Napadlo Vám niekedy, že zo Slovenska je to bližšie do vesmíru ako k moru?
Najbližšie more k Slovensku je Jadranské. Vzdušnou čiarou je od nás vzdialené približne 500 km a autom sme tam za 6 hodín. Ako ďaleko je ale vesmír?
Vesmír, to je ten tajomný priestor tam hore, nad atmosférou. Zemská atmosféra ale nekončí náhle. Pri Zemi je najhustejšia – väčšina vzduchu sa nachádza v 10 km vrstve nad povrchom. S výškou atmosféra postupne redne, až prejde vo vákuum dokonalejšie, aké dokážeme vytvoriť v laboratóriu. Výška 100 km nad morom sa štandardne považuje za hranicu vesmíru. Keby naše autá vedeli ísť smerom hore rovnako rýchlo ako vodorovne, boli by sme vo vesmíre za hodinku.
Prečo je ale potom také ťažké dostať veci do vesmíru? V skutočnosti nie je väčšina paliva pri vzlete rakety spotrebovaná na nabratie výšky, ale na nabratie rýchlosti. Na obiehanie okolo Zeme musí mať totiž družica určitú obežnú rýchlosť, inak by spadla späť na Zem. Napríklad ISS (medzinárodná vesmírna stanica), ktorá obieha Zem vo výške 400 km, sa pohybuje rýchlosťou takmer 28 000 km/h! Celú Zem tak obehne len za 90 minút.
Štúdium tejto problematiky je možné na odbore:
- fyzika
Autor: Mgr. Ján Bogár, P-mat n.o. a FMFI UK
Foto: http://fotky-foto.sk/
Uverejnila: ZČ