Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lítium-iónové batérie menia svet technológií

VEDA NA DOSAH

Zľava: John B. Goodenough, Akira Yoshino, M. Stanley Whittingham. Foto: Kva.se/Niklas Elmehed. © Nobel Media

Ľahká, nabíjateľná a výkonná batéria sa v súčasnosti používa vo všetkom – od mobilných telefónov až po notebooky či elektrické vozidlá. Dokáže tiež uchovať značné množstvo slnečnej a veternej energie, čo umožňuje vznik spoločnosti bez fosílnych palív. Lítium-iónová batéria.

Kráľovská švédska akadémia vied tento rok udelila Nobelovu cenu za chémiu trojici vedcov za vývoj lítium-iónovej batérie. Ocenenie si prevzali John B. Goodenough z Texaskej univerzity, M. Stanley Whittingham z Binghamtonskej univerzity a Akiro Yoshin z Univerzity Meijo.

Sofistikovaný typ batérie sa používa po celom svete na napájanie prenosnej elektroniky, ktorá slúži na komunikáciu, prácu, štúdium, počúvanie hudby či vyhľadávanie informácií. Komisia Kráľovskej švédskej akadémie vied svoje rozhodnutie odôvodňuje aj tým, želítium-iónové batérie umožnili vývoj elektrických automobilov s dlhým dosahom a skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov, napríklad slnečnej a veternej energie.

Vyriešili problém s uskladňovaním energie

Ocenení vedci prispeli významnou mierou k objavu a vývoju lítiovo-iónových batérií. Význam objavu spočíva v tom, že lítiovo-iónové batérie sú schopné slúžiť na uloženie elektrickej energie. Batérie je možné opakovane nabíjať a vybíjať. Uloženie elektrickej energie je obrovský problém pre našu technologicky vyspelú spoločnosť, najmä v súvislosti s využívaním alternatívnych zdrojov energie, ako sú napríklad slnečná alebo veterná energia. Batéria je to potrebné zariadenie, kde je možné uložiť získanú energiu a využiť podľa potreby,“ hovorí Ing. Karol Fröhlich, DrSc. z Centra pre využitie pokročilých materiálov SAV.

Špeciálnou vlastnosťou lítiovo-iónových batérií je, že majú schopnosť uskladniť vysokú hustotu energie v pomerne malom objeme. Dnes sú vraj iónovo-lítiové batérie schopné bezpečne uskladňovať energiu a vydávať ju počas mnohých nabíjacích a vybíjacích cyklov.

Lítiové batérie tak môžu byť využité na uskladnenie energie, na pohon elektromobilov, elektrobicyklov a elektrických kolobežiek. „Elektromobilita sa bez nabíjateľných lítiovo-iónových batérií nemôže rozvíjať. Používame ich každodenne na nabíjanie a prevádzku elektronických zariadení – prenosných počítačov (notebooky, laptopy), mobilných telefónov, vreckových prehrávačov hudby. Nezanedbateľné využitie majú tieto batérie aj v medicíne, napr. na napájanie kardiostimulátorov,“ vysvetlil Ing. Karol Fröhlich, DrSc..

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová)

Foto: Kva.se/Niklas Elmehed. © Nobel Media

Zdroj informácií a fotografií: www.kva.se/en/pressrum/pressmeddelanden/nobelpriset-i-kemi-2019

Uverejnila: ZH

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky