Interaktívna mapa bezbariérových prístupov do kultúrnych inštitúcii v Prešovskom kraji, ale taktiež ambulantných pohotovostných služieb či interaktívna mapa plánu rekonštrukcie ciest v Prešovskom samosprávnom kraji. Aj o tom bude kvalitný geoportál.
Prešovský samosprávny kraj intenzívne pracuje na budovaní komplexnej databázy kvalitných, aktuálnych a otvorených údajov (Open Data). Databáza bude slúžiť na spoznávanie regiónu, efektívnu výmenu údajov medzi inštitúciami a jednoduché sprostredkovanie dôležitých tém verejnosti. Pri tvorbe kvalitného geoportálu sa Prešovský kraj rozhodol využiť kvalifikovanú pomoc odborníkov z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity. Profitovať z toho bude občan, samospráva, akademický aj súkromný sektor.
„Túto spoluprácu považujem za učebnicový príklad napĺňania poslania našej fakulty v oblasti transferu poznatkov do praxe. Uplatňuje sa v nej odborná erudícia našich pracovníkov a využíva sa naša špičková výskumná infraštruktúra. Najviac ma však teší, že sa vytvára priestor pre zapojenie študentov geografie a aplikovanej geoinformatiky, ktorí takto získajú neoceniteľné skúsenosti, a tí najschopnejší aj pracovné uplatnenie“ uviedol René Matlovič, dekan FHPV.
V rámci doterajších praktických výstupov vzájomnej spolupráce sa podarilo expertom z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky pripraviť interaktívnu mapu bezbariérových prístupov do kultúrnych inštitúcii v Prešovskom kraji, ale taktiež ambulantných pohotovostných služieb, či interaktívnu mapu plánu rekonštrukcie ciest v PSK (užívateľ sa napr. dozvie, kedy bude uzávierka danej komunikácie, ako dlho bude prebiehať rekonštrukcia a pod.). „Sme prvým krajom na Slovensku, ktorý má ambíciu pomocou Open Source platformy údaje zdieľať, vizualizovať a sprístupňovať online prostredníctvom webových služieb,“ zdôraznil Jozef Cvoliga, riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja.
Kooperáciu medzi PSK a PU v danej oblasti oficiálne spečatili rektor PU Peter Kónya a predseda PSK Milan Majerský podpisom zmluvy o vzájomnej spolupráci týkajúcej sa Regionálnej infraštruktúry priestorových informácií dňa 22. 1. 2019. „Prešovský samosprávny kraj vníma dnešný deň ako prelomový okamih, keďže vybudovanie regionálnej infraštruktúry priestorových informácií (rSDI) pre náš kraj, považujeme za dôležitý krok smerom k širokej verejnosti a k zvýšeniu transparentnosti regionálnej samosprávy,“ uviedol pri podpise Milan Majerský. „Už dlhšie obdobie intenzívne spolupracujeme s PSK vo viacerých oblastiach, preto sa teším, že naša vzájomná kooperácia sa opäť rozrastá. Bude prospešná jednak pre kraj, ako aj našu univerzitu,“ doplnil rektor Peter Kónya.
Zmluva zahŕňa spoluprácu v nasledujúcich oblastiach: metodická pomoc pri vytváraní regionálnej infraštruktúry priestorových informácií (rSDI) Prešovského kraja; poskytnutie technických a personálnych kapacít pre testovanie a nasadenie Open Source infraštruktúry geografických informačných systémov (GIS); zapojenie študentov univerzity do procesu testovania rSDI, vytvárania geodát či kreovania seminárnych a záverečných prác v súčinnosti s potrebami kraja; poskytnutie možnosti preškoľovania v oblasti Open Source GIS technológií, a to najmä softvéru QGIS, pracovníkmi Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky; pomoc FHPV pri tvorbe analytických a strategických dokumentov PSK s presahom na priestorovo orientované dáta; spolupráca pri riešení vedeckovýskumných programov a grantov, vrátane spolupráce so spoluriešiteľskými organizáciami doma aj v zahraničí; spolupráca pri aplikácii poznatkov v spoločenskej praxi či umožnenie odbornej praxe a výučbových aktivít.
Dôkazom úspešnej spolupráce zainteresovaných subjektov je aj spoločná organizácia školenia s názvom „geOrchestra a infraštruktúra priestorových informácií”, ktoré bude prebiehať od 22.1. do 25. 1. 2019 a bude vedené expertmi Svetovej banky v priestoroch moderného Open Source GIS laboratória Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU. Účastníci školenia budú mať príležitosť oboznámiť sa s prvou verziou regionálneho geoportálu a dozvedieť sa, ako sa zdieľajú, sprístupňujú a opätovne využívajú geopriestorové údaje prostredníctvom implementácie tejto regionálnej infraštruktúry priestorových informácií. geOrchestra obsahuje geografický katalóg údajov, ako aj možnosti vizualizovať a zdieľať dáta a mapy online – prostredníctvom webových služieb. Uvedené oblasti spolupráce by mali pomôcť obom stranám naplniť víziu budovania spoločnej platformy priestorových informácií. Vzájomná spolupráca bude viesť k prepojeniu praxe a skúseností s riadením regiónu so znalosťami v aplikačnom využití Open Source GIS technológií, ako aj k zapojeniu expertov i študentov Prešovskej univerzity do týchto procesov.
Informácie a foto poskytla: Anna Polačková, hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove
Redigovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR