Už o niekoľko dní 5. až 7. januára 2024 môžeme pozorovať a sčítať vtáky na zimných kŕmidlách.
Radi pozorujete vtáky na zimných kŕmidlách? Už o niekoľko dní 5. až 7. januára 2024 sa môžete zapojiť do unikátneho programu občianskej vedy – Vtáčia hodinka na Slovensku. Projekt je v zahraničí veľmi obľúbený. Týmto spôsobom sa sčítava vtáctvo na zimných kŕmidlách a aktuálnu sezónu môžete byť vďaka Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko jeho súčasťou.
Jedným z cieľov projektu je zapojiť širokú verejnosť do poznávania voľne žijúceho vtáctva a budovať vzťah ľudí k vtákom a prírode prostredníctvom zážitkov a skúseností.
Kedy a kde sčítavať?
Počas víkendu 5. až 7. januára 2024 si zvoľte miesto, napríklad kŕmidlo v záhrade či na balkóne, v parku alebo dokonca v lese. Vyberte si také miesto, na ktorom radi strávite hodinu pozorovaním vtákov. Najlepšie je sledovať kŕmidlo z tepla domova, pričom kŕmidlo treba pravidelne zásobiť kvalitnou a rozmanitou stravou. Vtáky si zvyknú navštevovať ho a vy budete mať zaujímavý zážitok.
Počas sčítania je dôležité ostať na vybranom mieste, to znamená, že vtáky nerátame na prechádzke. Pri prechádzke by sme totiž výrazne zväčšili územie, na ktorom sčítame, a skreslili by sme tým výsledky. Navyše počas pohybu krajinou neraz zaznamenáme iné druhy, než keď stojíme dlho na jednom mieste, čo by opäť ovplyvnilo výsledok.
Sčítava sa jednu hodinu. Výber presného času v tomto rozmedzí záleží iba na pozorovateľovi.
Odoslanie výsledkov
Výsledky je potrebné zapísať do jednoduchého online formulára, ktorý nájdete na stránke https://vtaciahodinka.vtaky.sk/formular/#/observe, a odoslať. Elektronický formulár sa dá využiť dvoma spôsobmi:
1. Online počas pozorovania. Na začiatku si ho otvoríme, spustíme časovač a potom už len jednoducho zaznamenávame nové vtáky, ktoré sme videli.
2. Na pozorovanie si môžeme vziať papier či sčítací hárok a pero, poznamenať si čas sčítania, všetky videné druhy vrátane ich počtov, ukončiť pozorovania a až potom svoje záznamy – naraz – prepísať do počítača a odoslať.
Elektronický formulár má rad výhod. Výsledky z neho sa objavia ihneď na stránke, umožňuje zaznamenať viac informácií o mieste pozorovania a ľahšie sa spracováva (odpadá prepis dát).
Papierový formulár sa dá stiahnuť ako súčasť letáka. Môžete ho využiť ako pomôcku pri samotnom sčítaní a údaje potom odovzdať cez elektronický formulár. Výsledky odošlite elektronicky do 16. januára 2024.
Ako presne máme sčítavať
Berieme do úvahy všetky vtáky, ktoré počas hodiny zbadáme. Nie je dôležité, či pristáli priamo na kŕmidle, alebo len preleteli okolo. Pre správne vedecké výsledky je podstatné, aby sme žiadneho vtáka nezapočítali dva razy. Preto pre každý druh zaznamenávame najvyšší preukázateľný počet jedincov, ktorý sa objavil v našom zornom poli. Za každý druh hlásime len jedno číslo. Počty samcov, samíc či mláďat nerozlišujeme.
Vtáčí svet je pestrý, plný poletujúcich, poskakujúcich a skrývajúcich sa operencov. Poznať, koho práve pozorujeme, môže byť najprv oriešok. No keď sa nám to podarí, máme z pozorovania dvojnásobné potešenie. Naučiť sa poznávať najčastejšie druhy na kŕmidle zvládne s trochou tréningu každý z nás. SOS/BirdLife Slovensko pripravilo na svojej stránke základnú charakteristiku spolu s grafikou na určovanie operencov, ktorú si môžete jednoducho stiahnuť a vytlačiť alebo prezerať si na počítači.
Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko
(JM)