Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvenstvo v súťaži BARS 3 získal tím študentov z gymnázií v Žiline, Poprade a Prešove

VEDA NA DOSAH

Do projektu sa tentoraz zapojilo 252 žiakov a lektori z celého Slovenska. Víťazov čaká mesiac v divokej ázijskej prírode.

Ilustračná fotografia zo súťaže BARS 3. Zdroj: Peter Vršanský

Ilustračná fotografia zo súťaže BARS 3. Zdroj: Peter Vršanský

Celoštátna vedecká súťaž BARS 2023 pozná svojho víťaza. Prvenstvo tentoraz obhájil tím študentov z gymnázií v Žiline, Poprade a Prešove. Titul úspešného riešiteľa zároveň porotcovia udelili deviatim trojčlenným kolektívom.

Finále súťaže, do ktorej sa zapojilo 252 žiakov s lektormi z celého Slovenska, sa uskutočnilo v Kongresovom centre SAV Smolenice.

„Tento ročník bol najsilnejší od roku 1993. Okrem úplne najlepšej práce s 86-percentnou úspešnosťou dosiahli finalisti vďaka ich šikovnosti kombinovanej s priekopníckym používaním umelej inteligencie v priemere až o deväť percent vyššie hodnotenia ako v doterajších súťažiach,“ zdôraznil vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. a Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i. Výsledky aktuálneho ročníka súťaže sú podľa neho takmer o desatinu lepšie práve vďaka využitiu umelej inteligencie.

Najväčšou pridanou hodnotou súťaže bola bonusová úloha výsadby pôvodných neovocných stromov. V rámci projektu BARS 3 sa už podarilo vysadiť celý nový les, konkrétne 6 156 stromov. Spolu s 1 361 stromami, vysadenými v rámci projektu BARS 1 (v projekte BARS 2 nebol počet stromov zdokumentovaný), bolo teda vďaka projektu vysadených už vyše 8-tisíc stromov.

Testy a pestré aktivity

Finalisti a finalistky absolvovali počas štvordňového sústredenia v Smoleniciach množstvo rôznych testov a ďalších aktivít, ktoré pripravili samotní študenti. „Žiakov čakal aj celodenný výlet na najvyšší vrchol Malých Karpát Záruby, počas ktorého plnili rôzne úlohy. Čo je pozoruhodné, jeden z tímov, pozostávajúci z účastníkov na majstrovstvách sveta v orientačnom behu, suploval horskú službu,“ doplnil Vršanský. Pod vedením jednej z finalistiek súťaže a reprezentantky SR v trape finalisti riešili aj prípad vraždy a strelecké súťaže.

Najlepšiu prácu si napokon obhájili Anna Podmanická, Soňa Vasiľová a Marek Ištok. Ceny víťazom odovzdal zástupca Veľvyslanectva Indie v Bratislave. Výsledky potvrdili aj J. E. veľvyslanec Japonska na Slovensku Yasuhiro Kawakami, generálny riaditeľ sekcie vedy a techniky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Robert Ševčík a vedúci projektu Peter Vršanský zo SAV.

Prežijú mesiac v divokej prírode

Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v divokej ázijskej prírode, navštívia najstaršie lesy v japonskom Hokkaide, budú stopovať šelmy a zaznamenávať výskyt dosiaľ neznámych živočíchov, prispejú k ochrane najvzácnejších lesov Ázie a pomôžu medzinárodným vedeckým tímom z Harvardu, Yale, Sorbonny a Cambridgu v geologickom a paleontologickom výskume.

Vedeckú súťaž BARS organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s MŠVVaŠ SR, Veľvyslanectvom Japonska na Slovensku, Jej Excelenciou veľvyslankyňou Indie na Slovensku a Asociáciou absolventov MBA (AMBA) pod záštitou UNESCO.

Zdroj: TS SAV

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky