Študenti stredných škôl sa na jeden deň stali členmi vedeckého kolektívu fyzikov, kde sa zoznámili s riešením najaktuálnejších problémov svetového výskumu. Túto príležitosť im ponúkla Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre popularizáciu jadrovej fyziky (IPPOG) a Európskou organizáciou pre jadrový výskum (CERN).
V piatok 6. marca sa na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne stretli vybraní študenti gymnázií z Trenčianskeho kraja, aby sa na jeden deň stali členmi medzinárodného tímu fyzikov a objavovali i skúmali elementárne častice za pomoci Veľkého Hadrónového Urýchľovača v CERNe. Hlavným programom podujatia boli zaujímavé prednášky o vlastnostiach mikrosveta a záhadách jednej zo štyroch základných síl vesmíru – Slabej interakcie a jej nosičov tzv. W bozónov. Študenti sa taktiež zoznámili aj s Higgsovými bozónmi, ktoré boli nedávno objavené.
Od rána mal vedecký tím Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne pre žiakov stredných škôl pripravené prednášky o podivuhodných vlastnostiach mikrosveta a fyzike elementárnych častíc od renomovaných odborníkov z CERNu. Popoludní študenti uskutočňovali samotný výskumu a pomohli vyhodnocovať dáta zrážok častíc na detektore ATLAS Veľkého Hadrónového Urýchľovača. Na záver podujatia sa študenti stredných škôl spojili prostredníctvom EVO videokonferencie so svojimi rovesníkmi v partnerských krajinách, s Roma Tre Univerzitou v Ríme, Technickou univerzitou v Drážďanoch a Minho univerzitou Braga v Portugalsku, aby porovnali a skombinovali výsledky svojej práce. Jedinečný charakter podujatiu dodávala už len samotná videokonferenčná diskusia, ktorá bola moderovaná medzinárodnými odborníkmi v oblasti fyziky z CERN-u.
Podujatie sa konalo za účelom rozvoja prírodovedných a technických kompetencii žiakov stredných škôl pod záštitou IPPOG – Medzinárodnej organizácie pre popularizáciu jadrovej fyziky, Technickej univerzity v Drážďanoch a CERNu.
Zdroj: Tlačová správa TnUAD v Trenčíne
Uverejnila: BK