Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo predvedie nočná obloha v decembri

VEDA NA DOSAH

Posledný mesiac tohto roku bude bohatý na meteorické úkazy.

Nočná obloha s hviezdami a mrakmi. Zdroj: iStockphoto.com

Geminidy

Meteorický roj, ktorý môžete pozorovať od 11. do 17. decembra. Miesto, z ktorého zdanlivo vyletujú, leží v súhvezdí Blížencov.

„Je to veľmi koncentrovaný roj, z fotografických pozorovaní vychádza priemer roja len 22 miliónov kilometrov. Pre porovnanie, priemer meteorického roja Orioníd je 56 miliónov kilometrov. V oblasti maxima je viac jasnejších meteorov, keďže hustejšie centrálne vlákno obsahuje väčšie zastúpenie väčších čiastočiek. Kým väčšina známych meteorických rojov má za materské teleso kométu, Geminidy sú mimoriadne tým, že sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon,“ povedal docent Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

V maxime je možné vidieť až 70 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú v roku 2020 výborné, pretože mesiac nebude rušiť svojím svitom, je v nove.

Umidy alebo Ursidy

22. decembra nastane maximum aktivity meteorického roja, ktorý je činný od 17. do 26. decembra. Roj je zaujímavý aj tým, že bol objavený 22. 12. 1945 na Skalnatom plese Antonom Bečvářom a spolupracovníkmi.

„Radiant leží blízko Polárky v súhvezdí Malého medveďa (ľudovo Malý voz). Roj súvisí s krátkoperiodickou kométou Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka. V maxime je možné vidieť približne 10 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú v roku 2020 priemerné – Mesiac je počas maxima v prvej štvrti,” povedal docent Svoreň.

Kométa 141P/Machholz 2

Aj tento rok sa môžeme opäť tešiť na kométu viditeľnú počas Vianoc. V druhej polovici decembra bude malými ďalekohľadmi pozorovateľná kométa 141P/Machholz 2.

„Je to krátkoperiodická kométa Jupiterovej rodiny s obežnou dobou 5,33 roka. Bola objavená v roku 1994 počas náhleho zjasnenia spôsobeného rozpadom. Pozorovateľná bude 2 až 3 hodiny večer nad západným obzorom. Kométa prejde v decembri zo súhvezdia Kozorožca do súhvezdia Vodnára. Najbližšie popri Slnku prejde 15. decembra, najväčšiu jasnosť 8,5 magnitúdy dosiahne 24. decembra,” povedal astronóm.

Skracovanie noci a predlžovanie dňa

21. decembra o 11. hodine a 2. minúte dosiahne slnko na oblohe najjužnejšiu polohu a začne sa vracať na sever. Postupne bude slnko vyššie nad obzorom, nastane skracovanie noci a predlžovanie dňa.

„Táto zmena bude pokračovať až do 21. júna 2021, keď slnko dosiahne o 5. hodine a 32. minúte polohu vzdialenú najviac na sever od nebeského rovníka,” dodal astronóm.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky