Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

James Kakalios – vedec a komiksológ v jednom

Antónia Germanovová

Titulka knihy: The Physics of Superheroes

Počas festivalu vedeckých filmov AFO 2016 (Academia film Olomouc) v českom Olomouci sa nám podarilo zastihnúť aj známeho profesora fyziky z Minnesotskej univerzity – Jamesa Kakaliosa. James Kakalios sa zúčastnil festivalu AFO už po druhý krát. Minulý rok mala jeho prednáška veľmi dobré ohlasy, a preto sme si nenechali ujsť príležitosť stretnúť sa s týmto vedcom a komiksológom v jednom. Pán profesor nám venoval svoj čas, a obšírne nám zodpovedal na všetky naše otázky.

James Kakalios je americký profesor fyziky, ktorý pôsobí na Univerzite v Minnesote. Známym sa stal aj vďaka jeho knihám Fyzika superhrdinovÚžasný svet kvantovej mechaniky. Venuje sa aj popularizácii vedy a jeho cieľom je priblížiť vedu širokej verejnosti. Popri tom sa venuje vlastnému výskumu, kde sa snaží objasniť vlastnosti neusporiadaných systémov. Je vedeckým konzultantom pre spoločnosti ako Marvel a Warner Bros.

 

A. G.: Čo Vás priviedlo k fyzike? Boli to naozaj komiksy? (rodina, zvedavosť, škola)?

J. KAKALIOS.: „V skutočnosti to bol učiteľ matematiky na strednej škole. Vedu som mal veľmi rád už ako malé dieťa, keď som čítal komiksy. Neskôr, keď som prišiel na strednú školu, vzdal som sa čítania komiksov, nakoľko som objavil dievčatá 🙂 Taktiež som začal spochybňovať, či som dostatočne múdry, dostatočne dobrý na to, aby som robil vedu. Chodil som na rôzne predmety, a  premýšľaľ som, že by som sa mohol stať… že by som mohol ísť študovať právo, pretože som rád čítal a rád argumentoval, ako by vám povedali moji rodičia 🙂 Učiteľ matematiky na strednej škole si ale všimol, že sa mi v matematike darí, a navrhol, že keď pôjdem študovať právo, mohol by som zvážiť patentné právo, ktoré pojednáva o tom, či môžete zariadenie patentovať alebo nie. A aby ste mohli niečo také robiť, potrebujete absolvovať veľa vedeckých a inžinierskych kurzov na strednej škole. Čím viac som nahliadal do týchto kurzov, prišli mi oveľa zaujímavejšie ako prípravné kurzy na právo, až pokiaľ som sa nerozhodol zmeniť môj odbor. A tak som sa dostal naspať k štúdiu vedy, k štúdiu fyziky, k ukončeniu strednej školy, a vrátil som sa späť aj ku komiksom. Počas príprav, na veľkú záverečnú skúšku, ktorá mala v podstate rozhodnúť o tom, či budem môcť pokračovať a spraviť si svoju dizertačnú prácu a získať PhD., a samotného čakania na výsledky skúšky, som bol taký nervózny, že akékoľvek učenie alebo seriózne čítanie neprichádzalo do úvahy. Narazil som na predajňu, kde predávali komiksy, a povedal som si „ooo toto som nečítal už celé roky“, niekoľko komiksov som si vybral, kde niektoré z nich boli absolútne hrozné, a niektoré boli tak dobré, že obnovili moju závislosť a tak som pokračoval … bolo to akoby …sme začali v jednom bode, potom sa rozdelili a potom sa znovu spojili.“

A. G.: Máte deti? Vediete ich k záujmu o fyziku alebo vedu ako takú?

J. KAKALIOS.: „Áno, mám tri deti. Všetky sú už dospelé. Môj vlastný výskum spočíva v pohľade na elektrický šum v mozgu, alebo elektrický šum v neusporiadaných polovodičoch, a byť otcom troch detí, je naozajstným dôvodom prečo som expertom na šum a neusporiadané systémy 🙂 No, nikdy som ich netlačil konkrétnym smerom. Jeden syn začal robiť vlastnú vysokoškolskú prácu, ale v skutočnosti ho viac zaujíma právo. Moja dcéra, pracuje v oblasti neurovedy a môj najmladší syn stále študuje, je na univerzite a študuje materiálne vedy, takže je zo všetkých najbližšie k fyzike.“

A. G.: Evidentne ste fanúšikom komiksov. Ktorý zo superhrdinov je Váš obľúbený a prečo?

J. KAKALIOS.: „Mám niekoľko obľúbencov. Jeden, ktorého mám konkrétne rád je Flash, ktorý dokáže utekať super rýchlosťou. Keby som mohol mať superschopnosť, bol by som veľmi rád keby som mal túto, a nielen preto, že by sa cestovanie z Minnesoty do Olomouca stalo oveľa jednoduchším, ale veľmi by mi to mohlo pri všetkom tom, čo musím počas dňa urobiť.“

A. G.: Vaši študenti určite oceňujú prepojenie fyziky s komiksovými postavami. Mali ste už aj negatívne reakcie? (napríklad od kolegov)

J. KAKALIOS.: „Viete, občas dostanem aj nejaké negatívne reakcie od študentov, nie študentov z môjho predmetu FyzikaJames Kakalios superhrdinov, ale občas keď učím bežnú hodinu fyziky a uvediem príklad z … viete robím to len občas, aby som „prelomil ľady“, tak vytiahnem superhrdinov. A nájde sa zopár študentov, ktorý sa pýtajú: „Prečo mi to hovorí? Nikdy nepôjdem von bojovať so zločinom. Ja budem hlavným zločincom…“ 🙂 a podobne. A potom moji kolegovia, doteraz som nijaké nedostal. Takže občas sa to niektorým zo študentov nepáči. Viete, jedna veľkosť nepasuje každému, takže len preto, že jedna vec príde ako zaujímavá väčšine ľuďom, neznamená to, že je to pre každého. A to je úplne v poriadku, chápem to. Keby som nikdy nespomenul superhrdinov, niektorí zo študentov by sa mohli pýtať „Prečo je táto prednáška taká nudná?“ Takže musíte skúšať čo sa dá. A pokiaľ ide o mojich kolegov, myslím si, že najmä zo začiatku si pomysleli, že je to trochu hlúpe a frivolné, ale teraz to oceňujú. Vnímajú, že v dnešnej dobe je pre vedcov čoraz dôležitejšie vedieť správne odkomunikovať vedu s ľuďmi, ktorí nie sú vedci. Nie z dôvodu, aby sme z nich vedcov urobili, ale preto, že či už vedcami sú alebo nie, všetci sú občanmi a voličmi. A ako občania a voliči, aby sme mohli mať na veci vlastný názor, potrebujeme vedieť viac, aj ohľadom vedeckých a technologických problémov ako napríklad zmeny klímy, alternatívne zdroje energie, geneticky modifikované organizmy, nanotechnológie. Čim lepšie viete vysvetliť základné princípy, tým viac ľudí bude mať možnosť spraviť vlastné a lepšie rozhodnutie. Nie také ako chcem ja, ale také, aby boli schopní spraviť to najlepšie rozhodnutie aké môžu oni.“

A. G.: Podporujú Vás Vaši kolegovia – ste pre nich vzorom ako zaujať mládež?

J. KAKALIOS.: „Ako som už povedal, vidia to tak, že jedna veľkosť nepasuje každému. Nie každý profesor fyziky má rovnaké silné a slabé stránky. Ja pracujem veľmi dobre v mojom laboratóriu, pracujem na polovodičoch a elektrickom šume, ale nerobím astrofyziku teóriu strún,… je veľa vecí, ktoré nerobím, už som ich prakticky vymenoval 🙂 A zdá sa, že rovnako tak sa mi darí v komunikovaní vedy širokej verejnosti. Snažíte sa pracovať s tým čo máte, a využívať svoje silné stránky. Ľudia si to uvedomia, moji kolegovia tiež uznali, že ak viete robiť určité veci dobre, a vytvára to aj určitú hodnotu, tak je to pozitívna vec.“

A. G.: Čo by ste odkázali deťom / študentom, ktorých veda veľmi neoslovila? Aké sú podľa Vás najväčšie výhody štúdia fyziky / vedy?

J. KAKALIOS.: „Myslím si, že určite tomu musíte byť nejakým spôsobom vystavení, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je to niečo, čo Vás zaujíma alebo nie. Všade okolo existuje veľké množstvo zaujímavých otázok a problémov. Každý má svoj vlastný vkus, vlastné záujmy, každý má svoje silné a slabé stránky. Niektorí ľudia majú záujem … nie každý, kto príde do múzea umenia, je umelec, však? Ale môžu byť, a každý niečo z vystavených obrazov získa, pretože rôzni ľudia získajú rôzne pocity. Niektorí ľudia môže byť viac nadchnutí ako iní. To neznamená, že niekto má pravdu a iný nie. Znamená to len ich rôzne reakcie na to, čo vidia. Niektorí ľudia sa chcú naučiť viac o vede a o svete okolo nás. Iní môžu povedať: „Viete, nemám čas, musím spraviť ešte veľa vecí, a ďakujem veľmi pekne.“ 🙂 A to je v poriadku. Opäť to neznamená, že majú alebo nemajú pravdu. Myslím si, že mám zodpovednosť pokúsiť sa vysvetliť niečo zo základov vedy, ktoré boli odhalené, jednoducho preto, že veľmi veľa z toho bolo odhaleného na základe výskumu dotovaného z verejných financií, aspoň v Spojených štátoch. Nakoľko ľudia, s ktorými sa rozprávam sú platcovia daní, cítim, že by mali vedieť, čo za svoje peniaze dostávajú. A prvá polovica výsledkov toho, čo sme za posledných sto rokov výskumu fyziky zistili, je všade okolo nás. Váš smartfón, diktafón, tablet – veľká časť z toho bola vyvinutá prostredníctvom výskumu financovaného z verejných financií. Ak ľudia nevedia o výhodách práce, ktorú robíme, nevidia v tom žiadnu hodnotu, pretože nevidia ako ich to ovplyvňuje. Takže vo vysvetľovaní týchto základov vedy ľudom si myslím, že pomáhame aj samotným vedcom. Pretože ak ľudia pochopia, čo za svoje peniaze získavajú, je väčšia šanca, že to budú naďalej podporovať. Hovoriac „Ok, páči sa mi môj smartfón, môj tablet, notebook. Mám rád stroj na magnetickú rezonanciu, keď som chorý. Oceňujem röntgen na letiskách, ktorý skontroluje moju batožinu bez toho, aby som ju musel otvárať a nemuseli v nej nič hľadať ručne…“ Tieto veci nie sú akési náhody, musíme pochopiť ako funguje príroda, aby sme vedeli podobné veci zostrojiť. Takže sa len snažím ľuďom naznačiť, ďakujeme veľmi pekne.“ 🙂

A. G.: Čo podľa Vás najviac pomáha popularizácii vedy v spoločnosti? Máte recept na efektívne riešenie na zvýšene záujmu mládeže a verejnosti o vedu a výskum?

J. KAKALIOS.: „Neviem či je to práve recept, ale ľudia si začínajú uvedomovať, a to sa netýka len popularizácie vedy, aleThe Amazing Story of Quantum Mechanics aj samotného „robenia“ vedy, že porozumenie v princípe prichádza vtedy, keď viete povedať dobrý príbeh. To platí dokonca aj pri písaní článkov do vedeckých žurnálov, a to píšeme ako vedci vedcom. Jediný rozdiel je v tom, že v tomto prípade nemusíte toľko vysvetľovať, čo znamenajú rozličné slová, nemusíte vysvetľovať základné princípy matematiky. Ale musíte vedieť povedať dobrý príbeh. Takže čo robí príbeh dobrým Ak sa človek začne nudiť a prestane počúvať, je to zlý príbeh. Môžete rozprávať najzaujímavejšiu vec na svete, ale ak nepočúvajú, nič sa nenaučia. Takže ich musíte zaujať, musíte ich zapojiť. Ako to spraviť? Opäť, jedna veľkosť nesedí každému, ale môžete napríklad využiť ich záujem o nejakú vec, a prevrátiť ho tak, aby ste ním vedeli vysvetliť zaujímavo vedu. Máte tak vyhratú polovicu bitky. Mám kolegu, ktorý píše knihy o fyzike v Nascar automobilových pretekoch. Existuje kniha, ktorú napísal teoretický fyzik a profesor zo štátnej univerzity v Arizone Lawrence M. Krauss, s názvom Fyzika Star Treku (orig. The Physics of Star Trek). Mám kolegu v Kanade, ktorý je neurológ a zároveň expert s čiernym pásom v karate, a píše knihu o Batmanovi, v ktorej sa pýta a vysvetľuje napríklad: „Naozaj sa môžete stať Batmanom? Hovorí sa, že začal trénovať už ako 10 ročný. Aké by to bolo? Koľko rokov by to vaše telo zvládalo, kým by to nevzdalo?“ Kniha sa volá Ako sa stať Batmanom (orig. Becoming Batman) od Paula Zehra. Všetky tieto veci prilákajú pozornosť ľudí k jednej veci, a vy to môžete využiť na niečo iné, ale musíte vedieť povedať dobrý príbeh.

A. G.: Vaše knihy The Physics of Superheroes a The Amazing Story of Quantum Mechanics zožali veľký úspech. Počula som, že vraj píšete novú knihu, je to pravda?

J. KAKALIOS.: „Áno, je. Kniha je v podstate o mimoriadnej fyzike bežného dňa, sleduje človeka počas dňa.“

A. G.: Myslíte si, že by ľudia so schopnosťami superhrdinov pomohli svetu, alebo by svoje schopnosti využívali len pre vlastné potreby (blaho)?

J. KAKALIOS.: „Presne toto je podľa mňa jeden z dôvodov, prečo sa ľudia zaujímajú o superhrdinov a prečo im príde príbeh taký zaujímavý. Aj ľudia, ktorí nikdy nečítali komiksy, prídu do kina, aby tieto postavy videli. A rovnako je to aj dôvodom, prečo tieto postavy existujú v niektorých prípadoch už viac ako 75 rokov. Pozrite sa napríklad na Batmana a Supermana. Myslím si, že je to preto, že ide o skvelý spôsob ako povedať príbeh o etike. Máte silu a schopnosti, ktoré zďaleka prevyšujú bežných smrteľníkov – využijete ich pre váš osobný prospech, alebo ich využijete na pomoc ostatným? Keď ich budete využívať na pomoc ostatným, budete mať niekedy voľno? Môžete ich využiť aj pre seba, mať z nich osobný prospech? Ide o prirodzenú cestu ako povedať a adresovať otázky o zodpovednosti, v niektorých prípadoch nie len to, čo je dobro a čo je zlo, ale aj čo dlhujeme sami sebe, a čo ostatným ľuďom. A samozrejme, na konci príbehu, sa niekto zraní, takže je to vždy veľmi zaujímavé.“

A. G.: Čo si myslíte o najnovšom filme Batman vs. Superman?

J. KAKALIOS.: „Videl som ho. Myslím si, že tam bolo veľa častí, ktoré boli veľmi dobre spracované. Podľa mňa niektoré časti, napríklad časť kde bojovali Batman a Superman, neboli až také zaujímavé, ale bolo tam veľa ďalších scén, ktoré boli naozaj veľmi dobre spravené, sľubovali veľa. Viete, tieto postavy už exitujú tak dlho, že o nich môžete povedať akýkoľvek príbeh, a toto je len jeden z nich. Už bolo veľa príbehov o Batmanovi a Supermanovi, takže si myslím, že je úžasné ako nové technológie umožňujú tvoriť ďalšie a ďalšie filmy a pripravovať pôdu pre budúce filmy. Veľmi sa teším na to, čo príde nabudúce.“

A. G.: Na ktorú z tohoročných premiér v rámci tohto žánru ste sa tešili najviac?

J. KAKALIOS.: „Kapitán Amerika: Občianska vojna – budem mimo krajiny keď ho začnú premietať, ale keď sa vrátim, aj keď budeme mať s manželkou pásmovú chorobu, tak ju pravdepodobne zoberiem na tento film. Povedala „Zobrať ma do tmavého kina nebude ten najlepší nápad.“ 🙂

A. G.: Aké prednášky/projekcie ste doteraz na AFO navštívili? Ktorá Vás zaujala najviac?

J. KAKALIOS.: „Nakoľko sme prišli včera a dnes sme sa stihli len ubytovať, veľa som toho ešte nestihol. Zajtra by mala byť prednáška o tom Ako komunikovať vedu, na ktorú sa veľmi teším, bude na nej prednášať Pamela Gay. Má sa premietať film, ktorý sa myslím volá Tajný život materiálov, alebo niečo také, ktorý mi príde veľmi zaujímavý, pretože som vedec skúmajúci materiály, takže sa vždy zaujímam o to, ako to dokážu ľudia prezentovať verejnosti. A zajtra večer by mala byť nejaká prednáška o Fyzike superhrdinov, neviem o čom to je, nejaký blázniví chlapík, takže uvidíme aké to bude.“ 🙂

A. G.: Aké sú Vaše plány v najbližších mesiacoch, rokoch?

J. KAKALIOS.: „Nakoľko na mojej univerzite v Minnesote stále prebieha semester, keď sa vrátim, moji študenti majú robiť prezentácie a pokračovať v ich výskumoch. S manželkou pôjdeme na výlet a potom prichádza leto. Počas leta majú profesori konečne čas spraviť nejakú prácu, prednášky sú ukončené, takže sa môžeme vrátiť späť do laboratórií. Mám veľa práce, na ktorej by som rád začal pracovať. Rád by som začal viac písať, nie pre verejnosť, ale môj vedecký výskum, takže k tomu sa musím tiež vrátiť. Som mužom dvoch svetov. Verejný Jim Kakalios musí na chvíľu odísť, a musíme zapracovať na súkromnom Jimovi Kakaliosovi – vedcovi.“

A. G.: Ďakujem za rozhovor, prajem veľa úspechov v práci aj v súkromí, a tešíme sa na Vašu novú knihu.

 

Viac informácií o práci Jamesa Kakaliosa nájdete na webovej stránke, alebo si môžete pozrieť jedno z jeho videí

 

Rozhovor pripravila: Antónia Germanovová, NCP VaT pri CVTI SR

Preklad: Antónia Germanovová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: http://physicsofsuperheroes.com/press.php; Antónia Germanovová, NCP VaT pri CVTI SR

Redigovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky