Plánovaný let novej ťažkotonážnej rakety NASA s vesmírnou loďou Orion bez ľudskej posádky sa podaril na piatykrát.
Štart novej ťažkotonážnej rakety amerického Národného úradu pre vesmír a letectvo NASA (Space Launch System – SLS) s vesmírnou loďou Orion bez ľudskej posádky v rámci misie Artemis tentoraz vyšiel. Bol naplánovaný na 16. novembra medzi 7.04 a 9.04 stredoeurópskeho času a raketa sa odlepila od Zeme presne o 7.47. Podľa portálu NASA bola predpoveď počasia na toto obdobie na 90 percent priaznivá a meteorológovia sa nemýlili.
Na Orione má podiel i Európska vesmírna agentúra (ESA). Tá preň zostrojila servisný modul, ktorý poskytuje elektrinu, vodu, kyslík a dusík a je zodpovedný aj za udržiavanie kozmickej lode pri správnej teplote a správnom kurze.
Prvé dva pokusy zmarili technické problémy
Predchádzajúce pokusy o odpálenie rakety zlyhali pre technické ťažkosti a zlé počasie. Prvý pokus sa mal uskutočniť 29. augusta 2022, no bol zrušený štyridsať minút pred štartom pre problémy s motorom. Druhý, ktorý sa mal realizovať 3. septembra 2022, zlyhal pre únik kvapalného vodíka. Druhá porucha sa nedala vyriešiť na odpaľovacej rampe, raketu bolo preto nutné previezť a opraviť v dielni.
Ďalšie dva plánované štarty zrušili pre hurikány
V septembri prinútil raketu opustiť štartovaciu rampu hurikán Ian 4. kategórie, čo znamená, že mal extrémnu silu.
Ani ďalší štart plánovaný na 14. novembra nevyšiel pre hurikán Nikole. Hoci to bol hurikán 1. kategórie, čiže s minimálnou ničivou silou, tím zodpovedný za misiu Artmeis 1 vyhodnotil, že raketu preň netreba odťahovať z odpaľovacej rampy, na stroji sa podpísal na viacerých miestach. Podľa CNN sa na kozmickej lodi Orion uvoľnilo isté tesnenie, roztrhol sa kryt proti dažďu, ktorý chránil jeden z motorov rakety SLS, a opravy si vyžiadal aj elektrický konektor.
Artemis ukáže, či dokážeme obývať Mesiac
V decembri oslávi NASA 50. výročie posledného pristátia človeka na Mesiaci – v rámci posádky Apollo 17. Aj preto má štart kozmickej lode Orion pre NASA mimoriadny význam. Pôjde o prvú zo série misií, pričom tie, ktoré budú nasledovať, majú byť čoraz zložitejšie. Artemis I bez ľudskej posádky má poskytnúť základnú skúsenosť pre náš ďalší prieskum hlbokého vesmíru a demonštrovať cieľ tiež schopnosť rozšíriť našu existenciu na Mesiac a ďalej. Orion by mala obletieť Mesiac niekoľko ráz a vrátiť sa na Zem.
V priebehu približne štyroch až šiestich týždňov prejde Orion vyše 450-tisíc kilometrov od Zeme a tisíce kilometrov za Mesiac. Vo vesmíre zostane bez pristátia na vesmírnej stanici dlhšie ako ktorákoľvek loď pre astronautov a vráti sa domov rýchlejšie ako ktorákoľvek loď predtým.
Artemis je symbolický názov odkazujúci na antickú bohyňu lovu s rovnakým menom. V niektorých mýtoch je Artemis taktiež bohyňou Mesiaca a sestrou dvojčaťa Apolóna. Meno jej mužského dvojčaťa zas odkazuje na projekt Apollo, ktorý dopravil na Mesiac prvých ľudí.