Víťazný tím sa dostane na mesiac trvajúcu letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v Rusku.
Všetkých stredoškolákov túžiacich po skutočnom dobrodružstve pozývame zapojiť sa do vedeckej súťaže BARS 2021. Nadväzuje na úspešný medzinárodný vedecký a ochranársky projekt SUMACO 2015, o účasť v ktorom tiež súťažili stredoškoláci. Víťazi sa stali súčasťou vedeckej výpravy tímu paleobiológa Petra Vršanského z Ústavu vied o Zemi SAV do džungle v Ekvádore. O jeho aktivitách a objavoch, napríklad objave chodiacich stromov ako z Tolkiena, vtedy na titulnej stránke informovala aj spravodajská televízia BBC.
Rovnako ako súťaž SUMACO 2015 aj súťaž BARS 2021 sa koná pod záštitou UNESCO. Organizuje ju Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku a združením AMBA. Tentoraz sa však súťaží o možnosť začleniť sa do vedeckého tímu, ktorý strávi mesiac na Sibíri.
Kto sa môže prihlásiť
Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. V prvom kole budú vypracovávať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy.
„Sú to úlohy priamo z prírody, z cieľovej oblasti, z logiky, filozofie, medicíny a umenia. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV.
Vyškolia vás vedci aj odborníci na prežitie
Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie 5 najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek na Smolenickom zámku.
„Na tomto sústredení preveríme psychickú a fyzickú odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Takisto uvidíme, ako vedia spolupracovať, ako sa správajú v priamej súťaži s inými a aj to, ako vedia zdanlivo nelogicky spolupracovať naprieč tímami,” doplnil paleobiológ. Sústredenie by sa malo uskutočniť v letných mesiacoch podľa vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku.
Na čo sa môžu víťazi tešiť
Zo sústredenia v Smoleniciach vzíde víťazný tím, ktorému bude v spolupráci s Ruskou akadémiou vied komplexne hradená dobrodružná vedecká výprava do krajiny sibírskeho tigra na brehoch Japonského mora v Prímorskom kraji na východe Ruska.
Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v prírode, navštíviť najstaršie lesy na Zemi, stopovať sibírskeho tigra, zaznamenávať živočíchy vede neznáme, prispieť k ochrane najvzácnejších lesov mierneho pásma a pomôcť medzinárodným vedeckým tímom, ktoré sú vedené Ruskou akadémiou vied.
Termín expedície bude s víťazmi a partnermi projektu dohodnutý podľa pandemickej situácie.
Vypracované práce treba odovzdať do 30. mája 2021. Kompletné podmienky účasti ako aj znenie úloh nájdete na: BARS 2021 – podmienky účasti.
Zdroj: Tlačová správa SAV
(GL)