Teoretický fyzik počas pandémie vyvracal aj hoaxy. „Veľká časť informácií na internete nie je pravdivá, treba byť podozrievavý,” hovorí.
Rozhovor s teoretickým fyzikom Samuelom Kováčikom vznikol pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorý sa bude konať od 8. do 14. novembra. Samuel Kováčik vystúpi s prednáškou na online konferencii Populárne o vede a technike: Súčasné trendy v popularizácii, ktorá prebehne 10. novembra. Venovať sa bude Vedátorskému podcastu, ktorý nahráva a strihá. Podelí sa o praktické tipy, porozpráva o produkcii jednej epizódy či o tom, ako udržiava pozornosť poslucháčov.
Prečo ste sa rozhodli založiť projekt Vedátor?
Začalo to písaním blogov o vede na stránke Denníka N. Ľuďom sa celkom páčili, no všimol som si, že ak nepíšem o aktuálnych témach, blogy sa nedostanú na titulku. Povedal som si, že si začnem budovať publikum pod vlastnou značkou a cez ňu budem môcť písať o veciach, ktoré možno nie sú aktuálne, no pre mňa sú zaujímavé a istým spôsobom nadčasové.
V súčasnosti vás na Instagrame, ktorý ste založili v polovici roka 2018, sleduje takmer 53-tisíc ľudí. Hovoríme pritom len o jednom z viacerých projektov, ktoré máte na starosti. Máte pocit, že sa na Slovensku darí popularizovať vedu?
Áno, darí. Je veľa ľudí, ktorí to robia dobre, a myslím, že publikum si má z čoho vyberať. Veda sa vďaka tomu dostáva aj k ľuďom, ktorí by ju donedávna aktívne nevyhľadávali.
Čo podľa vás potrebuje popularizácia vedy na Slovensku? Robí sa jej dostatok alebo, naopak, je jej málo?
V prvom rade trpezlivosť a konzistentnosť. Videl som rásť veľa dobrých projektov, ktoré po pár mesiacoch zastavili, lebo im došiel dych. Chvíľu trvá, kým si človek nájde svoj štýl, formát a publikum. To nejde za týždeň a ani za mesiac. Takže veľa ľudí začne, ale len pár vydrží.
Na Vedátorovi vyvraciate aj rôzne hoaxy, ktorých bolo počas pandémie neúrekom. Ktorý vás zaskočil najviac a prečo?
Je ich veľa, ale napríklad jeden o USB kľúči, ktorý vytvára ochranu proti vírusu. Takéto veci sa mi najprv zdajú vtipné, no potom si uvedomím, že cielia na zraniteľné skupiny, napríklad onkologických pacientov, ktorí žijú vo veľkom strachu a chytajú sa aj slamky v nádeji na záchranu. Aj preto proti nim treba bojovať.
Čo je podľa vás najdôležitejšie pri vyhodnocovaní informácií, ktoré čítame a s ktorými sa každodenne stretávame?
Pochybovať. Je to smutná realita, veľká časť informácií, napríklad na internete, nie je pravdivá. Problém je, že a priori nie je jasné, ktoré to sú. Preto treba ku každej informácii pristupovať podozrievavo.
Okrem webovej stránky Vedátor ste veľmi aktívny na sociálnych sieťach a robíte aj Vedátorský podcast, ktorý má už viac ako sto dielov. To sú minimálne tri rôzne kanály, cez ktoré popularizujete vedu a ktoré majú svoje špecifiká, plusy aj mínusy. Ktorý vám najviac sedí a prečo?
Stále najradšej píšem, aj keď treba povedať, že po dopísaní knihy Obyčajné zázraky som sa písania trochu presýtil a viac som sa sústredil na ostatné formy. Najradšej si však naštudujem nejakú tému a tú potom spracujem ako článok, podcast a aj ako krátke video na Instagrame. Spracovanie témy je najťažšie, dať tomu rôzne formy je už relatívne priamočiare.
Aké sú podľa vás limity popularizácie vedy a techniky na Slovensku? Zažili ste už pri popularizácii chvíľu, keď ste ju mali chuť zavesiť na klinec?
Nie, takéto myšlienky som nemal. Limity sú asi podobné ako pri iných oblastiach – malý trh. Takže napríklad ak chce človek organizovať prednášku mimo Bratislavy, má problém zo vstupného zaplatiť honorár prednášajúcemu či náklady na dopravu. Na druhej strane vďaka internetu môže človek z domu popularizovať vedu pre celé Slovensko, a to je veľká vzpruha.
Konferenciu Populárne o vede a technike môžete sledovať dňa 10. novembra 2021 od 9.00 hod. kliknutím na tento odkaz.
Táto konferencia je organizovaná v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.