Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bociany a redukcia mláďat

VEDA NA DOSAH

Bociany sa vracajú na Slovensko práve v tomto čase.

Bociany sa spájajú s milou poverou o nosení bábätiek. Ich vzťah k vlastnému potomstvu je obetavý aj starostlivý. A racionálny.

Odhaduje sa, že na zemeguli žije viac ako 160 000 párov bocianov bielych (Ciconia ciconia). Na území Slovenska hniezdi v súčasnosti približne 1 300 párov tohto odvekého vtáčieho spolupútnika človeka. Význam našej početnej populácie bociana bieleho zdôrazňuje skutočnosť, že ju môžeme lokalizovať v centre ťahových ciest. Hustotou párov patrí Slovensko k európskym bocianím veľmociam. Bocian obýva rovinaté oblasti, do ktorých sa vrátil už minulý mesiac po absolvovaní dvojmesačného medzikontinentálneho letu medzi Afrikou a Európou. Vo vyšších polohách lesného prostredia sa vyskytuje bocian čierny (Ciconia nigra), bratranec bociana bieleho, ale nájsť ho je veľmi vzácne, pretože žije mimoriadne tajnostkárskym spôsobom života.

Budovatelia výškových stavieb

Prvý prilieta do svojho staronového domova zvyčajne samec. S odstupom niekoľkých dní sa navracia z ďalekej dovolenkovej destinácie aj samica. Po šťastnom a radostnom návrate prežíva bocianí pár akési medové týždne. Sedia vedno spolu na hniezde, klepocú zobákmi a podnikajú spoločné zásnubné prelety nad hniezdiskom. Sviatočné vohľady napokon zavŕšia párením priamo na hniezde.

Bociany sa vracajú na Slovensko práve v tomto čase.Najradšej sa usádzajú na komínoch alebo stĺpoch elektrického vedenia (v takýchto prípadoch väčšinou prekladajú ochrancovia prírody spolu s energetikmi neobývané hniezda ešte pred príletom bocianov na bezpečné umelo vytvorené hniezdne plošiny). Svoj vlaňajší hniezdny príbytok na vyvýšenom mieste obaja partneri pred zahniezdením upravujú a nanovo vyzdobujú. Výška a priemer bocianieho príbytku závisí od jeho veku. Mladé bociany zakladajú hniezdo s priemerom 80 cm a výškou 15 až 30 cm. Keďže ho potom každý rok nadstavujú, po čase môže narásť až do úctyhodných rozmerov s priemerom od 110 do 200 cm. Známe sú bocianie megastavby vysoké viac než dva metre a vážiace aj vyše tony!

Základ hniezda tvoria hrubé konáre, do ktorých sú posplietané tenšie vetvičky. Hniezdna kotlinka býva vystlaná jemným materiálom zo suchej trávy a blata.

Starostliví, ale racionálni rodičia

Bocianí pár začína hniezdiť práve v tomto mesiaci a o potomstvo sa stará až do augusta. Po určitom čase samička znáša obyčajne 3 až 5 bielych vajíčok, na ktorých sedia striedavo obaja rodičia niečo vyše mesiaca. Mláďatá sa liahnu postupne, a hoci medzi nimi vidno vekový rozdiel, staršie mláďatá neutláčajú menších súrodencov. Slabšie mláďatá však môžu zlikvidovať vlastní rodičia. Robia tak v prípade nedostatku potravy, aby mohli prežiť aspoň silnejšie vtáčence. Toto racionálne správanie sa je síce rýchle a efektívne, ale stáva sa pomerne zriedkavo. Mláďatá však môžu v hniezde uhynúť aj počas nepriaznivého počasia, keď prechladnú, alebo zahynú od hladu.

Bociany sa vracajú na Slovensko práve v tomto čase.Vzorní rodičia kŕmia svoje potomstvo dva mesiace prevažne myšami a žabami. Doplnkovú stravu predstavujú chrobáky, koníky, kobylky, vážky, jašterice, hady, slimáky, dážďovky a pijavice. Dobre živené dvojtýždňové mláďatá sa dokážu už udržať na nohách. Keď celkom samostatné mladé opustia hniezdo, rodiny sa zlučujú do kŕdľov, aby sa pripravili na dlhú cestu.

Autor: doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc., ÚEL SAV Staré Hory

Foto: autor

Uverejnila: ZVČ

 

Ďalšie informácie o dlhej ceste bocianov na zimnú dovolenku do Afriky, o ich partnerskej vernosti až za hrob, o ich živote, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 4/2016).

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky