Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Máte radi zvieratká? Bratislavskú ZOO by ste nemali obísť

VEDA NA DOSAH

surikata vlnkavá

Koncom mája sa v bratislavskej ZOO narodili dlho očakávané prírastky surikát vlnkavých (Suricata suricatta). Štyri malé surikaty sa vypýtali na svet 22. mája 2019, no takmer 4 týždne ich chovný pár schovával v podzemných norách chovného zariadenia. Teraz ich už však môžu návštevníci vidieť vo výbehu pri spoločných hrách alebo vyhrievaní sa na slnku. V rámci seriálu Kam za vedou vám odporúčame pozrieť si ich. A veľa iného. Mláďatká môžu návštevníci vidieť aj u mnohých iných druhov, medzi ktoré patrí napr. lemur kata (Lemur catta), zebra Chapmanova (Equus quagga chapmanni), lama krotká (Lama glama), sitatunga západná (Tragelaphus spekii gratus), dikdik Kirkov (Madoqua kirkii), a iné.

Z ohrozených druhov je veľmi cenným chov kriticky ohrozenej púštnej antilopy adaxa núbijského (Addax nasomaculatus). Podľa posledných prieskumov ich vo voľnej prírode žije už len posledných pár kusov.

„Menej všedným druhom je tiež diviak visajanský (Sus cebifrons). Tento na pohľad nenápadný diviak z Filipín je ďalším z kriticky ohrozených druhov chovaných v našej ZOO, pričom minulý rok sme zaznamenali aj prvý úspešný odchov. Odchovať sa nám podarilo aj mladú samičku ohrozeného leoparda cejlónskeho (Panthera pardus kotiya), ktorý je endemitom (vyskytuje sa len na špecifickom území a nikde inde) ostrova Srí Lanka v Ázii,“ konštatuje Katarína Gregušová, vzdelávací pracovník ZOO Bratislava.

leopard cejlónsky

Unikátnymi druhmi sú podľa nej tiež leňoch dvojprstý (Choloepus didactylus) pochádzajúci z Južnej Ameriky, austrálska potkanokengura králikovitá (Bettongia penicillata) či pes ušatý (Otocyon megalotis) z africkej savany, ktorý je typický svojimi veľkými ušami a tým, že je to prevažne hmyzožravec.

Cennú zbierku druhov dopĺňa aj púštna antilopa oryx arabský (Oryx leucoryx). Ide o druh, ktorý bol v 70. rokoch 20. storočia v prírode úplne vyhynutý, no vďaka snahám mnohých zoologických záhrad a iných organizácií sa ho podarilo úspešne prinavrátiť do prírody. Dnes je jeho populácia na Arabskom polostrove pomerne stabilná.

Sezónu tento rok zahájili otvorením novej expozície „Soví chodník“ pre malé a stredné druhy sov. V troch voliérach sú umiestnené tri druhy sov, ktoré sa vyskytujú aj na Slovensku, konkrétne kuvik obyčajný (Athene noctua), plamienka driemavá (Tyto alba alba) a pôtik kapcavý (Aegolius funereus). Pre návštevníkov v rámci vzdelávania a osvety pripravili päť veľkých informačných a interaktívnych tabúľ zameraných na informácie o jednotlivých druhoch sov, o ich adaptáciách, ich ohrození a ochrane, ako aj panel obsahujúci ukážky modelov sovej lebky, pazúrov, vajec či sovích vývržkov.

Počas víkendov od mája do konca septembra je možné zúčastniť sa komentovaného sprevádzania „Po stopách zvierat“, ktoré je spojené s kŕmením vybraných druhov zvierat. Návštevníci sa dozvedia mnoho zaujímavých informácií zo sveta zvierat a môžu tiež využiť možnosť niektoré druhy nakŕmiť potravou, ktorú pre ne pripravili chovatelia. V ZOO pribudli tiež nové druhy, konkrétne saimiri vevericovitý (Saimiri sciureus) či mačka maloškvrnná (Leopardus geoffroyi).

ZOO Bratislava chová viacero druhov zvierat, ktoré návštevník nemá možnosť vidieť v žiadnej inej slovenskej ZOO. Sú to predovšetkým druhy, ktoré sú pomerne známe a pre návštevníkov aj atraktívne.

žirafa Rotschildova

„Medzi ne patria napríklad žirafy (konkrétne žirafa Rotschildova (Giraffa camelopardalis camelopardalis)) či nosorožce (konkrétne nosorožec tuponosý južný (Ceratotherium simum simum)), ktoré sú u našich návštevníkov veľmi obľúbené. Jedine u nás môžu tiež ľudia vidieť skupinu našich najbližších príbuzných, šimpanzov učenlivých (Pan troglodytes). V Pavilóne primátov sú okrem nich umiestnené aj kriticky ohrozené orangutany sumatrianske (Pongo abelii). Bratislavská ZOO tiež ako jediná na Slovensku chová druh z čeľade hrochovité. Konkrétne ide o pár hrošíkov libérijských (Choeropsis liberiensis) pochádzajúcich z Afriky, ktoré radi oddychujú vo vode,“ poznamenáva Katarína Gregušová.

nosorožec tuponosý južný

Ďalšími nemenej obľúbenými druhmi, ktoré nájdu návštevníci len v bratislavskej ZOO, sú podľa nej hyena pásavá (Hyaena hyaena) a rys kanadský (Lynx canadensis), z kopytníkov potom kozorožec alpský (Capra ibex) či sika vietnamský (Cervus nippon pseudaxis).

„Za zmienku však určite stoja aj napohľad nenápadné vtáčie druhy ako kačica hlaholka severská (Bucephala clangula), malá sova pôtik kapcavý (Aegolius funereus) a zástupca hrabavých vtákov kurička bieločelá (Arborophila gingica). Zo skupiny plazov majú len u nás návštevníci možnosť vidieť korytnačku čiernobruchú (Melanochelys trijuga).“

korytnačka čiernobruchá

 

Informácie a ilustrácie poskytla: Katarína Gregušová, vzdelávací pracovník ZOO Bratislava

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky