Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Cez víkend budú na Slovensku opäť otvorené hvezdárne a planetáriá

VEDA NA DOSAH

Odborníci tentoraz upriamia pozornosť najmä na aktivity spojené s očakávaným vstupom človeka na povrch Mesiaca.

Astronomické zariadenia po celom Slovensku sa už intenzívne pripravujú. Zdroj: iStockphoto.com

Astronomické zariadenia po celom Slovensku sa už intenzívne pripravujú. Zdroj: iStockphoto.com

Väčšina slovenských hvezdární a planetárií otvorí cez víkend pri príležitosti Medzinárodného dňa hvezdární a planetárií svoje priestory pre verejnosť. Astronomické zariadenia po celej našej krajine sa v tejto chvíli už intenzívne venujú prípravám.

Dlhoročná tradícia Európskeho dňa planetárií vznikla ešte v prvej polovici 90. rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii. S verejnou prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii sa spája práve jarná rovnodennosť.

16Mar
Plagát podujatia: Deň hvezdární a planetárií 2024
Exkurzia, Prednáška | celé Slovensko

Deň hvezdární a planetárií 2024

Obdobie okolo jarnej rovnodennosti je na Slovensku tradične spojené s verejnou prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii. Podujatia pripravované...

Ústrednou témou bude návrat na Mesiac

Podujatie sa tento rok bude niesť v duchu témy Návrat na Mesiac. Odborníci upriamia pozornosť najmä na aktivity spojené s očakávaným vstupom človeka na povrch Mesiaca, ktorého sa s veľkou pravdepodobnosťou dočkáme už v tomto desaťročí.

16Mar
Fotka bratislavského hradu v noci
Iné | Bratislava

Astronomické pozorovanie na Hrade pri príležitosti Medzinárodného dňa hvezdární a planetárií

Milí priatelia hviezd a vesmíru, radi by sme Vás pozvali na astronomické pozorovanie pri príležitosti Medzinárodného dňa hvezdární a planetárií...

Dostanú to najzaujímavejšie

Návštevníci budú môcť zároveň vidieť výber toho najzaujímavejšieho, čo ponúkajú astronomické programy, zažiť pútavé praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale i s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru.

V prípade priaznivého počasia nebude na mnohých miestach chýbať ani pozorovanie oblohy pomocou astronomickej techniky, spojené so sprievodným slovom odborníkov. Ak počasie dovolí, budú môcť záujemcovia počas dňa pozorovať aj Slnko a po zotmení zasa Mesiac v prvej štvrti, planétu Jupiter nízko na západe a objekty jarnej oblohy.

16Mar
Plagát podujatia: Deň hvezdární a planetárií v Nitre
Exkurzia, Prednáška, Výstava | Nitra

Deň hvezdární a planetárií v Nitre

V rámci Dňa hvezdární a planetárií ponúkame bohatý astronomický program pre začiatočníkov i pokročilých nadšencov astronómie, deti i dospelých. Môžete...

Do Dňa hvezdární a planetárií sú zapojené mnohé hvezdárne a planetáriá združené v Asociácii planetárií Slovenska a ostatné astronomické zariadenia popularizačného charakteru.

Aby ste sa lepšie zorientovali v programe, ktorý na víkend pripravujú, pozrite si zoznam plánovaných podujatí jednotlivých astronomických zariadení. Na stránke je aj prehľadná mapa miest, kde budú jednotlivé aktivity prebiehať.

Zdroj: planetarium.sk

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky