Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pôsobivý modrý hríbik dorastá do výšky len jedného milimetra

VEDA NA DOSAH

Žiarivú farbu má však iba v ranom štádiu vývoja. V procese dozrievania sa jeho klobúk mení na svetlomodrý až belasý.

Mycena subcyanocephala bola zatiaľ spozorovaná len osemkrát. Foto: Cho Fungi

Mycena subcyanocephala bola zatiaľ spozorovaná len osem ráz. Foto: Cho Fungi

Mycena subcyanocephala je druh huby z čeľade Mycenaceae. Svoj biotop má v tropických častiach Taiwanu, kde ju zatiaľ spozorovali len osem ráz. Ide o najmenšiu hubu na svete, vysokú asi milimeter. Napriek malým rozmerom údajne dokáže zadržať mnoho vlhkosti.

Jedným z jej nálezcov je 32-ročný lekárnik Eric Cho, ktorý ju uzrel pri Č’-šan Road v okrese Š’-lin mesta Tchaj-pej. Na zvláštnu drobnú hubu, ktorú by stálo za to preskúmať, Choa upozornila jeho priateľka. Hubu napokon objavil na kuse dreva, ktoré si odniesol domov.

Zakrátko však bol sklamaný. Z krásneho modrého hríbika sa vyvinula huba s fádnym sivobielym klobúčikom. V nádeji, že by mohla zasvietiť, vypol Cho v noci všetky svetlá. Úspech však nezožal.

Obr. Dospelý jedinec huby Mycena subcyanocephala. Foto: Cho Fungi/inaturalist.org

Dospelý jedinec huby Mycena subcyanocephala. Foto: Cho Fungi/inaturalist.org

Mladý lekárnik sa však nevzdal a každý deň hubu svedomito striekal, aby zostala vlhká. Po viac ako troch mesiacoch si na dreve napokon všimol nový mladý exemplár huby efektnej modrej farby. Žiarivo modrá však bola len v ranom štádiu vývoja. V procese dozrievania sa jej farba z klobúka vytrácala a postupne sa menila na svetlomodrú až belasú.

Obr. štádia vývoja huby Mycena subcyanocephala. Foto: Cho Fungi, Christine/inaturalist.org

Štádiá vývoja huby Mycena subcyanocephala. Foto: Cho Fungi, Christine/inaturalist.org

Sestra Mycena interrupta

Najbližším druhom k druhu Mycena subcyanocephala je Mycena interrupta, nachádzajúca sa prevažne v Austrálii, na Novom Zélande, v Novej Kaledónii a Čile.

Obr. Mycena interrupta zaznamenaná vo východnom Gippslande (vľavo) a Tasmánii (vpravo). Pengo, JJ Harrison/Wikimedia Commons

Mycena interrupta, zaznamenaná vo východnej časti austrálskej oblasti Gippsland (vľavo) a v Tasmánii (vpravo). Pengo, JJ Harrison/Wikimedia Commons

Klobúky tejto huby dorastajú do veľkosti 0,8 – 2 centimetrov a oko potešia brilantnou azúrovo modrou farbou. Keď sa objavia nad zemou, sú guľovitého tvaru, no počas ďalšieho rastu sa rozvinú. Stred klobúčika huby zostáva mierne preliačený. Klobúky Mycena interrupta bývajú často lepkavé a slizké, najmä vo vlhkom počasí.

Biely hladký hlúbik má v prípade dospelého jedinca 1 až 2 centimetre a hrúbku asi 2 milimetre. Huba je pripevnená k substrátu bielym plochým diskom.

Mycena subcyanocephala ani Mycena interrupta nie sú na rozdiel od mnohých ďalších húb rodu Mycena bioluminiscenčné.

Zdroje: Taiwan News, Wikipedia (1, 2)

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky