Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Misia na simulovaný Mars – príbeh Slovenky, ktorej sa plní sen

VEDA NA DOSAH

Michaelu Musilovú od malička fascinoval vesmír a vytrvalo išla za svojím snom. Ako deväťročná si Michaela obliekla skafander astronautov v centre americkej vesmírnej agentúry NASA. Od tej chvíle bola fascinovaná vesmírom a predsavzala si, že ho raz bude skúmať. Dodnes má fotku z tejto príležitosti, ktorá jej dennodenne pripomína svoje ambície a sny.

Film Jamesa Camerona Mimozemšťania z hlbín jej pomohol určiť smer jej štúdia na extrémne bytosti a ich spojenie s astrobiológiou. V rámci astrobiológie sa Michaela špecializuje na organizmy, ktorým sa darí v extrémnych podmienkach. Ide o tzv. extrémofily a nájdeme ich na horúcich púšťach, v hlbokých morských priekopách alebo na ľadovcoch. Pre výskum sú zaujímavé, pretože ich enzýmy sú stabilné a funkčné v širokom rozsahu fyzikálnych a chemických podmienok. Okrem toho sú aj ideálnymi kandidátmi pre život na iných planétach s podobnými extrémnymi podmienkami, ako napríklad na Marse či na mesiacoch Jupitera.

foto: archív Michaela MusilováMinulý rok sa Michaela zúčastnila výberov tzv. analogických astronautov pre expedíciu na simulovaný Mars. Bol to projekt na Marťanskej púštnej výskumnej stanici MDRS (Mars Desert Research Station) v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), NASA a Kanadskou vesmírnou agentúrou (CSA). Michaela bola vybraná do posádky vďaka svojím skúsenostiam, okrem iného, z výskumu v NASA, expedície v Grónsku (ktorú absolvovala počas doktorátu), fyzickej kondičke a astrobiologického projektu, ktorý sama navrhla. Misiu na „Mars” úspešne absolvovala v januári a februári 2014, kde reprezentovala Slovensko a Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity (SOSA).

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky