Najväčšia medzinárodná súťaž v oblasti komerčného využitia údajov získaných pozorovaním Zeme Copernicus Masters 2017 hľadá výnimočné nápady, aplikácie a podnikateľské koncepcie, ktoré využívajú špecifické informácie v každodennom živote. Autori víťazných nápadov získajú ceny v celkovej hodnote viac ako 1,5 milióna EUR.
V tohoročnom 7. ročníku súťaže Copernicus Masters bolo vyhlásených niekoľko výziev na rôzne témy.
Európska vesmírna agentúra (ESA) vyhlásila výzvu s názvom Sentinel Small Sat (S^3) Challenge. V rámci tejto výzvy môžu súťažiace tímy zasielať svoje návrhy na cubesat misiu, ktorá by svojimi pozorovaniami dopĺňala kapacity a dodala pridanú hodnotu pozorovaniam z družíc Sentinel programu Copernicus. ESA udelí víťaznému návrhu peňažnú cenu vo výške 1 milión EUR na vývoj, výrobu a testovanie satelitu. Zároveň zabezpečí vypustenie satelitu zdarma na rakete Vega koncom roku 2018.
Do súťaže Copernicus Masters je významne zapojená aj Európska komisia (EK), a to vďaka novým šiestim výzvam, ktoré majú konkrétne zameranie a námety. Výherca každej z výziev získa peňažnú odmenu vo výške 5 000 EUR. Okrem toho získa komerčné družicové data v rovnakej hodnote. Najlepších 50 prihlásených do súťaže Copernicus Masters bude mať príležitosť zapojiť sa do programu Copernicus Accelerator, kde navyše získajú služby od najlepších odborníkov v oblasti podnikateľského poradenstva.
Ďalšia výzva je zameraná na univerzitné tímy. Nemecká vesmírna agentúra DLR vyhlasuje výzvu na aplikácie spojené s monitorovaním životného prostredia a jeho vplyvu na zdravie. Spoločnosť Astrosat hľadá inovácie na využitie družicových dát v oblasti monitorovania živelných katastrof.
Zoznam všetkých výziev v roku 2017
Slavnostné odovzdávanie cien v rámci najväčších európskych súťaží v oblasti inovacií pre komerčné vesmírne aplikácie – Copernicus Masters a European Satellite Navigation Competition (ESNC) – sa uskutoční začiatkom novembra 2017. Na tomto podujatí sa stretnú významní hráči v odvetví, podnikateľskej sfére a výskume, ktorí predstavia najprogresívnejšie vesmírne aplikácie. Budú tiež diskutovať o vývoji a nových trendoch v odvetví nadväzujúcom na družice a rôzne oblasti aplikácií.
Prihlášky a svoje nápady na využívanie dát diaľkového pozorovania Zeme môžete zasielať do 30. júna 2017.
Záujemcovia o ďalšie informácie sa môžu písomne obrátiť na Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity (SOSA). E-mailová adresa: info (zavináč) sosa.sk.
Informácie poskytol: Jakub Kapuš, podpredseda SOSA
Z podkladov spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroje:
http://kozmonautika.sk/2017/04/20/copernicus-masters-2017-sutaz/