Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Štyroch stredoškolákov spojila láska ku chémií

VEDA NA DOSAH

Perníkovú periodickú tabuľku prvkov si mohli účastníci chemickej olympiády rozdeliť a zjesť ju

Koncom júla 2018 sa konal jubilejný 50. ročník Medzinárodnej chemickej olympiády (International Chemistry Olympiad – IChO), kde si zmerali sily stredoškoláci z chemických súťaží z celého sveta. Hlavnými usporiadateľmi boli Univerzita Komenského v Bratislave a Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe. Medzi ocenenými študentmi nechýbali ani štyria reprezentanti Slovenska. Zlatá medaila len tesne unikla Petrovi Rukovanskému z Gymnázia M. R. Štefánika v Nových Zámkoch a striebro vybojoval aj Martin Országh z martinského Gymnázia J. Lettricha. Peter Gonda a Michal Chovanec, obaja z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, získali bronzové medaily.

Tohtoročnú chemickú olympiádu hodnotia spomínaní účastníci kladne. „Praktická časť sa delila na organickú, fyzikálnu a analytickú chémiu a z teórie sme dostali 54 strán komplexných úloh z anorganickej, fyzikálnej, organickej chémie a biochémie,“ hovorí Peter Rukovanský, ktorý sa olympiády zúčastnil po prvýkrát. Pre jeho kolegu Michala Chovanca to bola už druhá účasť na tomto podujatí. V minulom roku sa zúčastnil súťaže v Thajsku. „Praktická časť bola naozaj perfektne vymyslená, časovo náročná a nevyskytovali sa v nej nijaké chyby. Všetko vybavenie v laboratóriu bolo tip top a v prípade, že sa našla nejaká nedokonalosť, bolo sklo okamžite vymenené za nové. Teoretická časť, ktorú pripravovali, bola taktiež plná unikátnych a kreatívnych úloh, no bola časovo náročná,“ dopĺňa Michal Chovanec. A ktorá úloha ho najviac zaujala? Týkala sa Lothara III., cisára svätej rímskej ríše, ktorý zomrel na Sicílii v roku 1137 a pred prevozom bolo jeho telo povarené (pre zjednodušenie prevozu). „Pomocou chemickej kinetiky (racemizácia arginínu) sme mali zistiť, ako dlho tohto cisára varili. Malo nám k tomu dopomôcť aj telo jeho ženy,“ vysvetľuje M. Chovanec.

Peter Rukovanský sa netají tým, že sa snažil dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie a dostať sa na IChO, pretože medzinárodná olympiáda nie je len súťažou, ale aj výnimočným zážitkom. Najviac sa mu páčila úloha z fyzikálnej chémie, kde mali merať rýchlosť chemickej reakcie v závislosti od koncentrácie reaktantov, pričom koniec reakcie bol indikovaný modrou luminiscenciou, čo vyzeralo nejako takto (ale v malom).

1.	Štyria reprezentanti Slovenska: Peter Rukovanský z Nových Zámkov, Martin Orságh z Martina, Peter Gonda a Michal Chovanec z Prievidze

Zaujímalo nás aj to, prečo chlapcom učarovala práve chémia. „Na chémii ma bavia pokusy, zaujímavé chemické reakcie a vysvetlenia, prečo prebiehajú, aj keď tieto vysvetlenia nie sú vždy jasné alebo správne,“ prezrádza P. Rukovanský a M. Chovanec dodáva: „Veľa ľudí si neuvedomuje, že niektoré veci, ktoré berieme ako samozrejmé sú produktom chémie, resp. ľudí, ktorí sa o túto vedu zaujímajú. Farbivá, materiály, priemyselné výroby, spracovania rúd, všetky lieky a mnoho iných vecí… Nemyslím si, že chémia je pre každého, no ľudia zabúdajú, ako veľmi ju všetci potrebujeme. Mňa osobne baví kvôli tomu, že ju nájdem naozaj všade, je v nej veľa pododborov a možností, a tiež je to nejaká prirodzená láska k nej.“

Zároveň dodáva, že tohtoročná IChO bola úplne iná ako tie predošlé. Počas desiatich dní trvania olympiády súťažou strávili len dve predpoludnia, každé po päť hodín: „Bola viac zameraná na nás, mladých ľudí. Ceremoniály boli dynamické, moderné, taktiež sme mali nabitý sprievodný program, ktorý bol prispôsobený aj zahraničným účastníkom. Zaujímavou bola napríklad návšteva Banskej Štiavnice.“

 

Informácie a fotografie poskytla: Mária Halajová, PR komunikácia IChO 2018

Spracovala: Andrea Devánová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky