Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Štátna ochrana prírody vyzýva na ostražitosť pred sršňom ázijským. Je rizikom pre včely aj alergikov

VEDA NA DOSAH

Na Slovensku ešte nebol spozorovaný, ale pravdepodobnosť, že sa u nás vyskytne, je vysoká.

Sršen ázijský. Zdroj: Biológia a správanie sa sršňa ázijského, Proková a Šníder.

Sršeň ázijský. Zdroj: Biológia a správanie sa sršňa ázijského, Proková a Šníder.

Sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax) je invázny druh, ktorý sa rozšíril do Európy pravdepodobne prostredníctvom nákladnej lodnej a pozemnej dopravy. Po prvýkrát bol spozorovaný v roku 2004 v juhozápadnom Francúzku, kam ho priviezla čínska loď. V nasledujúcich rokoch jeho výskyt hlásili Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Veľká Británia aj Nemecko. V Česku a na Slovensku ešte oficiálne videný nebol, ale vzhľadom na globalizáciu a rýchlosť, s akou sa rozmnožuje, to môže byť len otázkou času.

Sršeň ázijský je rizikom najmä pre včelstvá, ktoré sú zásadnou zložkou jeho potravy. Spravodajský portál seznam.cz cituje včelárku a expertku na sršne ázijské Helenu Prokovú: „Včely medonosné sú pre sršne ázijské ako McDonald. Tvoria 30 až 60 percent ich jedálneho lístka.“ Tento invázny druh pôvodom z Ázie ohrozuje včely najmä na začiatku jari a na konci leta, keď kŕmi budúce kráľovné, ktoré potrebujú na svoj rast veľa bielkovinovej potravy.

Podľa portálu Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) sa naše európske včely proti nemu nedokážu brániť. Zároveň tento druh sršňa ohrozuje aj ovocinárov, ktorým znehodnocuje a požiera ovocie.

Na základe čoho možno rozpoznať sršňa ázijského

Sršeň ázijský prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, a to najmä pozdĺž vodných tokov. Je o niečo menší než jeho európsky príbuzný sršeň obyčajný. Má výrazne žlté nohy, hlavu a hruď má prevažne čierne, avšak na brušku má široký oranžový pás.

V prípade, že ho uvidíte, treba to nahlásiť ŠOP SR cez systém včasného varovania prostredníctvom nasledujúceho linku: https://invaznedruhy.sopsr.sk/system-rychleho-varovania/.

Na likvidáciu sršňa ázijského sa využívajú požiarnici.

Nedávno sa v Prahe v rámci projektu Erasmus uskutočnila medzinárodná konferencia pod názvom Skôr, než bude neskoro – sršeň ázijský. Konferencia sa realizovala pod záštitou Pracovnej spoločnosti nástavkových včelárov a v spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici, ktorá bola zároveň hlavným garantom projektu.

V rámci projektu bol vydaný aj informačný leták o sršňovi ázijskom a príručka o biológii, monitorovaní a možnosti jeho kontroly a prevencie šírenia:

Viac informácií o tomto inváznom druhu je možné získať na https://invaznedruhy.sopsr.sk/srsen-azijsky-vespa-velutina-nigrithorax/.


Zdroje: seznam.cz, ŠOP SR
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky