Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Veda SK: Svet, ktorý nevidíme – Mikrosvet v našom svete

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto (nanotechnológie)

Nanotechnológie a nanomateriály menia náš život a náš svet, hoci si to neuvedomujeme. Potenciál a vplyv nanomateriálov pre vývoj ľudstva je však obrovský v rámci celého vedeckého spektra.

Čo sú nanotechnológie a ako menia náš svet? Ako pomáhajú v medicíne, v biomedicíne, pri výskume a diagnostike rakoviny, osobitne rakoviny prsníkov a prostaty? Ako napredujú pri diagnostike iných ochorení a menia život pacientom na diabetes? Aké nové možnosti otvárajú nanočastice v chemických procesoch a fyzikálnych javoch? 

Na tieto, ako aj mnohé ďalšie otázky, sa odpovede dozviete v sobotu 11. februára 2017 v čase od 22.00 – 24.00 hod. na Rádiu Slovensko v relácii VEDA SK.

Hosťami relácie VEDA SK budú Ing. Ján Tkáč, DrSc., špičkový odborník na bionanotechnológie a prvý držiteľ ERC grantu (European Research Council), ktorý ho realizuje na Slovensku a RNDr. Eva Majková, DrSc., podpredsedníčka SAV a vedúca oddelenia Fyzikálneho ústavu SAV.

Mikrosvet v našom svete – aj to predstavujú nanomateriály. Objavy nanomateriálov a inovácie v nanotechnológiách napredujú míľovými krokmi. Pozorovať ich prínos môžeme vo všetkých vedných oblastiach, kde využitie v automobilovom priemysle, napríklad pri výrobe pneumatík, v elektronike, v informatike, v kozmetických prípravkoch, v medicíne, pri vývoji nových liečiv, ako aj v iných oblastiach prináša stále nové možnosti.

Vďaka materiálom, ktorých častice sú menšie ako 100 nanometrov môžeme účinnejšie bojovať s rakovinou či s vírusom HIV. V biomedicíne nám umožňujú účinnejšiu diagnostiku pri rakovine prostaty, prsníkov, ako i ďalších ochorení. Technika biočipov umožňuje zbierať veľké množstvo vzoriek. Nanočastice sú používané tiež ako transportný prvok, ktorý dokáže lepšie a účinnejšie dopraviť vakcínu na miesto určenia. Pomáhajú liečiť diabetes. Mikroskopické častice selénu dokonca môžu byť účinnejšie ako antibiotiká.

O tomto všetkom, ako aj o svojej životnej ceste k práci s nanomateriálmi a nanotechnológiami Vám porozprávajú hostia relácie a projektu VEDA SK, ktorý realizuje Slovenská akadémia vied (SAV) a Slovenský rozhlas a televízia (RTVS).

 

Informácie poskytol: PhDr. Stanislav Ščepán, vedúci referátu pre komunikáciu a média SAV

Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky