Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Časopis Quark oslavuje 25 rokov, chce naďalej bojovať proti dezinformáciám

Tamara Leontievová

Quark na cestách. Zdroj: archív časopisu Quark

Jediný pôvodný slovenský časopis o vede a technike v septembri oslavuje 25. výročie svojej existencie. O jeho minulosti a budúcnosti sme sa zhovárali s jeho šéfredaktorkou Renatou Józsovou.

Quark od svojho vzniku prežil rôzne turbulentné obdobia, v súčasnosti predstavuje stálicu nielen slovenskej tlače, ale aj webov. „Sociálne siete a neobmedzený prístup k informáciám na internete spôsobili aj to, že ľudia majú problém odlíšiť fakty od výmyslov, nevedia si overovať zdroje a často uveria niečomu, čo má od reality naozaj ďaleko. Chcela by som, aby Quark pokračoval vo svojej „misii“ a ponúkal naďalej overené informácie od dôveryhodných vedcov a autorov,“ hovorí šéfredaktorka.

Ako a prečo Quark vznikol?

Ešte pred revolúciou, v roku 1972, začal vychádzať časopis Elektrón. Vznikol v podstate ako „objednávka“ na zvýšenie povedomia o svete vtedajšej vedy a techniky. Bol to časopis určený všetkým zvedavým, ktorých zaujímal svet vedy a techniky, a to bez ohľadu na vek, pohlavie či vzdelanie. Jeho zakladateľom, šéfredaktorom a dušou bol pán Eduard Drobný, vzácny človek, ktorý popularizácii vedy a techniky zasvätil takmer celý svoj život. Po revolúcii v roku 1989 Elektrón zanikol. Pán Drobný založil nové vydavateľstvo Perfekt a rozhodol sa vyplniť medzeru, ktorá vznikla po stiahnutí Elektrónu z trhu. Po dôkladných prípravách a náročnom hľadaní finančných zdrojov uzrelo 1. septembra 1995 svetlo sveta prvé číslo časopisu Quark, pomenovaného (rovnako ako jeho predchodca) po častici hmoty.

Pomocnú ruku podalo časopisu v neľahkom období v roku 2012 Ministerstvo školstva SR. Časopis tak patrí od roku 2013 do jeho portfólia a dá sa povedať, že je akousi vlajkovou loďou Centra vedecko-technických informácií SR (priamo riadenej organizácie MŠVVaŠ SR), pričom ho zastrešuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Pán Drobný na začiatku isto ani nedúfal, že jeho „dieťa“ prežije toľko turbulentných období a dožije sa v zdraví 25 rokov.

Časopis prešiel od svojho vzniku dlhú cestu. Vľavo zachované poznámky a zdôvodnenia ešte z roku 1994, z obdobia príprav vydávania časopisu. Zdroj: archív časopisu Quark

Časopis prešiel od svojho vzniku dlhú cestu. Vľavo zachované poznámky a zdôvodnenia ešte z roku 1994, z obdobia príprav vydávania časopisu. Zdroj: archív časopisu Quark

Quark vznikal v čase, kedy popularizácia vedy ešte nebola otázkou. Kto v tom čase tvoril redakciu? Boli to novinári alebo vedci? Je rozdiel medzi „starým“ a súčasným Quarkom z hľadiska zrozumiteľnosti?

Myslím si, že popularizácia vedy bola vždy dôležitá, snaha o všeobecne zrozumiteľné podávanie vedeckých či iných poznatkov verejnosti tu existovala odjakživa. Pre každého vedca, výskumníka, lekára, umelca, filozofa, športovca, ba aj politika je dôležité, aby sa o jeho práci a výsledkoch dozvedeli ostatní. Aby sme pochopili, čo všetko sa za ich úsilím skrýva, prečo sa venujú práve tej konkrétnej oblasti, prípadne v čom všetkom môžeme nájsť výsledky ich práce a pod.

Quark bol od svojho vzniku pod vedením iba troch šéfredaktorov – E. Drobného, Jany Matejíčkovej a mňa. To je zaujímavosť, ktorá poukazuje aj na kontinuitu časopisu. Redakciu od vzniku až doteraz tvoria predovšetkým novinári, no jej neodmysliteľnou súčasťou sú naši externí spolupracovníci, vedci, výskumníci či ľudia z praxe. Priestor u nás dostávajú napríklad mladí vedci, ktorí sú na začiatku svojej kariéry, ale aj skúsení profesori či učitelia. Práve títo „externisti“ sú skutočnými odborníkmi vo svojich oblastiach.

Z hľadiska zrozumiteľnosti si nemyslím, že by bol veľký rozdiel medzi minulosťou a súčasnosťou. Quark vznikol ako vedecko-technický popularizačný časopis a takým je naďalej. Bol jedným z prvých médií u nás, ktoré sprostredkúvali články z popredných svetových vedeckých časopisov a stránok. Mnohé témy, ktorým sme sa v časopise venovali v minulosti, sú doteraz aktuálne.

Ako sa menia v čase témy a záujmy ľudí?

Ak sa vedecké či technické témy podajú vo vhodnom čase a správnym spôsobom, môžu zaujať aj širokú verejnosť. Napríklad počas pandémie boli informácie z oblasti zdravotníctva a výskumu nového koronavírusu medzi najvyhľadávanejšími. Keď sa objavia horúce novinky z oblasti umelej inteligencie, sú toho plné médiá a ľudí to zaujíma. Keď štartuje do vesmíru ľudská posádka, je to téma dňa. Témy záujmu sa teda, samozrejme, menia v čase. Platí však, že ľudí najviac zaujíma to, čo sa ich nejakým spôsobom dotýka. Preto sa snažíme témy spracúvať tak, aby bolo jasné, ako môže určitý objav alebo výskum ovplyvniť život nás, obyčajných ľudí. Vtedy sa nám darí získať pozornosť aj tých čitateľov, ktorí by sa inak o danú oblasť nezaujímali.

Nedávno sme listovali v prvých číslach Quarku a našli sme napríklad rubriku na pokračovanie, ktorá sa venovala vtedy nastupujúcej drogovej scéne. Vysvetľovala účinky niektorých nelegálnych drog na organizmus, ich geografický a historický pôvod a varovala pred nebezpečenstvom drogovej závislosti. Téma skrátka reflektovala dianie v tých rokoch. To už v súčasnosti nie je až také aktuálne, hoci nebezpečenstvá hrozia stále. No rezonujú nové témy – pokroky v medicíne či farmakológii, v oblasti umelej inteligencie, bioinformatiky, nanomateriálov a mnoho ďalších. Svet sa skrátka posúva dopredu obrovskými skokmi a my musíme na tieto zmeny ovplyvňujúce všetky oblasti nášho života reagovať. Uvidíme, ako budú naši nasledovníci spomínať o ďalších dvadsaťpäť rokov na súčasnosť.

Renata Józsová je treťou šéfredaktorkou časopisu Quark. Zdroj: archív časopisu Quark

Renata Józsová je treťou šéfredaktorkou časopisu Quark. Zdroj: archív časopisu Quark

Ako je to so záujmom o tlačenú či elektronickú verziu časopisu? Aká je preferencia vašich čitateľov?

S nástupom smartfónov a neobmedzeného prístupu na internet, samozrejme, stúpol aj záujem o elektronickú verziu časopisu. Naši čitatelia si môžu čítať aktuality na web stránke www.quark.sk, listovať v archívnych číslach, kúpiť si DVD archív časopisu (1995 – 2019) a vyhľadávať si rôzne zaujímavosti. Komunikujeme s nimi aj prostredníctvom Facebooku.

Naďalej však máme predplatiteľov, ktorí nedajú dopustiť na klasické papierové vydanie a každý mesiac netrpezlivo očakávajú nové číslo v poštovej schránke. To nás teší, pretože tlačené čísla sa dostávajú po prečítaní k ďalším a ďalším ľuďom, a tak si ich prečíta viac čitateľov. Sme radi, že medzi našimi predplatiteľmi sú napríklad aj základné a stredné školy. Tie časopis predplácajú primárne pre učiteľov, ktorým poslúži ako doplnkový materiál na niektorých predmetoch, ale dostáva sa aj do školských knižníc a čitární, kde si ho môžu prečítať študenti.

Viete, kto sú vaši čitatelia? Akú dostávate spätnú väzbu? Viete o niekom, komu Quark „zmenil život“?

Naši čitatelia sú, ako to už pri vzniku časopisu povedal pán Drobný, všetci zvedaví ľudia bez ohľadu na vek, pohlavie, vzdelanie či bydlisko. Quark si môže prečítať žiak základnej školy (i keď možno nebude rozumieť úplne všetkému), ale aj stredoškolák či vysokoškolák. Učitelia ho môžu využiť ako doplnkové čítanie pre žiakov alebo ako zdroj informácií pri vyučovaní. Zaujať však môže aj obchodníka, ktorí si ho prečíta v čakárni u lekára alebo právnika, keď sa potrebuje odreagovať a chce sa dozvedieť niečo zaujímavé z úplne iného sveta, než v akom sa denne pohybuje. Vieme, že máme medzi čitateľmi aj ľudí v staršom veku, ktorí majú doma všetky vydania Quarku a ktorým aj záujem o dianie vo svete nedovoľuje zostarnúť.

Spätnú väzbu dostávame predovšetkým v počte našich predplatiteľov, ale aj komunikáciou mailom či na Facebooku. Príjemným spestrením sú listy a pohľadnice, ktoré nám pravidelne chodia do redakcie od niektorých čitateľov, a tiež fotografie v rámci aktivity na Facebooku s názvom Quark na cestách. Sme vďační za každú jednu poznámku, pochvalu, kritiku, ale aj za upozornenie na chybičku, ak sa v texte vyskytne. Aj pozitívne, aj negatívne ohlasy nás motivujú, aby sme sa ešte viac usilovali a zlepšovali našu prácu.

Už sa nám niekoľkokrát v redakcii stalo, že sme sa po komunikácii s vedcom dozvedeli, že vyrástol na našich článkoch ešte ako dieťa a Quark ho ovplyvnil vo výbere pracovnej kariéry. Priznal nám, že je preňho česť prispievať do nášho časopisu textami o svojej práci. Možno tak aj on podporí nejakého nového budúceho vedca v jeho snoch.

Čo poháňa redaktorov časopisu pri práci? Čo je vašou motiváciou?

Celý svet vedy a techniky je úžasný a neobsiahnuteľný. Nestačil by nám čas ani priestor, aby sme sa dozvedeli a napísali úplne všetko. Preto je pre nás v redakcii fascinujúce stretávať sa s vedcami, písať o nich, prinášať informácie o ich práci, dozvedať sa o tom, na čom práve pracujú a aké výsledky dosiahli.

Ak to môžem zhrnúť aj za kolegov, našou motiváciou je zvedavosť, ktorá nám prináša porozumenie a poznanie sveta vedy. A nejde len o prehĺbenie toho nášho vlastného poznania, ale najmä jeho sprostredkovanie druhým, našim čitateľom.

Pri príležitosti 25. výročia vzniklo DVD archívu Quark, ktorý obsahuje PDF vydania všetkých čísel časopisu od roku 1995 až po súčasnosť a prístup k online archívu, kde sa nachádza 292 čísel časopisu Quark online s fulltextovým vyhľadávaním. Zdroj: archív časopisu Quark.

Pri príležitosti 25. výročia vzniklo DVD archívu Quark, ktorý obsahuje PDF vydania všetkých čísel časopisu od roku 1995 až po súčasnosť a prístup k online archívu, kde sa nachádza 292 čísel časopisu Quark online s fulltextovým vyhľadávaním. Zdroj: archív časopisu Quark

Akí sú vedci respondenti? Dokážu trpezlivo vysvetľovať odborné témy novinárom a čitateľom?

Vedci sú ľudia z mäsa a kostí ako všetci ostatní (aspoň zatiaľ, hoci robotika a umelá inteligencia napredujú míľovými krokmi). Každý z nich je iný. Majú svoje zvyky, názory na to, čo sa im páči a čo nie. Ako respondenti sú väčšinou úžasní, najmä ak sa my v redakcii na rozhovor s nimi dobre pripravíme. Sú odborníkmi vo svojich oblastiach a vedeli by o nich rozprávať veľmi dlho. Niektorí možno potrebujú pomôcť s prispôsobením jazyka a s voľbou slovnej zásoby. Napríklad čitateľ s vyštudovanou ekonómiou môže mať problém s porozumením niektorých pojmov odborníka v oblasti chémie či jadrovej fyziky. Na to sme tu ale my, aby sme mu pomohli s preformulovaním textu tak, že bude zrozumiteľný väčšine čitateľov s aspoň stredoškolským vzdelaním.

Aká je vízia Quarku do budúcnosti? Ako sa chcete rozvíjať? Akých nových čitateľov chcete oslovovať?

Za najdôležitejšie poslanie Quarku v súčasnosti považujem vyrovnávanie misky váh v súvislosti s bujnejúcou konšpiračnou scénou. Je dokázané, že sociálne siete a neobmedzený prístup na internet okrem uľahčenia komunikácie a dostupnosti rôznych zdrojov spôsobili aj to, že ľudia majú problém odlíšiť fakty od výmyslov, nevedia si overovať zdroje a často uveria niečomu, čo má od reality naozaj ďaleko. Chcela by som preto, aby Quark pokračoval vo svojej „misii“ a ponúkal naďalej overené informácie od dôveryhodných vedcov a autorov. Aby bol zároveň akýmsi učiteľom kritického myslenia a nútil čitateľov zamýšľať sa nad tým, čo sa vo svete vedy a techniky deje. Aby sa viac dostával do škôl a podporoval čítanie ako také, predovšetkým však čítanie s porozumením, ktoré je podľa výskumov tiež jedným z aktuálnych problémov.

Pre toto všetko sme v redakcii presvedčení, že Quark má svoje opodstatnenie, význam a je potrebný. Dúfame, že náš časopis je natoľko zaujímavý, atraktívny a moderný, aby zaujal ďalšie tisícky čitateľov. Za to, že sa dožil takého pekného veku, patrí vďaka najmä našim verným čitateľom. Ďakujeme aj všetkým našim autorom, pretože bez nich by sme zasa nemali každý mesiac čo ponúknuť. A ďakujeme aj nášmu vydavateľovi Centru vedecko-technických informácií SR za podmienky, ktoré nám vytvára. Veríme, že Quark je dôstojným popularizátorom vedy a techniky na Slovensku. No to už musí posúdiť každý sám.

(TL)

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky