Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ďalší slovenský astronóm má svoj asteroid. Bol pre neho narodeninovým darčekom

Justína Mertušová

Po doktorovi Hambálekovi bol pomenovaný asteroid hlavného pásu medzi Marsom a Jupiterom.

Asteroid Hambálek. Zdroj: SAV

Asteroid Hambalek. Zdroj: SAV (upravené)

Po vedeckom pracovníkovi stelárneho oddelenia Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV), v. v. i., doktorovi Ľubomírovi Hambálekovi bol pomenovaný asteroid hlavného pásu s predbežným označením 2000 CM34 a číslom 301949. Informuje o tom bulletin Medzinárodnej astronomickej únie pracovnej skupiny pre pomenovanie malých telies slnečnej sústavy z 24. júla 2023.

„Takéto ocenenie bolo pre mňa veľkým prekvapením a popravde som ho nečakal, keďže sa pracovne venujem hlavne stelárnej astrofyzike. To však, samozrejme, nie je podmienka pri pomenovávaní asteroidov. Vďaka v tomto prípade patrí kolegyni z Českej republiky Hane Kučákovej, ktorá podnet vypracovala. Spolupracovali sme na kampaniach pri pozorovaní objektov, hlavne kandidátov na exoplanéty,“ konštatuje Hambálek.

Galaxia s jasným stredom. Zdroj: iStockphoto.com

Galaxia s jasným stredom. Zdroj: iStockphoto.com

O ktorý asteroid ide?

Asteroid objavil 3. februára 2000 Peter Kušnirák v Astronomickom ústave AV ČR v Ondřejove a podal podnet do pracovnej skupiny IAU pre nomenklatúru.

„Objav sa konal v deň mojich narodenín a jedným z podnetov bolo moje okrúhle jubileum,“ približuje Hambálek pre Vedu na dosah.

Asteroid sa pohybuje po mierne eliptickej dráhe v hlavnom páse asteroidov medzi dráhami Marsu a Jupitera vo vzdialenosti 2 až 3 astronomických jednotiek, pričom okolo Slnka obehne približne raz za 4 roky. Momentálne vychádza po polnoci pred Jupiterom v súhvezdí Rýb.

Nie je prvým Slovákom, po kom nesie asteroid meno

Ide tak o ďalší asteroid pomenovaný po pracovníkovi Astronomického ústavu SAV, v. v. i. Zo žijúcich astronómov sú to profesor Porubčan, docent Svoreň, doktor Rušin, doktor Neslušan, doktorka Kaňuchová a doktorka Hajduková.

„Treba povedať, že okrem spomenutých súčasných kolegov sú asteroidy pomenované aj po starších kolegoch, ktorí už nie sú medzi nami (napríklad Hajduk a Bochníček), prípadne po slovenských astronómoch, ktorí nepracujú v Astronomickom ústave (napríklad Vereš či Kalmančok),“ komentuje Hambálek.

Medzi názvami asteroidov sa nájdu aj mestá a obce (Prešov, Partizánske, Sobotište a iné) i naše historické osobnosti – Pribina, Bernolák, Bel, Satinský a podobne.

Doktor Ľubomír Hambálek. Zdroj: archív LH

Doktor Ľubomír Hambálek. Zdroj: archív LH

Čomu sa vedec venuje teraz?

Ľubomír Hambálek sa astronomickému výskumu venuje už vyše 20 rokov.

„V poslednej dobe sme sa s mojím študentom venovali pozorovaniu niektorých kandidátov na exoplanéty, aby sme dodatočnými údajmi overili, či ide naozaj o planéty obiehajúce okolo iných hviezd alebo z nášho pozemského pohľadu „len“ o hviezdy so špecifickou geometriou, prípadne o takzvaných hnedých trpaslíkov,“ približuje Hambálek.

Popritom s kolegami zo stelárneho oddelenia AsÚ SAV skúmajú niektoré vybrané mladé hviezdy (jednotky až desiatky miliónov rokov staré) v oblaku v súhvezdiach Býka a Povozníka, kde sa nachádzajú okrem iného aj známe Plejády. Využívajú svoje vlastné pozorovania zo Starej Lesnej či Skalnatého Plesa, ale aj ďalekohľady v spolupráci so zahraničnými kolegami z ČR či Nemecka a Talianska.

„Okrem toho sa občasne venujem aj popularizácii astronómie prostredníctvom prednášok, či už na pôde Astronomického ústavu SAV, v. v. i., na školách, alebo počas akcií Noc výskumníkov a Týždeň vedy a techniky. Spolupodieľam sa aj na slovenskom preklade a jeho aktualizácii slobodného počítačového planetária Stellarium, ktoré sa v istej obmene používa aj v niektorých planetáriách,“ konštatuje Hambálek.

Zdroj: SAV, Ľubomír Hambálek

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky