Konopa siata (Cannabis sativa L.) alias technické konope
Konopa v minulosti
Konopa siata bola v minulosti bežnou súčasťou domácností. Z konopnej nite si ľudia dokázali zhotoviť vlastné oblečenie aj rôzne bytové a spoločenské textílie. Podobne sa z konopného semena dala pripraviť chutná kaša. Začiatky pestovania tejto rastlinky siahajú až do 3. tisícročia pred naším letopočtom, kedy bola pestovaná predovšetkým v Ázii, odtiaľ bola rozšírená aj do Európy a následne do Ameriky. Úpadok konopárstva spôsobili zákony, ktoré obmedzili jej pestovanie pre omamné látky. Taktiež bola konopa nahradená lacnejšími surovinami, akou je napr. bavlna. Mnohí si technické konope nesprávne spájajú s nelegálnou marihuanou, obsahujúcou kanabinoidy. Technické konope však obsahuje iba mizivé množstvá týchto látok.
Pestovanie konopy na Slovensku
Slovenská legislatíva zakazuje konopu pestovať, nakoľko zákon č. 139/1998 Zb. z. zakazuje pestovať konopu na území Slovenskej republiky s výnimkou pestovania na priemyselné účely na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva SR.
Využitie technickej konopy v súčasnosti
V dnešnej dobe predstavuje technické konope výborný izolačný materiál v stavebníckom priemysle. Olej a semienka nájdu uplatnenie v potravinárskom priemysle. V posledných rokoch je predmetom záujmu biomasa z konopy najmä z energetického hľadiska. Možné je ju využiť ako hnojivo plné živín aj na dekontamináciu pôdy.
Obsahové látky v semienkach
Semiačka konopy siatej sú známe vysokým obsahom proteínov, vlákniny, vitamínov, minerálov a esenciálnych aminokyselín. Sú bohaté na olej, ktorý obsahuje veľa polynenasýtených mastných kyselín, potrebných a nevyhnutných pre naše zdravie.
Obsah základných nutričných látok (%) v semene konopy siatej
Zázračný konopný olej
Konopný olej vylisovaný zo semiačok je odporúčaný odborníkmi z hľadiska obrovského spektra zdraviu prospešných látok. Esenciálne mastné kyseliny, ktoré obsahuje vás ochránia pred srdcovými, cievnymi i zápalovými, či autoimunitnými ochoreniami. Konopný olej má pomer ω-3/ω-6 ideálny pre naše zdravie. Okrem mastných kyselín tam nájdeme aj mnohé antioxidanty (vitamíny skupiny E, fenolové látky či fytosteroly). Veľké medicínske úspechy sa podarilo dosiahnuť v liečbe atopickej dermatitídy, pričom sa odporúča 1 lyžička konopného oleja denne.
Produkty z konopy
Rôzne produkty z konopy siatej si kúpite v špecializovaných predajniach. Semienka sú vhodné na konzumáciu lúpané i nelúpané napríklad ako súčasť šalátov či vegetariánskych zmesí. Konopný olej má tmavo žltú až zelenú farbu a jemnú orieškovú príchuť. Konopa je známa i v kozmetike v podobe mastí, sprchových gélov, šampónov a kúpeľov. Konopná múka sa môže použiť v kuchyni namiesto celozrnnej múky. Keďže neobsahuje lepok, je vhodná pre celiatikov. Okrem múky sa môžete stretnúť s konopnými cestovinami, sladkými tyčinkami, nápojmi či sirupom. Chutný konopný čaj sa odporúča pri poruchách spánku či podpore trávenia.
Autor: RNDr. Andrea Lančaričová, PhD., Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum /NPPC/, Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany
Foto: Archív VÚRV
Uverejnila: ZVČ
Nemusíme utrácať peniaze za drahé lieky. Vždy nám nepomôžu tak účinne ako to, čo nájdeme v našej vlastnej záhrade alebo na trhovisku. Zázrakov v slovenských záhradách, na lúkach a poliach máme dosť. Sú to nenápadné plodiny, ktoré dokážu prispieť k celkovému zdraviu nášho organizmu. Mnohé z nich sú komerčne známe a mnohé obchádzame bez toho, aby sme vedeli, aké sú vzácne.
Ak chcete vedieť o našich rastlinách a potravinách viac z vedeckého hľadiska, navštívte stránku Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra a zistíte, koľko vzácneho výskumu sa na Slovensku venuje tomu, čo dokážeme zužitkovať pre svoje zdravie.