Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Do vesmíru vyletela česká ikona Hurvínek. Jeho misiou je vzdelávať

Galina Lišháková

Hurvínka, marionetu populárnu už viac ako sto rokov, vyniesla na obežnú dráhu spoločnosť SpaceX Elona Muska.

Hurvínka pripravil na cestu jediný český astronaut Vladimír Remek (aranžovaný pohľad do rakety). Zdroj: facebook Divadla Spejbla a Hurvínka

Hurvínka pripravil na cestu jediný český astronaut Vladimír Remek. Zdroj: Facebook Divadla Spejbla a Hurvínka

Marionetám Spejblovi a Hurvínkovi vdýchol život divadelník Jozef Skupa za čias prvej Československej republiky. V roku 1920 vymodeloval večne ududraného a nespokojného Spejbla a o šesť rokov neskôr jeho prostorekého syna Hurvínka, ktorý rád poúča. Obom postavičkám prepožičal svoj hlas, pričom za Spejbla hovoril v hlbokých basových tónoch a za Hurvínka piskľavou fistulkou. Dnes si predstavenia s nimi môžete pozrieť v Divadle Spejbla a Hurvínka v Prahe. Kozmos majú obaja radi, diváci si ich mohli vychutnať v niekoľkých vesmírne zameraných predstaveniach, v roku 1932 v hre So Spejblom do stratosféry, v roku 1956 v predstavení Spejbl na Venušu alebo v roku 1997 v hre Hurvínek ufónom.

Prirodzene, hravejší Hurvínek by sa nebál vydať na obežnú dráhu aj v skutočnosti. Tejto možnosti sa potešili i tvorcovia v poradí 11. českej družice Planetum-1, ktorej vznik iniciovala platforma Planetum, združujúca pražské hvezdárne a planetárium. Realitou sa stala vďaka ich spolupráci s českým startupom SpacemanicVýskumným a skúšobným leteckým ústavom. So súhlasom Divadla Spejbla a Hurvínka bola napokon vytvorená dva centimetre vysoká sklenená figúrka Hurvínka, ktorá je umiestnená v miniatúrnej družici.

Sklenená miniatúra Hurvínka, ktorá putovala na obežnú dráhu v družici Planetum-1 (vpravo). Zdroj: facebooková stránka Kosmonautix.cz

Sklenená miniatúra Hurvínka, ktorá putovala na obežnú dráhu v družici Planetum-1 (vpravo). Zdroj: facebooková stránka Kosmonautix.cz

Má rozmery 10 x 10 x 10 centimetrov, váži vyše jedného kilogramu a volá sa Planetum-1. Podľa informácií Českej astronomickej spoločnosti ide o prvý výlučne edukatívne zameraný satelit na svete určený deťom a študentom základných a stredných škôl.

Včera, t. j. 25. mája o 20.27 nášho času vyniesla drobnú družicu na obežnú dráhu raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX z floridského mysu Cape Canaveral. Podľa informácií Pražského deníka bude v priebehu svojej misie obiehať približne 550 kilometrov nad povrchom Zeme zhruba o 100 až 200 kilometrov vyššie než Medzinárodná kozmická stanica (ISS). Našu planétu bude obiehať v 90-minútových intervaloch rýchlosťou takmer 28 000 kilometrov za hodinu (7,9 km/s).

Hurvínek v službách vedy

A pritom bude vzdelávať české deti a mládež. V pražskom planetáriu sú už pripravené dielne, v ktorých sa dozvedia ako sa taká družica vôbec dostane do vesmíru, ako sa manévruje, ako vytvára fotografie a ako posiela dáta na Zem. Budú sa učiť, ako pre ňu zostaviť aj odoslať pokyny a ako od nej prijať signál. Tiež si budú môcť vyrobiť vlastnú anténu, pomocou ktorej budú môcť počúvať jej vysielanie.

Vysokoškoláci môžu tieto informácie využiť pri  tvorbe svojich bakalárskych či diplomových prác. Misiou družice aj miniatúrneho skleneného Hurvínka je vychovať v Českej republike generáciu špičkových odborníkov, ktorí budú rozumieť podobným technológiám.

Zdroje: Pražský deník, Česká astronomická spoločnosť, Wikipedia

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky