V skutočnosti ide však o ker s tisíckami vetiev zdobenými husto poskladanými zelenými listami a kvitnúcimi pukmi.
Čudesná tritisíc rokov stará llareta (Azorella compacta) sa nepodobá hádam na nič iné na svete. Na prvý pohľad pripomína kameň porastený machom. V skutočnosti je to však ker s tisíckami vetiev zdobenými zhlukmi drobných listov a kvitnúcich pukov, ktoré sú poskladané tak nahusto, že by ste na nich mohli aj stáť.
Na dotyk pevná
Na dotyk je celkom pevná, vytvára kompaktný povrch. Dorastať môže až do výšky jedného metra a do dvojmetrovej šírky.
Patrí do čeľade mrkvovité (Apiaceae) a podčeľade Azorelloideae. Je príbuznou petržlenu, mrkvy či feniklu, odlišuje sa však neuveriteľne pomalým tempom rastu. Niektoré exempláre llarety narastú len o niečo viac ako centimeter ročne.
Kvety má zelenkavé, usporiadané sú po 1 až 5 okolíkov na krátkych stopkách. Sú obojpohlavné a opeľované spravidla hmyzom, i keď to dokážu aj samy. Plodom je 4,5 milimetra dlhá dvojnažka.
Vyhľadáva piesčité a kamenité pôdy
Druh vyhľadáva piesčité a kamenité, dobre priepustné a stredne živé pôdy. Vyskytuje sa v juhoamerických Andách, južnom Peru, v Bolívii, v púšti Atacama v Chile a severozápadnej Argentíne vo výškach od 2800 do 5200 metrov nad morom v ekosystéme známom ako puna. V niektorých oblastiach puny je llareta významnou zložkou vegetácie, vo svojom prirodzenom prostredí totiž tvarom i farbou doslova vyniká.
Puna je vysokohorský ekosystém rozkladajúci sa v strednej časti juhoamerických Ánd. Typovo ide o suchú vysokohorskú trávnatú až krovitú savanu. Klíma puny je pomerne suchá s vlhším obdobím v lete a suchšou zimou. Vegetácia a fauna puny sú prispôsobené extrémnym podmienkam počas celého roka, najmä suchu. V pune prevládajú trávy a rôzne byliny, v niektorých oblastiach nájdeme aj spoločenstvá krovov a polylepisového lesa, ktorý predstavuje najvyššie položené stromové spoločenstvo na svete.
Vďaka svojej suchosti je rastlina výbornou voľbou na podpaľovanie. Okrem zakladania táborákov sa využíva i na prevádzku lokomotív a má dokonca priaznivé zdravotné účinky. Podľa niektorých zdrojov totiž pomáha pri bolesti svalov, žalúdočných problémoch, astme, bronchitíde a cukrovke a je vhodná i na ošetrovanie rôznych poranení. Využitie má aj živica, ktorá sa z rastliny získava.
Zdroje: Wikipedia, FB Věda populárně, Hasan Jasim