Pozrite si jedinečné zábery kométy C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) našich čitateľov aj pracovníkov Astronomického ústavu SAV.
Kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) sa v októbri postarala o fantastické vesmírne divadlo. Svedčia o tom aj fascinujúce zábery z celého sveta. Tie doslova zaplavili internet. Jej prelet si nedali ujsť ani astronauti na ISS, ktorých fotografie si môžete pozrieť tu. Každý jeden záber tejto kozmickej cestovateľky nám pripomína, aké malé, ale zároveň úžasné miesto v tomto nekonečnom vesmíre obývame.
Amatérski a profesionálni fotografi zvečnili prelet kométy aj zo Slovenska. V galérii k článku nájdete tie najkrajšie fotografie našich čitateľov aj nášho kolegu. Mimoriadne zábery pochádzajú i od astronómov z Astronomického ústavu SAV, ktorí nám láskavo poskytli niektoré zo svojich fotografií.
Uverejnené snímky sú svedectvom o prelete kométy C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Všetkým, ktorí sa s nami podelili o svoje nádherné fotografie kométy na hviezdnej oblohe, ďakujeme.
V ďalšej časti článku sa okrem iného dočítate, či máte ešte šancu uvidieť kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na nočnej oblohe v novembri.
Pozrite si galériu a inšpirujte sa krásou nočnej oblohy
Kométa Tsuchinshan-ATLAS na októbrovej oblohe
Kométa Tsuchinshan-ATLAS je najjasnejšou kométou za posledných 13 rokov. V októbri bola viditeľná aj voľným okom, teraz sa postupne od Zeme vzďaľuje. Začiatkom októbra dosahovala jasnosť okolo 0,4 magnitúdy, a prekonala tak známu kométu C/2020 F3 (NEOWISE), ktorá mala maximálnu magnitúdu 0,9.
Najbližšie k nám bola kométa Tsuchinshan-ATLAS 12. októbra 2024, keď sa nachádzala vo vzdialenosti asi 70 724 459 kilometrov od Zeme. Približne od 11. do 20. októbra 2024 bola kométa viditeľná voľným okom i zo severnej pologule. Poslednou kométou, ktorá bola tak dobre viditeľná zo severnej hemisféry, bola slávna kométa Hale-Bopp v roku 1997.
Vráťme sa však k tohtoročnej kométe Tsuchinshan-ATLAS, ktorá zažiarila v októbri. Pozorovateľov tiež fascinoval jej mimoriadne dlhý chvost. V období od 13. októbra sa dal pozorovať aj takzvaný anomálny chvost alebo protichvost. Na rozdiel od normálneho chvosta, zdanlivo smeruje z hlavy kométy k Slnku.
Protichvost je viditeľný vtedy, keď Zem prechádza obežnou rovinou kométy, a pri určitých polohách Zeme sa môže premietať medzi kométu a Slnko.
Pozorovanie kométy v novembri
Kométa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS sa pomaly vytráca z dohľadu. Postupne sa vzďaľuje od našej planéty (teraz sa nachádza približne 163 mil. kilometrov od Zeme) a stráca na jasnosti. Pri terajšej jasnosti s magnitúdou okolo 8,98 už nie je viditeľná voľným okom. Aktuálne údaje o kométe Tsuchinshan-ATLAS nájdete na stránke theskylive.com.
Ak nepatríte medzi šťastlivcov, ktorí kométu pozorovali alebo dokonca odfotografovali, nezúfajte! Ešte stále je šanca pozorovať ju na nočnej oblohe, nezaobídete sa však bez ďalekohľadu. Dobré podmienky na jej pozorovanie sú medzi 1. a 9. novembrom, keď ešte na oblohe nie je jasný Mesiac. Dobrou pomôckou pri hľadaní kométy na nočnej oblohe je napríklad aplikácia Star Walk 2.
Nasledujúcich 20 rokov sa bude kométa pohybovať smerom k okraju slnečnej sústavy. K Zemi sa opäť priblíži až o 80 660 rokov.
Zdroj: theskylive.com, Star Walk 2
(zh)