Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Plameniak ružový bude zaradený do fauny Slovenska ako nový vtáčí druh

VEDA NA DOSAH

Rozšíril sa k nám pravdepodobne z Talianska.

Plameniak ružový stojí na tráve.

Plameniak ružový. Fotografia: Štefan Granec

V posledných dňoch bol na západnom Slovensku pozorovaný mladý jedinec plameniaka ružového (Phoenicopterus roseus) a to bude znamenať rozšírenie zoznamu vtáčích druhov, ktoré sa u nás objavili.

„V posledných dňoch bol opakovane pozorovaný na západnom Slovensku v okolí Trnavy plameniak ružový. Ide o jedného mladého lietajúceho a samostatne fungujúceho jedinca. Podľa správania a absencie označenia usudzujeme, že nejde o jedinca uniknutého zo zajatia,“ povedala Zuzana Lackovičová z trnavskej pobočky Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

Jozef Ridzoň zo SOS/BirdLife Slovensko dodáva: „Plameniak ružový nebol zatiaľ zaradený do vtáčej fauny Slovenska, pretože pozorovania plameniakov ružových z druhej polovice 20. storočia boli v tom čase vyhodnotené ako pravdepodobné úniky zo zajatia kvôli nedostatku dokladov o výskyte a vzdialenosti, v ktorej sa vtedy plameniaky v Európe vyskytovali. Teraz je situácia iná. Z pozorovaní existuje viacero fotografií a videozáznamov a plameniaky k nám najbližšie hniezdia v severnom Taliansku, odkiaľ je zaletenie tohto jedinca pravdepodobné.“

Plameniak ružový

Plameniaky ružové patria k najväčším plameniakom na svete, dosahujú výšku až do 145 centimetrov. Sú to typické vtáky Stredomoria, kde žijú a hniezdia v pobrežných lagúnach so zmiešanou sladkou a morskou vodou alebo plytkých vnútrozemských jazerách.

Slováci ich môžu poznať zo Španielska, južného Francúzka alebo zo severu Talianska. Živia sa drobnými vodnými kôrovcami, ktoré filtrujú z vody svojím charakteristickým zahnutým zobákom. Ružovú farbu dospelých jedincov spôsobujú pigmenty v ich potrave. Plameniaky hniezdia v početných kolóniách a hniezda si stavajú ako kopčeky z blata alebo kamenia s kotlinkou pre vajíčka.

„Najnovší záznam plameniaka prejde ešte schválením Faunistickou komisiou SOS/BirdLife Slovensko a následne bude zaradený na zoznam vtákov, ktoré boli na Slovensku pozorované vo voľnej prírode,“ doplnil Jozef Ridzoň.

Zdroj: TS BirdLife SOS
(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky