Veľká väčšina žiakov základných a stredných škôl pri predstave, že „zajtra mám chémiu“ pretočí očami a pretrpí. Talentovaní Slováci však dokázali, že aj chémia môže byť zábavná. Vytvorili jedinečnú stolovú hru na zábavné učenie anorganickej chémie. Hru ChemPlay vymysleli Adrián Hegedűš a Ivana Kravárová, ktorí sú študentmi Gymnázia Jura Hronca v Bratislave. Krásu chémie chcú hravou formou priblížiť všetkým vekovým kategóriám. Zoznámte sa s ChemPlay!
Ako vznikol ChemPlay
Adrián a Ivana sa ako 13-roční začali v škole učiť anorganickú chémiu. Na rozdiel od väčšiny spolužiakov, ich chémia zaujala. A tak skúmali, prečo spolužiakov chémia nebaví. Zistenie bolo prekvapivo jednoduché – nechápali podstatu učiva, výklad bol nudný a nezrozumiteľný. Preto brali tento predmet ako nutné zlo, ktoré treba kvôli dobrému priemeru známok pretrpieť. Naši talentovaní chemici si povedali, že učenie nemôže byť len memorovanie naspamäť – niečo, čomu žiak nerozumie. A tu nastal prvý impulz hľadať riešenie.
Kto by sa rád nehral?
Odpoveď je jednoduchá, všetky deti sa hrajú radi. Novou formou výučby teda bola hra o anorganickej chémii v stolovej podobe. Ako hovorí jeden z tvorcov hry „Základné rozhodnutie bolo, že to bude stolová hra, ktorú by mohlo hrať viac ľudí naraz. Deti sa dnes málo rozprávajú a ešte menej spoločne hrajú (okrem on-line PC bojoviek). Všetci SMS-kujú, mailujú, skypujú, ale málo sa rozprávajú. Stolová hra naše kritériá spĺňala. Tvorba bola zábavou, ale preverila našu schopnosť dohodnúť sa. Nápadov sme mali veľa a všetky sa do hry zapracovať nedali. Veď len hrací plán má k dnešnému dňu poradové číslo verzie 69. A to sme si vždy mysleli, že je to tá posledná. Nebola. Ale na názve ChemPlay sme sa zhodli hneď.“
Testovacia prevádzka
Každú hru treba vyskúšať. Našim tvorcom prišlo ako najlepšie prihlásiť hru na Festival vedy a techniky. Hra zaznamenala okamžitý úspech, hneď na prvý pokus získala Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a AMAVET (organizátor súťaže) hru ocenil postupom na Svetový festival vedeckých prác mládeže MILSET ESI 2015 (19. – 25. 7. 2015) do Bruselu. Pre realizátorov bolo toto popudom a inšpiráciou ako hru ešte vylepšiť.
Vylepšovanie hry pokračovalo priamo v praxi. V januári 2015 sa hra vyskúša priamo na hodinách chémie. Výsledky boli veľmi pozitívne. Deti na hodinách ožili, pýtali sa, premýšľali a tvorili. Vôbec nevnímali, že sú hromadne skúšaní a zároveň sa učia. Navzájom si radili a konzultovali s učiteľmi.
Hra pokračovala smerom do sveta
Na svete bol funkčný, slovenskými deťmi a učiteľmi testovaný a pripomienkovaný prototyp. V rámci možností realizátorov, ChemPlay prezentovali na odborných konferenciách chemikárov a učiteľov prírodovedných predmetov. Bolo prirodzené, že sa posunie aj za hranice Slovenska. Premiéru v ČR mala hra na akcii BRAVO VĚDĚ v Pardubiciach, kde má chémia silnú tradíciu. Išlo o konferenciu, popri ktorej sa súťažilo v prezentačných kategóriách. Hra získala “posterovou prezentaci”.
Od nápadu po produkt
O hru sa začala zaujímať aj odborná verejnosť. Dávid Richter z AMAVETu ponúkol realizátorom vstupenky na akciu TEDx Youth, kde sme otvorili nové možnosti. Tvorcovia na TEDx-e stretli Vlada Vaculíka. Vďaka rozhovoru s Vaculíkom sa začali tvorcovia vážne zamýšľať nad tým, ako z prototypu urobiť predajný produkt, ktorý budú môcť učitelia na vyučovaní bežne používať. Možnou cestou bola súťaž Social Impact Award (SIA), kde súbežne so súťažou prebieha aj Impact Academy.
Štartér úspechu – Social Impact Award Slovakia 2015
Produkt bol úspešne vybraný a nasledovali 2 mesiace práce pod vedením “rozbiehača” nádejných projektov. Tútorom projektu sa stal Juraj Kováč. Ten sa vo svojom dozore sústredil hlavne na prerobenie pôvodného webu a jeho spustenie aj s predobjednávkovým formulárom.
Ako hodnotia toto obdobie realizátori: „Posun, ktorý sme urobili v Impact nám dodal odvahu a prihlásili sme sa do prestížnej českej súťaže Nápad roku 2015. Pravidlá nám dovoľovali účasť, tak sme to skúsili. Kým sme čakali na výsledok v Prahe, v Bratislave bola súťaž SIA v plnom prúde a my sme úžasne postúpili do finále! Vtedy prišla super správa aj z Prahy – postúpili sme do TOP 30! Bomba! Finálový večer SIA Slovakia 2015 bol úžasný. Navyše, tesne pred našou finálovou prezentáciou sme dostali z Prahy e-mail, že sme postúpili do finále! Naša radosť bola taká obrovská, že svoju finálovú prezentáciu v SIA sme odprezentovali bez stresu, uvoľnení a nadšení. Možno aj to pomohlo k tomu, že sme si v ten večer odnášali víťaznú cenu.“
Hra pozbierala všetky ocenenia, na ktoré si tak povediac – ukázala prstom. V Nápade roku CZ 2015 to bolo celkové 5. miesto zo 152 projektov a Cena za najlepší študentský projekt. Stali sa víťazom SIA 2015 a spolu s ocenením získali aj 3-mesačný inkubačný program. Ako víťazi kategórie na Festivale vedy a techniky 2014 v Bratislave, ktorý organizuje AMAVET, získali účasť na celosvetovom festivale, ktorý má vo svete svoje meno. Koncom leta 2015 tvorcovia rozbehli v StartLab prípravu crowdfundingovej kampane, aby získali ďalšie peniaze na výrobu. Kampaň sa práve rozbehla a veríme, že projekt nájde svojich podporovateľov.
V školách v Českej republike
Ako vravia Iva a Aďo: „Dňa 02. 10. 2015 sme mali možnosť vyskúšať hru v českej ZŠ na Pražskej ul. v Znojme. Ing. Nešetřil z Prahy sa v rámci akcie www.chciucit.cz rozhodol odučiť 2-hodinovku chémie v škole, do ktorej chodil. A nás pozval tiež. Stali sme sa tak súčasťou “jeho” hodiny. Decká boli super, pani učiteľka nadšená. Všetko dopadlo výborne a my môžeme pokojne spávať, že cesta na ktorú sme sa vydali naozaj má zmysel.“
Sny plány a budúcnosť
Iva a Aďo túžia po tom, aby bola hra reálne vyrobená a aby si získala priazeň. Priazeň znamená sponzorov a tých každý projekt potrebuje. Ako vravia: „Začali sme chémiou, ale neplánujeme ňou skončiť. Hra sa učiteľom aj deťom páči, preto už premýšľame nad verziami aj pre iné „problematické“ predmety. Radi by sme vytvorili sadu didaktických hier a pomôcok. Našou prvotinou bude – ChemPlay!“
Samozrejme aj naša redakcia drží projektu palce a o jeho vývoji budeme čitateľov pravidelne informovať. O tejto jedinečnej hre sa môžete prakticky dozvedieť viac na http://rozbehnisa.sk/weby/chemplayeu/.
Spracovala: Jasmína Stauder
Foto: Archív tvorcov hry