Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

CERN oslavuje 70 rokov. Spoznajte svet fyziky vďaka bohatému programu aj vy

VEDA NA DOSAH

Za sedem desaťročí sa CERN stal najvýznamnejším centrom výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty na svete.

CERN oslavuje 70 rokov svojej existencie. Zdroj: CERN

CERN oslavuje 70 rokov svojej existencie, počas ktorých sa stal najvýznamnejším centrom výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty na svete, vzorom medzinárodnej mierovej spolupráce na vedeckom poli, motorom vývoja nových technológií a ich transferu do členských krajín a školiacim centrom mladej generácie.

Zúčastnite sa na inšpiratívnej prednáške

Pri príležitosti tohto výročia slovenská komunita fyzikov vysokých energií organizuje výstavno-prednáškovú akciu 70 rokov CERN-u – Inšpirácia pre budúcnosť, určenú stredným školám a verejnosti. Konať sa bude v Bratislave 10. a 11. júna 2024 vo V-klube a v Košiciach 19. až 21. júna 2024 v Kulturparku.

„Chceme ukázať fascinujúce možnosti, ktoré CERN otvára pre rôzne odbory,“ povedal Pavol Stríženec, predseda Výboru pre spoluprácu SR s CERN. „Robíme špičkovú fyziku, ale na to potrebujeme odborníkov z mnohých oblastí. A práve spolupráca s CERN-om umožní stať sa takýmto špičkovým odborníkom.“

Veľký hadrónový urýchľovač. Zdroj: CERN

Veľký hadrónový urýchľovač. Zdroj: CERN

Oboznámte sa s elementárnymi časticami

Výstavná časť je tvorená veľkoplošnými postermi a exponátmi, ktoré návštevníkov oboznámia s elementárnymi časticami vrátane Higgsovho bozónu, s urýchľovačmi a vývojom nových špičkových technológií s ich pozitívnym vplyvom na spoločnosť. Na otázky návštevníkov budú pripravení sprievodcovia z radov študentov a fyzikov častíc.

Program prednáškovej časti bude dopoludnia špeciálne venovaný študentom stredných škôl a sprevádzajúcim učiteľom. Študenti si budú môcť vypočuť prednášky, sledovať zaujímavé fyzikálne pokusy a môžu sa podieľať na stavbe jednoduchých detektorov častíc – hmlových komôr.

Bohatý program

Popoludňajšia časť programu bude venovaná širšej verejnosti. V Bratislave bude v pondelok 10. júna 2024 večer moderovaná diskusia s Gregorom Marešom, ktorého hosťami budú fyzici pracujúci na výskume v CERN-e: Dr. Lucia Anna Tarasovičová, prof. Stanislav Tokár a Dr. Tomáš Dado.

Na úvod diskusie sa diváci môžu zúčastniť v živom prenose na virtuálnej prehliadke CERN-u. V Košiciach je naplánovaná virtuálna prehliadka Dátového centra v CERN-e vo štvrtok 20. júna 2024 dopoludnia.

Časy prednášok, workshopov a ostatných bodov programu nájdete na stránkach:

10Jún
70 rokov CERN – Inšpirácia pre budúcnosť
Prednáška, Výstava | Bratislava

70 rokov CERN – Inšpirácia pre budúcnosť

Pri príležitosti tohto výročia organizuje slovenská komunita fyzikov vysokých energií výstavno-prednáškovú akciu 70 rokov CERN-u – Inšpirácia pre budúcnosť. Kedy...

19Jún
70 rokov CERN – Inšpirácia pre budúcnosť
Prednáška, Výstava | Košice

70 rokov CERN – Inšpirácia pre budúcnosť

Pri príležitosti tohto výročia organizuje slovenská komunita fyzikov vysokých energií výstavno-prednáškovú akciu 70 rokov CERN-u – Inšpirácia pre budúcnosť. Kedy...

CERN je najvýznamnejšia medzinárodná vládna organizácia v oblasti výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty a predstavuje svetovú špičku v tejto oblasti. Bola založená v roku 1954, v súčasnosti združuje 23 členských krajín, pričom Slovenská republika pristúpila k dohode 1. júla 1993.

Súčasťou sú aj slovenskí vedci

Súčasťou tejto významnej medzinárodnej organizácie je aj Slovenská akadémia vied, ktorá v CERN-e realizuje niekoľko projektov.

„Vedeckí pracovníci Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., sú významnou súčasťou experimentov ATLAS a ALICE. Boli pri všetkých ich fázach, od samého návrhu a konštrukcie detektorov, ich testovaní a postupnom uvádzaní do života až po samotné experimentovanie a postupnú analýzu dát. V roku 2018 navštívila SAV generálna riaditeľka CERN-u Fabiola Gianottiová, ktorá deklarovala, že vedci SAV sú pre CERN významnými partnermi,“ vysvetlil podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied Martin Venhart.

Zdroj: TS CERN, SAV, MŠVVaM

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky