Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TEDxBratislava štartuje v sobotu, bude online

VEDA NA DOSAH

V sobotu 3. júla sa o 15.00 uskutoční jedenásty ročník TEDxBratislava 2021.

Banner TEDxBratislava 2021: Očakávania. Zdroj: TEDxBratislava

Ústrednou témou podujatia je OČAKÁVANIE. Organizátori sa rozhodli testovať možnosti a príležitosti online vysielania a prichádzajú s konceptom hybridného podujatia.

Diváci a návštevníci zažijú inšpiratívne príspevky 7 rečníkov a rečníčok, kvalitné umelecké vystúpenia a zaujímavé aktivity v rámci prestávok v offline aj online podobe.

Novinkou sú dopredu nahraté videá s rečníkmi v ich prirodzenom prostredí, sprievodné podujatia, prebiehajúce počas celého júla, ale aj možnosť pozrieť si záznam podujatia po dobu 28 dní. Vstupenky za 11 eur si môžete zakúpiť na stránke organizátora.

Program začína v sobotu 3. júla o 15.00 živým prenosom z bratislavského studia23. Okrem videí vybraných rečníčok a rečníkov sa môžete tešiť na rozhovory s ilustrátormi, vystúpenie NaiKavols aj živé vstupy z takzvaných offline spotov.

Tie tvorí šesť premietacích miest v Bratislave (Bistro Jama, Espresso bar Malý Princ, Stará jedáleň, HubHub, Coworking Cvernovka, Bukowski Bar), kde si hostia budú môcť prenos vychutnať v spoločnosti.

Moje, tvoje a naše očakávania

Hlavný program potrvá tri hodiny a je rozdelený do troch tematických blokov, predelených dvomi 15-minútovými prestávkami. Počas prestávok organizátori prichystali oddychové aktivity.

V prvom bloku s podtitulom MOJE OČAKÁVANIA sa predstaví šachový veľmajster a lektor kritického myslenia Ján Markoš, ktorý bude hovoriť o tom, ako sa postaviť etickým dilemám a zároveň neočakávať a nenárokovať si na patent na pravdu.

Ako druhý vystúpi Ľubomír Sazeček s témou očakávania zajtrajška, vychádzajúci z jeho bezprostrednej životnej skúsenosti, keď sa stal jedným z desiatky cudzincov unesených protivládnymi jednotkami v Angole a prežil 15 mesiacov v zajatí.

Treťou vystupujúcou bude Svetlana Žuchová, ktorá sa pozrie bližšie na naše individuálne očakávania duševného zdravia.

Ilustračná foto. Zdroj: TEDxBratislava

Ilustračné foto. Zdroj: TEDxBratislava

Druhý blok TVOJE OČAKÁVANIA otvorí video tatranskej legendy Viktora Beránka, natočené priamo v exteriéroch neďaleko Chaty pod Rysmi. Dojímavý talk prezradí, aké sú alebo by mali byť očakávania nášho jestvovania aj to, čo mu sprostredkováva sloboda hôr a prečo by ju za nič nevymenil.

Talentovaná a úspešná slovenská architektka pôsobiaca v Londýne Lenka Petráková zas predstaví projekt stanice, ktorej úlohou je vyčistiť oceán od kontinentu odpadu veľkosti 28-násobku Slovenska. Bude apelovať, naopak, na neočakávanie toho, že sa tento problém vyrieši sám.

V treťom bloku s podnázvom NAŠE OČAKÁVANIA sa predstaví svetovo uznávaný biológ Ladislav Miko. Predstaví tému našich očakávaní od pôdy aj to, ako nevhodne do nej zasahujeme.

Záverečnou rečníčkou bude Eva Wolfová, učiteľka aplikovanej ekonómie na gymnáziu, ktorá nám ukáže, akú veľkú nádej a očakávania nám môžu priniesť nadchádzajúce generácie.

Sprievodné podujatia

Konferencia bude prebiehať v slovenskom a českom jazyku a z dôvodu dlhodobej snahy tímu o sprístupňovanie myšlienok hodných šírenia čo najširšiemu publiku bude simultánne tlmočená aj do posunkového jazyka. Po skončení streamu je ako bonus pripravený aj online speednetworking, v rámci ktorého si budú môcť účastníci zatelefonovať s náhodne vybraným účastníkom podujatia.

Sprievodné podujatia štartujú už 3. júla:

  • o 20.00 afterparty so živou hudbou, drinkom a voľnou zábavou až do rána, Bukowski bar,
  • Bookstore, polička s výberom knižných tipov od všetkých rečníkov v kníhkupectve Artforum,
  • 18.00 – 21.00 vernisáž a prezentácia limitovanej série grafík z dielne šiestich umelcov (L. Žatkuliaková, A. Režná, N. Aronová, H. Gutierrez, D. Soboň a V. Slaminka) na tému Očakávanie s možnosťou ich zakúpenia, exkluzívne v najvyššej budove na Slovensku – Nivy Tower na 28. poschodí,
  • o 18.00 prechádzka s pozorovaním pôdnych roztočov s Ladislavom Mikom v Bufete Amfík na Partizánskej lúke na Železnej studničke,
  • diskusia s Jánom Markošom s možnosťou zahrať si s ním speedchess, Komenského námestie v Bratislave,
  • diskusia s Evou Wolfovou na tému vzdelávania skrz praktické projekty stredoškolákov, Univerzitná knižnica na Ventúrskej 11.

Na všetky zmienené podujatia sa záujemcovia dostanú s TEDxBratislava vstupenkou, ktorú si môžu zakúpiť prostredníctvom registrácie na stránke tedxbratislava.sk. Vstupenka platí počas celého júla a okrem živého prenosu a 28-dňového prístupu k jeho záznamu majú vďaka nej nárok na bezplatný vstup na offline spoty (v prípade záujmu zúčastniť sa na živom premietaní na offline spote je potrebné túto možnosť označiť pri rezervácii vstupenky) a všetky nasledujúce sprievodné aktivity.

Konferenciu TEDxBratislava organizuje skupina dobrovoľníkov združená okolo najväčšieho a zároveň najstaršieho TEDx podujatia na Slovensku, TEDxBratislava. Popri hlavnej konferencii, organizovanej každoročne v júli, pripravujú počas roka aj menšie formáty Salon a Women so zámerom otvárať nevšedné témy a prinášať „myšlienky hodné šírenia”.

Organizačný tím. Zdroj: TEDxBratislava

Organizačný tím. Zdroj: TEDxBratislava

Zdroj: Tlačová správa TEDxBratislava

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky