaz pozorovať počas víkendu zo soboty na nedeľu.

Podmienky sú tento rok temer ideálne, na oblohe bude Mesiac vo fáze úzkeho kosáčika, ktorý vychádza až skoro ráno a nebude svojím svitom príliš rušiť. Bude teda možné vidieť aj najslabšie meteory (na ich pozorovanie je ale treba byť ďaleko od veľkých miest).

Pozorovanie meteorov odporúčame najmä v druhej polovici noci, keď súhvezdie Perzeus s radiantom roja vystúpi takmer k nadhlavníku a väčšina meteorov zažiari nad obzorom, nie pod ním. Medzi polnocou a štvrtou hodinou rannou zažiari každú hodinu približne 80 meteorov, z toho 10 až 20 môže byť naozaj jasných.

Perzeidy. Foto: Petr Horálek

Perzeidy. Foto: Petr Horálek

11Aug
Meteorický roj. Zdroj: iStockphoto.com
Iné | celé Slovensko

Perzeidy 2023

Perzeidy sú jedným z najznámejších a najpôsobivejších meteorických rojov, ktorý ponúka pozorovateľom množstvo meteorov, ktoré preletia atmosférou Zeme. Perzeidy patria...

Choďte mimo veľkomiest

Na pozorovanie roja Perzeíd si vyhľadajte miesto aspoň desiatky kilometrov ďaleko od veľkých miest s čo najlepším výhľadom do všetkých strán. Najviac meteorov možno totiž vidieť na oblohe nerušenej svetelným znečistením z miest a obcí. Pri menšom umelom jase nočnej oblohy totižto vyniknú aj tie menej jasné meteory. Pozorovať úkaz je najvhodnejšie v ľahu, napríklad v spacom vaku alebo na ležadle. Na sledovanie úkazu nie je potrebný žiadny ďalekohľad, meteory náhodne lietajú po celej oblohe a sú dosť výrazne pozorovateľné iba očami.

Jasný bolid z roja Perseid v noci maxima roja v roku 2018. Na mieste bolidu zostala výrazná žiariaca stopa (jej vývoj je vidieť vo vložených oknách). Foto: Peter Horálek.

Jasný bolid z roja Perzeíd v noci maxima roja v roku 2018. Na mieste bolidu zostala výrazná žiariaca stopa (jej vývoj je vidieť vo vložených oknách). Foto: Peter Horálek.

Môže zažiariť jasný meteor

Perzeidy sú známe tým, že v čase ich maxima môže na oblohe zažiariť tiež veľmi jasný meteor. V takom prípade sledujeme zánik až niekoľkocentimetrového ľadovo-prachového fragmentu kométy Swift-Tuttle vysoko v zemskej atmosfére.

Obvykle jasnejšie meteory z roja Perzeíd dosahujú jasnosti, aké majú tie najjasnejšie hviezdy nočného neba. Zriedkavo ale môže zažiariť aj takzvaný bolid, teda meteor s jasnosťou vyššou, než akú má planéta Venuša. Známe sú i prípady, keď bolid dosiahol jasnosť Mesiaca v prvej štvrti. Po jeho preletení je tiež niekoľko minút pozorovateľná žiariaca stopa, ktorá sa vplyvom veterných poryvov vysoko v atmosfére postupne zdeformuje a roztiahne do strán. Pozoruhodný prípad nastal v roku 2018, keď taký bolid sledovali stovky ľudí nad strednou Európou a žiariaca stopa bola pozorovateľná viac ako pol hodiny.

Úkaz sa môžete pokúsiť aj fotografovať

Ideálne je mať po ruke fotoaparát s možnosťou dlhej expozície a širokouhlým objektívom, napríklad nejakú zrkadlovku. Fotoaparát najskôr postavíte na statív a skontrolujete, či sa vám netrasie (napríklad pri väčšom vetre). Následne nastavíte vyššiu citlivosť, zaostríte objektív na nekonečno, nastavíte najdlhšiu možnú expozíciu a zamierite na ľubovoľnú časť oblohy, najlepšie okolo polnoci na juhozápad, kde sa nachádza fotogenický pás Mliečnej cesty. Potom už len stlačíte spúšť, pokiaľ možno v režime samospúšte či prostredníctvom diaľkového ovládania, aby sa ani pri tomto kroku fotoaparát neroztriasol. Proces opakujete, kým do záberu nevletí vytúžený meteor.

Hoci sú Perzeidy každoročne veľmi aktívnym meteorickým rojom, rôzna fáza Mesiaca v období ich maxima môže pre mesačný svit robiť pozorovanie veľmi ťažké. V nasledujúcich dvoch rokoch budú pozorovacie podmienky práve pre nevhodnú fázu Mesiaca nepriaznivé, znova sa tak veľmi dobre pozorovateľných Perzeíd dočkáme až 12. augusta 2026. V ten deň okrem maxima roja nastane v Európe aj pozorovateľné zatmenie Slnka, čiže sa uskutočnia dva pozoruhodné nebeské úkazy počas jediného dňa.

Zdroj: FU Sliezska univerzita

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky