Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rozmýšľate, kam za vedou počas leta? Navštívte ZOO v Spišskej Novej Vsi

VEDA NA DOSAH

KLIPKA HROTISTÁ

Chovajú pumu americkú aj kajmana okuliarnatého, a to ako jediní z únijných zoo v rámci UCSZOO. Ako jediní zo slovenských ZOO majú skunka pruhovaného, kosmáča bielofúzeho, pavučiaka stredoamerického, mangustu pásavú, rysa ostrovida, somára poitovského, koňa domáceho – slovenského teplokrvníka, bažanta stieborného a ďalšie… To všetko v Zoologickej záhrade v Spišskej Novej Vsi, ktorá nedávno oslávila svoje 30. narodeniny (vznikla 12. mája 1989). Je nielen najmenšou, ale aj najmladšou zo zoologických záhrad u nás. Malá je však iba priestorovo, pestrá škála jej osídlencov hovorí za všetko. Odporúčame vám počas tohto leta navštíviť ju v rámci série Kam za vedou.

„Naša ZOO je bezbariérová, rozlohou vhodná i pre starších i pre deti, pretože je takmer na rovinke v mestskom parku plného stromov, ktoré vytvárajú tiene, chládok, celým areálom preteká potok Holubnica, ktorý vytvára príjemnú klímu; máme množstvo lavičiek na odpočinok, pre deti dve detské ihriská, elektrické hracie automaty, nafukovaciu žirafu, detské lodičky, stánok so suvenírmi, ZOO shop, pre mládež externé fittness stroje, pre starších bufet, cukráreň,“ uvádza Ing. Jana Dzuriková, riaditeľka spišskej ZOO.

Návštevníkom odporúča vidieť veľké jazero s ostrovom, na ktorom sa nachádza otvorené chovné zariadenie pre lemury kata. Cez toto jazero a ostrov prechádza most, ktorý spája areál ZOO s priestorom, kde sa nachádza pavilón Aquaterra.

Spišskonovoveská ZOO oznamuje informácie verejnosti aj prostredníctvom menoviek zvierat, vzdelávacích tabúľ, ktoré sú v areáli ZOO, prostredníctvom miestnej tlače, mestského mesačníka Ičko, regionálnej televízie, webovej stránky. Jedna časť informačnej tabule v ZOO, ako aj webovej stránky je venovaná aktuálnej kampani za záchranu živočíchov.

Počas prázdnin ponúkajú deťom možnosť zúčastniť sa Letného ZOO krúžku, robia aj prezentácie na rôzne témy a premietajú rozprávky, deti sa môžu povoziť na koni, poskákať v nafukovacej žirafe alebo si vytvoriť papierové zvieratko. Veľkou výhodou je sprevádzkovanie multifunkčnej miestnosti, ktorá sa využíva na rôzne prezentácie, aktivity pre deti a mládež či rôzne spoločenské podujatia.

V ZOO Spišská Nová Ves sa oplatí tiež vidieť:

GIBON BIELORUKÝ / HYLOBATES LAR

Zemepisné rozšírenie: juhovýchodná Ázia, Barma, Thajsko, Sumatra
Biotop: tropické dažďové lesy všetkých nadmorských výšok, monzunové a suché lesy
Potrava: zelené časti rastlín, ovocie a iné plody, príležitostne hmyz, vajcia
Rozmery: dĺžka tela 45 – 60 cm, hmotnosť 4 – 7 kg, chvost nemá
Rozmnožovanie: gravidita trvá 7 mesiacov, rodí 1 mláďa
Zaujímavosti: Pohybuje sa kolísavým spôsobom, jedným skokom prekoná až 10 m, žije v malých skupinách a dospelí si označujú teritórium zvláštnym húkavým spevom.
Rad: primáti
Čeľaď: gibonovité

Gibon
GIBON

JAK DOMÁCI / BOS GRUNNIENS

Zemepisné rozšírenie: stredná Ázia
Biotop: horské oblasti
Potrava: tráva, listy, výhonky kríkov
Rozmery: výška v kohútiku: samec 112 – 120 cm, samica 107 – 112 cm, váha: samec 300 – 400 kg, samica 250 – 280 kg
Rozmnožovanie: dĺžka gravidity 255 – 270 dní, rodí 1 mláďa
Zaujímavosti: Žije v stádach, dožíva sa 25 rokov. Je to domestikovaný druh. Slúži ako dopravný prostriedok, unesie až 150 kg. Je chovaný pre mlieko, ktoré má žltú farbu. Sušený trus sa používa ako palivo.
Rad: párnokopytníky
Čeľaď: turovité

JAK
JAK

KOTÚL VEVERICOVÝ / SAIMIRI SCIUREUS

Zemepisné rozšírenie: Južná Amerika
Biotop: riedke lesy, brehy riek a plantáže
Potrava: plody, hmyz, listy, semená
Rozmery: dĺžka: 27 – 37 cm, váha: 650 – 1 250 g, dĺžka chvosta: 37 – 44 cm
Rozmnožovanie: gravidita samice trvá 152 – 172 dní, rodí jedno mláďa, dospelosť dosahuje v treťom roku života
Zaujímavosti: Sú to vysoko spoločenské zvieratá, ktoré vytvárajú až stočlenné tlupy. Mozog kotúla je v pomere k hmotnosti tela asi 2x väčší ako u človeka. Príliš mokrú potravu si vysušujú, nemajú radi špinavé ruky, šťavnaté ovocie si preto tlačia na srsť na špičke chvosta. Dožíva sa až 21 rokov.

KOTÚL
KOTÚL

ALEXANDER ČÍNSKY / PSITTACULA DERBIANA

Zemepisné rozšírenie: od Indie po Thajsko, Kambodžu a Čínu ALEXANDER
Biotop: ihličnaté a dubové lesy ALEXANDER
Potrava: ovocie, zelenina, semená, časti rastlín
Rozmery: nedefinované
Rozmnožovanie: samica znáša 2 – 5 vajec, na ktorých sedí 22 – 25 dní, mláďatá opúšťajú hniezdo po 6 – 7 týždňoch
Zaujímavosti: Je to horský vták, vyskytuje sa až do výšok 4 000 m n. m.
Rad: papagáje

BODLOK PESTRÝ / PARACANTHURUS HEPATUS

Zemepisné rozšírenie: Tichý oceán, Indický oceán – od východného pobrežia Afriky až po súostrovie Kiribati, odtiaľ severne po Japonsko, južne k Veľkej koralovej bariére
BODLOK Biotop: Útesové more v hĺbkach 10 – 40 m
Potrava: riasy, planktón, ryby
Rozmery: 25 – 30 cm
Rozmnožovanie: K páreniu dochádza večer. Samica vypúšťa do vody ikry (sú veľmi malé – 0,8 mm), ktoré samec oplodňuje. Za 24 hodín sa vyliahnu larvy. Počas vývoja niekoľkokrát zmenia farbu (od striebornej, cez hnedú až po modrú).
Zaujímavosti: Dožíva sa 5 rokov. Veľmi rýchlo mení intenzitu svojho sfarbenia podľa stresu a nálady. Zdravý jedinec neustále pláva. Známy je aj ako tŕňovec modrý alebo bodlok modrý.

 

Informácie poskytla: Ing. Jana Dzuriková

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj ilustrácií: https://zoosnv.sk/index.php/lexikon

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky