Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zázraky zo slovenských záhrad, polí a lúk – Konope

VEDA NA DOSAH

Konopa siata (Cannabis sativa L.) alias technické konope

Konopa siata (Cannabis sativa L.) alias technické konope

 

Konopa v minulosti

Konopa siata bola v minulosti bežnou súčasťou domácností. Z konopnej nite si ľudia dokázali zhotoviť vlastné oblečenie aj rôzne bytové a spoločenské textílie. Podobne sa z konopného semena dala pripraviť chutná kaša. Začiatky pestovania tejto rastlinky siahajú až do 3. tisícročia pred naším letopočtom, kedy bola pestovaná predovšetkým v Ázii, odtiaľ bola rozšírená aj do Európy a následne do Ameriky. Úpadok konopárstva spôsobili zákony, ktoré obmedzili jej pestovanie pre omamné látky. Taktiež bola konopa nahradená lacnejšími surovinami, akou je napr. bavlna. Mnohí si technické konope nesprávne spájajú s nelegálnou marihuanou, obsahujúcou kanabinoidy. Technické konope však obsahuje iba mizivé množstvá týchto látok.

Konopa siata (Cannabis sativa L.) alias technické konope

Pestovanie konopy na Slovensku

Slovenská legislatíva zakazuje konopu pestovať, nakoľko zákon č. 139/1998 Zb. z. zakazuje pestovať konopu na území Slovenskej republiky s výnimkou pestovania na priemyselné účely na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva SR. 

Využitie technickej konopy v súčasnosti

V dnešnej dobe predstavuje technické konope výborný izolačný materiál v stavebníckom priemysle. Olej a semienka nájdu uplatnenie v potravinárskom priemysle. V posledných rokoch je predmetom záujmu biomasa z konopy najmä z energetického hľadiska. Možné je ju využiť ako hnojivo plné živín aj na dekontamináciu pôdy. 

Obsahové látky v semienkach

Semiačka konopy siatej sú známe vysokým obsahom proteínov, vlákniny, vitamínov, minerálov a esenciálnych aminokyselín. Sú bohaté na olej, ktorý obsahuje veľa polynenasýtených mastných kyselín, potrebných a nevyhnutných pre naše zdravie. 

 

 Obsah základných nutričných látok (%) v semene konopy siatej

 Obsah základných nutričných látok (%) v semene konopy siatej

 

Zázračný konopný olej

Konopný olej vylisovaný zo semiačok je odporúčaný odborníkmi z hľadiska obrovského spektra zdraviu prospešných látok. Esenciálne mastné kyseliny, ktoré obsahuje vás ochránia pred srdcovými, cievnymi i zápalovými, či autoimunitnými ochoreniami. Konopný olej má pomer ω-3/ω-6 ideálny pre naše zdravie. Okrem mastných kyselín tam nájdeme aj mnohé antioxidanty (vitamíny skupiny E, fenolové látky či fytosteroly). Veľké medicínske úspechy sa podarilo dosiahnuť v liečbe atopickej dermatitídy, pričom sa odporúča 1 lyžička konopného oleja denne.  

Produkty z konopy

Rôzne produkty z konopy siatej si kúpite v špecializovaných predajniach. Semienka sú vhodné na konzumáciu lúpané i nelúpané napríklad ako súčasť šalátov či vegetariánskych zmesí. Konopný olej má tmavo žltú až zelenú farbu a jemnú orieškovú príchuť. Konopa je známa i v kozmetike v podobe mastí, sprchových gélov, šampónov a kúpeľov. Konopná múka sa môže použiť v kuchyni namiesto celozrnnej múky. Keďže neobsahuje lepok, je vhodná pre celiatikov. Okrem múky sa môžete stretnúť s konopnými cestovinami, sladkými tyčinkami, nápojmi či sirupom. Chutný konopný čaj sa odporúča pri poruchách spánku či podpore trávenia.

 

Autor: RNDr. Andrea Lančaričová, PhD., Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum /NPPC/, Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany

Foto: Archív VÚRV

Uverejnila: ZVČ

 

Nemusíme utrácať peniaze za drahé lieky. Vždy nám nepomôžu tak účinne ako to, čo nájdeme v našej vlastnej záhrade alebo na trhovisku. Zázrakov v slovenských záhradách, na lúkach a poliach máme dosť. Sú to nenápadné plodiny, ktoré dokážu prispieť k celkovému zdraviu nášho organizmu. Mnohé z nich sú komerčne známe a mnohé obchádzame bez toho, aby sme vedeli, aké sú vzácne.

Ak chcete vedieť o našich rastlinách a potravinách viac z vedeckého hľadiska, navštívte stránku Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra a zistíte, koľko vzácneho výskumu sa na Slovensku venuje tomu, čo dokážeme zužitkovať pre svoje zdravie.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky