Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čínski vedci chcú chytať „duchov“, ktorí prechádzajú hmotou i našimi telami

VEDA NA DOSAH

Čínski vedci chcú vyriešiť jednu z najväčších záhad modernej fyziky pomocou zariadenia, ktoré je označované za technologický zázrak.

Silueta v tmavom podzemí. Zdroj: iStock.com/Rastan

Našimi telami neutrína prechádzajú neprestajne. Zdroj: iStock. Autor: Rastan

Čína chce najnovším vedeckým projektom Jiangmen Underground Neutrino Observatory (JUNO) vyriešiť jednu z najväčších záhad modernej fyziky.

Ako na svojej webovej stránke informoval portál Phys.org, unikátne podzemné laboratórium v provincii Kuang-tung sa nachádza v hĺbke 700 metrov pod zemou. Predmetom výskumu čínskych vedcov pracujúcich hlboko pod zemou je takzvaná hmotnostná hierarchia neutrín, teda častíc, ktoré sa označujú aj za duchov, pretože dokážu prechádzať cez pevnú hmotu.

Neutrína

Neutrína sú subatómové častice nachádzajúce sa všade okolo nás a pohybujúce sa takmer rýchlosťou svetla. Vedci o existencii neutrín vedia už desiatky rokov, lenže stále nepoznajú presné poradie ich hmotnosti, čo je kľúčové na pochopenie hlbších princípov fungovania vesmíru. Hlavným cieľom vedeckého projektu JUNO je tieto častice odvážiť.

Čínski vedci z observatória JUNO chcú určiť, ktoré z troch známych typov neutrín je najťažšie a ktoré najľahšie. Táto otázka je totiž zásadná pre rozvoj teórií v oblasti kvantovej fyziky a môže poskytnúť nové pohľady na vývoj vesmíru od jeho vzniku až po súčasnosť.

Zariadenie Juno. Zdroj: Phys.org

Zariadenie JUNO. Zdroj: Phys.org

Detektor „duchov“

Experti už samotný detektor neutrín JUNO označujú za technologický zázrak. JUNO pozostáva z obrovskej gule s priemerom 35 metrov, ktorá je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a akrylu, prepletená káblami a špeciálnymi detektormi. Rôzne zariadenia v tejto veľkej guli majú sledovať neutrína produkované dvoma jadrovými elektrárňami, vzdialenými 53 kilometrov. Získané dáta by vedcom mali pomôcť vyriešiť hmotnostnú hierarchiu.

Podobné experimenty prebiehajú aj v USA a Japonsku, no čínske JUNO má technologický náskok a mnohí vedci veria, že práve toto zariadenie fyzikálnu záhadu vyrieši.

Zariadenie Juno zvnútra. Zdroj: Phys.org

Zariadenie JUNO zvnútra. Zdroj: Phys.org

Najpočetnejšie častice vo vesmíre

Spomínané neutrína sú najpočetnejšie častice vo vesmíre, pričom našimi telami ich každú sekundu prechádzajú trilióny. Ako sme naznačili, neutrína dokážu prechádzať cez hmotu bez toho, aby s ňou interagovali. Tieto častice sú mimoriadne zvláštne aj preto, lebo svojou hmotnosťou výrazne zaostávajú za väčšinou elementárnych častíc.

Vedci odhadujú, že na zodpovedanie otázky hmotnostnej hierarchie neutrín bude potrebných približne šesť rokov zhromažďovania a analýzy dát. Nové poznatky by mohli spôsobiť revolúciu v oblasti fyziky a otvoriť nové možnosti pre výskum kvantovej mechaniky či evolúcie vesmíru.

Zdroj: Phys.org

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky