Angličanky Emily Williamsonová a Eliza Phillipsová založili spolok, ktorý sa neskôr stal Kráľovskou spoločnosťou na ochranu vtáctva.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien si pripomenieme významné osobnosti z histórie ochrany vtáctva – aktivistky a milovníčky operencov Emily Williamsonovú a Elizu Phillipsovú, ktoré sa nebáli spochybniť status quo a postaviť sa za vec, ktorej verili.
Preukázali odvahu a odhodlanie bojovať proti módnym trendom bohatých ľudí v čase, keď dobré životné podmienky zvierat a ochrana voľne žijúcich živočíchov boli na podstatne nižších priečkach priorít a keď hlasy žien bolo počuť len zriedka.
Extrémne módne doplnky z peria
Ako informuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko na svojom facebooku, v 19. storočí boli bežným a žiadaným doplnkom dámskej módy klobúky zdobené vtáčím perím. Čím exotickejším, tým lepšie. Dopyt po nich bol taký obrovský, že lov vtákov pre perie dohnal mnohé druhy na pokraj vyhynutia, pričom praktiky lovcov peria boli zvlášť kruté. Lovené boli dospelé vtáky priamo na hniezdach s mláďatami, čajkám dokonca zaživa odnímali celé krídla. Okrem exotických druhov sa na tento účel lovili napríklad beluše malé alebo potápky chochlaté, ktoré z tohto dôvodu v Británii a Írsku takmer vyhynuli.
Aby ste mali predstavu o rozsahu tohto problému, jedna objednávka zadaná londýnskym predajcom obsahovala 6 000 exotických pierok, 40 000 pierok kolibríka a 360 000 pierok rôznych druhov vtákov východnej Indie.
Založenie spoločnosti na ochranu vtáctva
Tridsaťšesťročná Emily Williamsonová a 69-ročná Eliza Phillipsová boli zdesené týmto módnym trendom, pre ktoré sa vtáky zabíjali po státisícoch, a rozhodli sa s tým niečo spraviť.
V roku 1889 na čajovom posedení Emily spolu s ďalšími aktivistkami založila spolok, ku ktorému sa o dva roky pridala Eliza so svojou Ligou srsti a peria. Tieto dve ženy spojili sily a ich spolok sa neskôr stal Kráľovskou spoločnosťou na ochranu vtáctva (dnešné RSPB, partner BirdLife International). Pravidlá spolku boli jasné: nenosiť klobúky s vtáčím perím a odrádzať od toho aj ostatné ženy. Hlas spoločnosti silnel a ani nie po deviatich rokoch mala 20-tisíc členov.
Sústredili sa na vzdelávanie na školách a začali vydávať vlastný časopis Bird notes and news. V roku 1906 začali dokonca predávať vtáčie búdky a krmivo. Malo to fenomenálny úspech. V roku 1921, po 30-ročnej kampani, sa prijal zákon, ktorý ukončil obchod s perím exotických vtákov. Zraniteľné druhy sa tak mohli začať zotavovať.
Podobne bola založená aj americká Audubon society (BirdLife Partner v Spojených štátoch). V roku 1896 zorganizovali Harriet Hemenwayová a Minna B. Hallová sériu popoludňajších čajov, na ktoré prichádzali dámy z bostonskej spoločnosti. Aktivistky ich presviedčali, aby sa vyhýbali klobúkom s vtáčím perím.
Zdroj: Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Historypress
(JM)