Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Večery géniov v historickom centre Liptovského Mikuláša

VEDA NA DOSAH

Aurel Stodola s dcérou (z predstavenia)

V stredu 9. januára 2019 odštartovala prvá zo série 10 večerných stried, počas ktorých návštevníci zažijú stretnutia slávneho Mikulášana Aurela Stodolu a jeho geniálneho žiaka Einsteina! Začiatok programu je o 17.30 a 18.30 pri Fontáne Metamorfózy, ktorá je poctou Aurelovi Stodolovi a ďalším významným rodákom. Nasledujú krátke divadelné predstavenia zo života tohto velikána vedy a techniky v Múzeu Janka Kráľa. Program je spojený s gurmánskymi zážitkami a koná sa každú stredu až do 13. marca 2019.

Každá streda večer bude počas hlavnej časti zimnej sezóny v Liptovskom Mikuláši patriť osobnostiam vedy a dobrému jedlu. „V zime chodia turisti na Liptov najmä za najlepšou lyžovačkou v stredisku Jasná a tiež za tunajšími termálnymi akvaparkami, jaskynným systémom či kvôli iným atrakciám. Komplexnú ponuku nášho regiónu dopĺňame aj vďaka projektu večerné stredy v meste, tentokrát s podtitulom VEČERY GÉNIOV. Stále málo ľudí vie, že náš rodák Aurel Stodola bol slovenským vedcom, ktorý vo svete získal najväčšie uznanie. Bol učiteľom slávneho Alberta Einsteina. Tento vynálezca, strojný inžinier a profesor, zakladateľ teórie parných a plynových turbín, bol vyznamenaný napríklad Medzinárodnou medailou Jamesa Watta, obdobou Nobelovej ceny v technike. Práve Stodolu a Einsteina si priblížime v krátkom predstavení v našom mestskom múzeu každú stredu večer až do 13. marca 2019. Na program počas desiatich stried bude voziť návštevníkov Liptova bezplatný Night City Bus z Jasnej a po novom už aj z mikulášskej Tatralandie,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Program začína o 17.30 hod. V  Múzeu Janka Kráľa čakajú na návštevníkov divadelníci, ktorí ich prenesú do dôb géniov Einsteina a Stodolu. Na námestí tiež bude večer vysvietená fontána Metamorfózy, ktorá nesie odkaz známeho rodáka Aurela Stodolu. Jej bloky s otáčavými zrkadliacimi plochami symbolizujú neustálu premenu a pohyb, nekonečno plynutia času, myšlienok, ideí a nových zmien, tiež pomyselné lopatky turbíny novodobého stroja.

PROGRAM PODUJATIA

Aurel Stodola v škole (z predstavenia)

Aurel Stodola (11. 5. 1859 Liptovský Mikuláš – 25. 12. 1942 Zürich)

Vynálezca, strojný inžinier a profesor, zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Zo všetkých slovenských vedcov dosiahol najväčšiu svetovú povesť a uznanie. Bol vyznamenaný Medzinárodnou medailou Jamesa Watta, obdobou Nobelovej ceny v technike. Vážil si ho aj samotný Albert Einstein, nielen ako svetovú kapacitu vo svojom odbore, ale aj ako veľkého človeka pre jeho humanizmus a silné sociálne cítenie.

 

Časť informácií a foto poskytol: Patrik Burdel, REGION LIPTOV – Oblastná organizácia cestovného ruchu (tlačová správa)

Ďalšie zdroje informácií poskytol: Igor Brezina, Múzeum Janka Kráľa

http://mjk.sk/sk/vecery-geniov

https://www.visitliptov.sk/podujatie/centrum-oziva-vecery-geniov-night-city-bus-2/

https://www.mikulas.sk/navstevnik/nechajte-sa-zlakat/

https://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/Vecery_geniov_letak.pdf

Spracovala a uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky