Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Deň hvezdární a planetárií prináša pestrý program aj pozorovanie zatmenia Slnka

VEDA NA DOSAH

Deň hvezdární a planetárií na Slovensku prináša víkend plný podujatí a v prípade priaznivého počasia aj pozorovanie zatmenia Slnka.

Dieťa pozoruje nočnú oblohu. Zdroj: iStock.com/Danchai Nortown

Deň hvezdární a planetárií 2025 prinesie počas víkendu 29. – 30. marca zaujímavý program zameraný na popularizáciu astronómie. Zdroj: iStockphoto.com

Nebo posiate hviezdami má v sebe niečo magické. Chcete si vychutnať pohľad na takú nočnú oblohu, akú by ste videli, keby nebol okolo nás všadeprítomný svetelný smog?

Tento pohľad a ešte oveľa viac nám dokáže sprostredkovať práve planetárium. Vďaka špeciálnym projektorom alebo digitálnym technológiám môžeme v planetáriu prežiť virtuálnu prehliadku vesmíru a jeho fascinujúcich objektov, ako sú hmloviny, galaxie, čierne diery, hviezdokopy, zoskupenia asteroidov a prstencov planét. Detailné pozorovanie hviezd, planét, galaxií a iných vesmírnych objektov v realite umožňujú hvezdárne alebo observatóriá vybavené výkonnými teleskopmi.

Hvezdárne a planetáriá nám dokážu sprostredkovať a priblížiť krásy vesmíru. Aj preto majú tieto inštitúcie svoj deň. Medzinárodný deň hvezdární a planetárií, ktorý pripadá na 29. marec, je zasvätený popularizačnej a odbornej práci v oblasti astronómie.

Tradícia tohto dňa pochádza z Talianska. Zrodila sa z iniciatívy združenia Amici dei Planetari v roku 1995 v talianskej Brescii, odkiaľ sa rozšírila do celej Európy. Na Slovensku si tento deň pripomíname už desať rokov vďaka Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV.

Deň hvezdární a planetárií na Slovensku

Tento rok pripadá 29. marec na sobotu, keď okolo poludnia nastane aj čiastočné zatmenie Slnka. Pod patronátom Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove sa v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov počas víkendu 29. – 30. marca 2025 v priestoroch väčšiny astronomických zariadení na Slovensku uskutoční Deň hvezdární a planetárií.

Pri tejto príležitosti si hvezdárne a planetáriá pripravili pre návštevníkov zaujímavý program, ktorý bude v prípade priaznivého počasia spojený aj s pozorovaním zatmenia Slnka. Organizované podujatia, ktoré sa budú konať po celom Slovensku, nadväzujú na dlhoročnú tradíciu Európskeho dňa planetárií.

„Deň hvezdární a planetárií je najväčšia koordinovaná ponuka astronomických popularizačných podujatí pre širokú verejnosť na Slovensku,“ cituje tlačová správa Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV jej predsedu doc. RNDr. Rudolfa Gálisa, PhD.

„Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s výsledkami odbornej činnosti astronomických zariadení na Slovensku, ako aj s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie,“ dodal doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD.

Astronóm pozorujúci ďalekohľadom galaxiu v konštelácii Dorado. Zdroj: iStockphoto.com

Astronóm pozorujúci ďalekohľadom galaxiu v konštelácii Dorado. Zdroj: iStockphoto.com

Pozorovanie zatmenia Slnka

V prípade priaznivého počasia budú mať nadšenci astronómie možnosť pozorovať dianie na oblohe pomocou astronomickej techniky. Odborníci im navyše pozorovanie spestria sprievodným výkladom.

Nielen čiastočné zatmenie Slnka budú môcť sledovať aj návštevníci Deutsche Schule v Bratislave, SOLAR Hvezdárne v Senci, Nitrianskej hvezdárne v Krajskom osvetovom stredisku, Krajskej hvezdárne v Žiline, Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste, Hvezdárne Júlia vo Zvolenskej Slatine, Kúpeľov Dudince, Gymnázia v Detve, Hvezdárne v Rimavskej Sobote, Hvezdárne a planetária v Medzeve, Krajskej hvezdárne a Zemplínskeho kultúrneho centra v Michalovciach a Astronomického observatória na Kolonickom sedle.

V prípade priaznivého počasia si záujemcovia budú môcť zatmenie Slnka vychutnať aj z bastiónu Bratislavského hradu. Podujatie sa má začať o 11.30 hod., vstup je voľný. Pozorovanie sa uskutoční len v prípade priaznivého počasia.

Čiastočné zatmenie Slnka v roku 2015. Fotomontáž. Zdroj: Marián Zelenák

Čiastočné zatmenie Slnka v roku 2015. Zdroj: Marián Zelenák

Podujatia naprieč Slovenskom

Hvezdárne a planetáriá si pripravili zaujímavý program aj v prípade, že počasie nebude priať pozorovaniu zatmenia Slnka. Na malých i veľkých návštevníkov hvezdární, planetárií a ostatných astronomických inštitúcií po celom Slovensku čaká široká paleta lákavých podujatí v planetáriách, premietanie astronomických filmov a rozprávok, prezentácií a prednášok, hravých a vzdelávacích aktivít či praktických ukážok pozorovacej techniky.

Na programy v planetáriu určené pre všetky vekové kategórie sa môžu tešiť návštevníci v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove, Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, Centre voľného času v Košiciach a vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove.

Veľkorozmerné nafukovacie modely planét budú môcť obdivovať účastníci vo Hvezdárni a planetáriu Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci, tvorivé dielne pre malých návštevníkov pripravili v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove a zaujímavé prezentácie a prednášky čakajú účastníkov napríklad vo Hvezdárni v Partizánskom, Hvezdárni v Banskej Bystrici, Vihorlatskej hvezdárni v Humennom, v Tekovskej hvezdárni v Leviciach či digitálnej galérii Poliankovo v Tatranskej Polianke.

Viac informácií o jednotlivých podujatiach organizovaných v rámci Dňa hvezdární a planetárií 2025, ako aj o čiastočnom zatmení Slnka možete nájsť na stránke denhvezdarni.sk.

Zdroj: Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, planetarium.sk

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup