Autorkou knihy je publicistka Lucia Lackovičová. Jej predpredaj spustilo vydavateľstvo Artis Omnis 2. novembra 2020.
Na viac ako 400 stranách v nej približuje cestu 32-ročnej Michaely Musilovej, jej prácu s organizmami žijúcimi v extrémnom prostredí, náročné podmienky žien vo vede, sen stať sa astronautkou a realizovať výskum vo vesmíre.
„Kniha Žena z Marsu chce dosiahnuť viacero cieľov. Prostredníctvom úprimne rozpovedaného životného príbehu Michaely Musilovej čitatelia nahliadnu za oponu vedeckého úspechu. Čo všetko je nevyhnutné obetovať na takejto ceste? Ako je to s dosahovaním na výskumné granty? Ako sa publikuje v prestížnych vedeckých časopisoch? Kedy ľudstvo obýva Mesiac a kedy vyšle ľudskú posádku na Mars? Aké otázky predtým musíme zodpovedať? A je vôbec etické teraformovať iné planéty? Táto rozsiahla kniha ponúka aj praktické návody pre mladých ľudí, ktorí majú záujem o profilovanie sa vo vedeckom svete. Je o dosahovaní úspechov a o zlyhaniach, ktoré sú ich súčasťou. A dodáva aj nevyhnutnú podporu ženám, pretože vedecký svet je presiaknutý diskrimináciou, s ktorou sa perspektívne mladé vedkyne budú musieť popasovať. Verím, že táto kniha im v tom môže pomôcť,“ vysvetlila autorka knihy Lucia Lackovičová.
Veda je rovnako dôležitá ako kultúra
Okrem motivácie by mala kniha pomôcť čitateľom pochopiť, ako vedecké výskumy ovplyvňujú každodennú realitu.
„Dlhodobo sledujeme vzostup húževnatej slovenskej vedkyne Michaely Musilovej a tak, ako nás pri srdci hrejú úspechy, ktoré dosahujú naši športovci či umelci, tak by sme mali byť hrdí aj na vedcov, ktorí nestoja denne v žiare reflektorov, no zato ich príspevok k reprezentácii Slovenska je nesmierny. Dopady ich práce majú vplyv na životy nielen nás, Slovákov, ale môžu zásadným spôsobom ovplyvniť svetový pokrok. Sme presvedčení, že práve osobnosť, akou je Michaela, by mali slovenskí čitatelia spoznať bližšie, cez jej príklad pochopiť, ako vedecké výskumy ovplyvňujú životy celého ľudstva, a zároveň si uvedomiť, aká nesmierne dôležitá je veda pre každého z nás,“ dodala Andrea Harmanová z vydavateľstva Artis Omnis.
Predpokladaný termín vydania knihy je 30. november 2020.
Michaela Musilová študovala na University College London (UCL) v Londýne, neskôr na Kalifornskom technologickom inštitúte (CALTECH) a doktorát získala na univerzite v Bristole. Pracovala pre NASA, s ktorou aj naďalej spolupracuje a aktuálne pôsobí ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji, kde sa simulujú misie na Mesiac a Mars. Zároveň pracuje ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) a tento rok stála aj pri zrode nového študijného odboru kozmické inžinierstvo.
Zdroj: Vydavateľstvo Artis Omnis
(DK)