Téma použitia sacharidov v diagnostike ochorení je zaujímavou medicínskou výzvou. Mladý vedec Filip Květoň z Chemického ústavu SAV s ňou úspešne zastupoval Slovensko na európskom finále súťaže Science Slam vo Viedni.
Filip Květoň sa vo svojej práci zaoberá využívaním špecifického sacharidu – Tn antigénu. Hoci je prítomný v zdravom organizme, zároveň je možné ho považovať za signál vzniku rakoviny (a to až v 80 percentách jej rôznych typov). Počas rozvoja choroby totiž dochádza k blokovaniu enzýmu, ktorý viaže sacharidové subjednotky na Tn antigén, čím z neho robí zložitejšie štruktúry. V dôsledku toho sa zvyšuje koncentrácia antigénu, ktorý sa vyplavuje do krvi.
„Využívame biosenzory, na ktorých povrchoch modelujeme štruktúry podobné povrchom buniek. Na povrchu každej bunky sa nachádzajú sacharidy, ktoré nám hovoria, v akom fyziologickom statuse – zdravý/chorý sa daný jedinec nachádza. K týmto sacharidom pridávame analyty (najčastejšie proteíny). Keď dôjde k ich spojeniu, vznikne signál, ktorý dokážeme odmerať, a tým potvrdiť či vyvrátiť prípadné ochorenie. Čím nižšie koncentrácie analytov sme schopní odmerať, tým rýchlejšie môžeme začať s liečbou pacientov a zlepšovať ich kvalitu života,“ povedal Filip Květoň. Rakovina je podľa neho jednou z najčastejších príčin úmrtí. Každý rok sa na celom svete objaví až 14 miliónov nových prípadov, z ktorých 8 miliónov končí smrťou.
„Vďaka tejto skvelej príležitosti som získal nielen nové skúsenosti v oblasti prezentovania svojho výskumu, ale aj medzinárodné kontakty s možnosťou ďalšej spolupráce. Rád by som všetkým mladým vedcom odkázal, aby vyšli zo svojej komfortnej zóny a ukázali verejnosti, že veda je zábavná,“ dodal Filip Květoň z Chemického ústavu SAV.
Súťažili ôsmi finalisti
Popularizačné podujatie Science Slam priniesla na Slovensko organizátorka Simona Oľhová, ktorá sa inšpirovala mladými vedcami z Brna. „Na európskom kole sme získali ďalšie nové podnety pre organizáciu u nás na Slovensku a už sa tešíme na druhý ročník. Taktiež sa nám podarilo nadviazať viaceré alternatívy prepojenia Science Slamu SAV na iné podujatia v zahraničí vďaka stretnutiam s ďalšími organizátormi,“ povedala Simona Oľhová a už aj začala s prípravami druhého ročníka Science Slam SAV.
Európskeho kola sa zúčastnili ôsmi finalisti a finalistky z rôznych oblastí vedy. Miestny rakúsky Science Slam reprezentoval Nikolaus Doppelhammer s výskumom v oblasti nanoštruktúr, pričom aktivoval atómy pomocou hry na gitare. Nemecko zastupoval Aniruddha Dutta, ktorý prirovnával fyziku kovov ku tradičnému pokrmu Auflauf. Zároveň sa stal víťazom podujatia.
Slovinka Beti Vidmar zaoberajúca sa mikrobiológiou demonštrovala konkrétne možnosti využitia mikroorganizmov pri rozklade keratínu zo slepačieho peria. Tomáš Tyc z českého tímu ukázal využitia optických vlákien vo fyzike a ukázal, ako je možné spraviť viditeľné objekty neviditeľnými. Švédsko reprezentovala Jenna Najar, ktorá skúma možnosti prevencie demencie. Zo Švajčiarska prišiel Simon Hauser porozprávať o nemeckých stredovekých textoch a ich výskume. Najvzdialenejšou účastníčkou bola psychologička Mika Pyatnitskaya, ktorá sa výskumne zaoberá kognitívnymi dilemami nášho myslenia.
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Redigovala: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj TS: SAV (Monika Hucáková)
Foto: archív Filipa Květoňa