Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kométa Tsuchinshan-ATLAS na záberoch astronautov z ISS

Zuzana Šulák Hergovitsová

Kométa Tsuchinshan-ATLAS je aj v hľadáčiku astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Pozrite si video a fascinujúce zábery kométy vo vesmíre.

Kométa vychádza nad obzor tesne pred východom Slnka na obežnej dráhe s polárnou žiarou.

Kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) odfotografovaná z ISS. Kométa vychádza nad obzor tesne pred východom Slnka na obežnej dráhe s polárnou žiarou. Zdroj: https://x.com/dominickmatthew. Autor: Matthew Dominick

Kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je jednou z vesmírnych udalostí roka 2024. Snažia sa ju zachytiť profesionálni aj amatérski fotografi naprieč kontinentmi. Dokazujú to krásne zábery, ktoré si môžete pozrieť v galérii na stránke Spaceweather.com.

Zatiaľ je kométa najlepšie pozorovateľná z južnej pologule, odkiaľ pochádza aj väčšina fascinujúcich fotografií, pozorovaná však bola už aj z Česka. Krásne fotografie kométy z Česka urobil známy astrofotograf Petr Horálek. Jeden z najznámejších záberov sa Horálkovi podaril pri obci Velké Popovice. Viac sa dočítate v článku na našom portáli VEDA NA DOSAH. Ďalšie zábery kométy od Petra Horálka si môžete pozrieť tu.

09Okt
Aktuálna snímka kométy zhotovená ráno 24. 9. 2024 pomocou ďalekohľadu FRAM na Observatóriu Pierra Augera v Argentíne. Farebná snímka vznikla zložením troch snímok zhotovených tromi rôznymi farebnými filtrami.
Iné | celý svet

Kométa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS – priamy prenos

Vďaka The Virtual Telescope Project budete môcť v reálnom čase sledovať kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Kedy sa prenos začne Online...

Kométa a svetlo polárnej žiary

Kométu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) pozorujú nielen nadšenci temného neba a astronómovia zo Zeme. Prelet kométy si nechcú dať ujsť ani astronauti vo vesmíre. Svoje pozorovania dokumentujú v jedinečných dych berúcich záberoch, ktoré zachytávajú kométu v nekonečnom vesmírnom priestore.

Prvé naozaj dobré snímky kométy vo vesmíre sa podarili astronautovi úradu NASA Matthewovi Dominickovi, ktorý je na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) od 3. marca 2024. Dominick pomocou výpočtov zistil, kam treba namieriť objektív, aby kométu odfotografoval.

Z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) urobil aj krátke video kométy Tsuchinshan-ATLAS, ktoré uverejnila aj stránka Space.com. Zachytil na ňom jedinečné vesmírne divadlo – kométu vznášajúcu sa nad Zemou a polárnu žiaru.

 

Časozberné snímky vyvíjajúceho sa chvosta kométy

Astronaut úradu NASA a astrofotograf Don Pettit, celým menom Donald R. Pettit, inšpirovaný kolegom Matthewom Dominickom, sa rozhodol dokumentovať vývoj kométy zo stanice ISS.

Dňa 22. septembra 2024 na sieti X uverejnil fotografie s nasledujúcim komentárom: „Budem fotografovať každý deň, aby som videl, čo sa vyvíja v štruktúre chvosta. Momentálne sa zdá, že je tam „chvost“ smerujúci dopredu, o ktorom si nie som istý, či je skutočný, alebo je to artefakt z fotografovania cez štyri okenné tabule. Čas ukáže, či sa táto štruktúra rozjasní. Zostaňte na príjme.“

Kométa Tsuchinshan–ATLAS odfotografovaná z ISS astronautom Donom Pettitom.

Kométa Tsuchinshan-ATLAS odfotografovaná z ISS astronautom Donom Pettitom. Zdroj: https://x.com/astro_Pettit. Autor: Don Pettit

Kométa vo formácii s meteorom

V ďalšom zábere, ktorý uverejnil na sieti X dňa 23. septembra 2024, sa mu kométu Tsuchinshan-ATLAS podarilo zachytiť spolu s meteorom horiacim v zemskej atmosfére. V príspevku sa Don Pettit podelil o dojmy so svojimi sledovateľmi: „Let formácie; kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a meteor horiaci v atmosfére. Vyzerá to tak, akoby cestovali vo formácii, ale nesúvisia spolu a kamera to zachytila len náhodou. Tento záber bol urobený v deň UT 267 (pondelok 23. septembra) a odvtedy sa kométa stala oveľa jasnejšou. Teším sa na ňu o niekoľko týždňov, keď by mala byť veľkolepá, a to z vesmíru aj zo Zeme.“

Kométa Tsuchinshan–ATLAS vo formácii s meteoritom na fotografii Dona Pettita z ISS.

Kométa Tsuchinshan-ATLAS vo formácii s meteorom na fotografii Dona Pettita z ISS. Zdroj: https://x.com/astro_Pettit. Autor: Don Pettit

Fakty

Canadarm je robotický systém Kanadskej vesmírnej agentúry, umiestnený na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Najnovší záber Dona Pettita pochádza z 1. októbra 2024 a dokumentuje predlžujúci sa chvost kométy. Urobil ho v podstate náhodou. Keď fotografoval Canadarm, v hľadáčiku sa mu zrazu objavila kométa. V komentári k príspevku na sieti X napísal: „Páni, kométe C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) rastie dlhý chvost! Canadarm je zobrazený v mierke. Nikon Z9, 50 mm, f1,2, ½ sekundy, ISO 12600, spracované pomocou FastStone.“

Canadarm a kométa Tsuchinshan–ATLAS fotografii Dona Pettita z ISS.

Canadarm a kométa Tsuchinshan-ATLAS na fotografii Dona Pettita z ISS. Zdroj: https://x.com/astro_Pettit Autor: Don Pettit

Očakávame ju asi o desať dní

Podľa astrofotografa a popularizátora astronómie Petra Horálka by sme kométu C/2023-A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zo Slovenska a z Česka mohli uvidieť približne o desať dní v plnej kráse. „Očami by mohla byť pozorovateľná aj z miest. Je tiež možné, že skúsení astronómovia vybavení vhodnými prístrojmi ju zaznamenajú 9. a 10. októbra na dennej oblohe, čo je veľmi vzácne, naposledy sa tak stalo v roku 2007 pri kométe McNaught,“ uviedol.

Zdroj: www.petrhoralek.com, VND, Space.com, X.com (1, 2)

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky