Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Augustová „Betlehemská hviezda“ – konjunkcia Venuše s Jupiterom a Merkúrom

VEDA NA DOSAH

KONJUNKCIA VENUŠE A JUPITERA 18. AUGUSTA 2014. AUTOR FOTOGRAFIE: MAREK HUSÁRIK

Koniec augusta prinesie so sebou úkaz na oblohe, ktorý je pomerne častý, no práve teraz má svoju istú príchuť výnimočnosti. Postarajú sa o to najmä dve planéty – Venuša a Jupiter. Obvykle sú na oblohe jednými z najjasnejších objektov, ich stretnutia sú preto veľmi nápadné.

Úkaz, ktorý máme na mysli sa nazýva konjunkcia. Je to termín používaný v astrológii, ale aj v pozičnej astronómii a znamená, že z pohľadu napr. zo Zeme, sa dve nebeské telesá nachádzajú na rovnakej pozícii na oblohe. Všeobecne v prípade planét, keď majú rovnakú rektascenziu. Preto v okamihu konjunkcie sú spomínané planéty k sebe najbližšie (nie priestorovo, ale iba uhlovo na nebeskej sfére). V extrémnom prípade môže dôjsť až k zákrytu jednej planéty druhou (vtedy majú rovnakú aj deklináciu), ale vo väčšine prípadov planéty iba prechádzajú severne alebo južne jedna voči druhej. Samozrejme, termín konjunkcia sa netýka výlučne iba dvoch planét, ale aj viacerých.

Blízke stretnutia

Krásna a vzácna konjunkcia až 5 najjasnejších planét (Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter, Saturn) nastala v polovici mája v roku 2000, kedy sa stretli spolu v uhle menšom než 20 stupňov. Bohužiaľ, kvôli blízkosti Slnka úkaz nebolo možné vidieť. O necelé dva roky neskôr sa spomenutých 5 planét opäť stretlo začiatkom mája v roku 2002, ale na asi 30 stupňovom uhle.Takúto efektnú veľkú konjunkciu síce tento rok určite neuvidíme, v hre sú predovšetkým len dve planéty. Aby sme boli presní, koncom augusta nás čakajú až dve konjunkcie. Konkrétne dňa 27. augusta nastane konjunkcia Venuše s Merkúrom v ranných hodinách a ešte pred polnocou toho istého dňa konjunkcia Venuše s Jupiterom. V prvom prípade tento okamih neuvidíme, pretože Slnko bude už nad obzorom a Venuša s Merkúrom ešte pod obzorom. V druhom prípade bude Slnko aj obe planéty už pod obzorom, takže pred polnocou ich taktiež nebude možné vidieť. Ale stále sa efekt blízkeho stretnutia jasných planét dá uvidieť. Len treba byť pripravený a mať nerušený výhľad na západný obzor. Slnko zapadne o 19:35 LSEČ, Venuša s Jupiterom o 20:20 LSEČ (časové údaje platia pre stred Slovenska). Čiže asi hodina na pozorovanie, prípadne odfotografovanie. Obe planéty budú od seba vzdialené len 11 oblúkových minút. Merkúr bude Venuši a Jupiteru sekundovať, jeho prítomnosť však bude sotva badateľná. No na fotografii sa môže objaviť.

Postavenie planét: POHĽAD NA SLNEČNÚ SÚSTAVU 27. AUGUSTA 2016.

 

Spomenuli sme, že stretnutia Venuše s Jupiterom sú pomerne časté. Uvedieme príklady. Posledná konjunkcia nastala 26. októbra 2015. Predtým v posledný a prvý júlový deň v roku 2015. A predtým 18. augusta 2014, 28. mája 2013, 15. marca 2012. Pokračovať by sme mohli aj ďalej do minulosti, a zistili by sme, že minimálne raz za rok sa Venuša s Jupiterom stretnú. To však nie je až tak výnimočné. Zaujímavejšie sú ale ich vzájomné uhlové vzdialenosti na nebeskej sfére. Práve tu vynikne spomenutá tohoročná výnimočnosť. Keď sa pozrieme na jednotlivé konjunkcie Venuše s Jupiterom, napríklad, za obdobie od roku 2000 do roku 2100, zistíme, že tohtoročné stretnutie 27. augusta 13 minút pred polnocou je štvrté najtesnejšie! V máji roku 2000 nastalo veľmi tesné, delilo ich iba 44 oblúkových sekúnd. No nebolo pozorovateľné, od Slnka boli vzdialené sotva 7 stupňov. Druhé, mimoriadne tesné stretnutie nastane 22. novembra 2065, kedy ich deliť bude iba 15 oblúkových sekúnd! Vtedy sa Venuša zdanlivo dotkne Jupiterovho južného pólu, ak by sme sa pozerali cez ďalekohľad. No tento okamih sa udeje, bohužiaľ, krátko po poludní, a teda iba niekoľko stupňov od Slnka. Tretie, takisto pomerne tesné, nastane 6. marca 2082, kedy sa obe planéty minú v uhlovej vzdialenosti takmer 2 oblúkové minúty. Počas štvrtého, tohtoročného, Venušu od Jupitera bude deliť 4,5 oblúkovej minúty, avšak u nás nepozorovateľné. Z územia Slovenska nám bude dopriate vidieť planéty vzdialené od seba takmer 11 oblúkových minút krátko po západe Slnka nízko nad obzorom.

SIMULÁCIA KONJUNKCIE VENUŠE S JUPITEROM. AUTOR: MAREK HUSÁRIK/STELLARIUM

Ak by nám počasie alebo iné okolnosti nedovolili tento augustový úkaz vidieť, počkajme si do 13. novembra 2017, kedy sa obe planéty objavia nad obzorom ráno, krátko pred východom Slnka. Tohtoročný augustový rekord v blízkosti stretnutia však nedosiahnu, vzdialené budú až 17 oblúkových minút.

Spomenúť by sme mohli ďalšie a ďalšie. Niektoré sa odohrajú buď počas slnečného svitu, alebo budú ukryté pod obzorom. Takisto vzájomné minimálne uhlové vzdialenosti Venuše a Jupitera budú rôzne, no do roku 2065 budú väčšie než tá tohtoročná.

 

Autor: Mgr. Marek Husárik, PhD.

Foto: autor

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky